Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

4 sprawdzone sposoby na sprzątanie domu, w którym mieszka alergik

Mieszkasz z alergikiem? Z pewnością wiesz zatem, jak ważne jest regularne sprzątanie domu i pozbywanie się alergenów, które mogą zakłócić jego spokój. Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, sprzątając otoczenie alergika – oto 4 złote rady, które Ci w tym pomogą!

 

Odkurzanie, czyli nieustanna walka z kurzem

To właśnie kurz jest odpowiedzialny za najwięcej reakcji alergicznych – zatem walka z nim powinna stanowić numer jeden w repertuarze sprzątania domu alergika. Najważniejsza jest tutaj regularność – nie ma nic gorszego niż plątające się po podłodze „kłaczki” z kurzu. Istotne jest też to, by odkurzać od góry do dołu i stosować środki antystatyczne – dzięki temu kurz będzie unosić się w powietrzu, lecz opadać na dół, skąd na samym końcu usuniesz go przy użyciu odkurzacza.

Czytaj:   Kiedy warto zmienić pomoc domową?

Generalnie w domu alergika nie powinno być dywanów, które działają jak gąbeczka wchłaniająca unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu. Jeśli jednak zdecydujesz się na nie, dobrym sposobem na ich wyczyszczenie będzie zastosowanie odkurzacz piorącego. O tym, jak wybrać dobry odkurzacz piorący, możesz przeczytać tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-odkurzacz-pioracy-wybrac.bhtml.

Jak skutecznie pozbyć się roztoczy?

Czy jesteś świadomy tego, że samo odkurzanie nie zlikwiduje kolonii roztoczy, które zadomowiły się w dywanach, pościeli czy maskotkach? Spokojnie – możesz się ich pozbyć, korzystając z innej, domowej metody. Wystarczy wystawić tekstylia na działanie temperatury poniżej 20°C lub powyżej 50°C. Jak to zrobić? Zimą wystarczy wyrzucić tekstylia na śnieg na kilka godzin – a następnie np. wyprać je w pralce w wysokiej temperaturze. Alternatywę dla śniegu stanowi chociażby zamrażalnik, w którym możesz skutecznie wymrozić roztocza.

Czytaj:   Kemping, czyli aktywne wakacje na łonie natury

Łazienka alergika – przestrzeń wolna od wilgoci

Często zapomina się o tym, że kurz i roztocza to nie wszystko, co szkodzi alergikom i astmatykom. Na ich układ oddechowy równie źle działa także wilgoć oraz jej oznaki – czyli chociażby grzyby, bakterie oraz wirusy. Warto więc zapobiegać ich powstawaniu, a jeśli już się pojawią – od razu je usuwać, najlepiej korzystając ze środków zawierających podchloran sodu.

Uważaj na odświeżacze powietrza, które często spotyka się w łazienkach. Okazuje się bowiem, że emitowany przez nie zapach może drażnić drogi oddechowe alergików – dlatego też najlepiej z nich zrezygnować. Jako alternatywę możesz wykorzystać pachnące, suszone zioła (np. lawendę) lub inne odświeżacze w formie stałej – pamiętaj jednak, by regularnie usuwać z nich kurz.

Czytaj:   Wskazówki od pokojówki czyli skuteczne sprzątanie

Mycie okien w domu alergika – o czym pamiętać?

W przypadku okien sytuacja jest dość prosta. W domu alergika nie powinno bowiem być żadnych firanek ani zasłonek, gdyż mogłyby stać się siedliskiem kurzu i roztoczy. Znacznie lepszą alternatywę dla nich stanowią rolety – najlepiej wykonane z metalu lub drewna. Łatwo wyczyścisz je z kurzu, spryskując je środkiem antystatycznym oraz przecierając je jednorazowym, papierowym ręcznikiem lub szczotką. Uważaj na tradycyjne, tekstylne ściereczki, które chłoną kurz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *