w ,

ABC budżetu domowego – jak go prowadzić, aby jeszcze coś odłożyć?

Będąc ślepym i głuchym finansowo nigdy nie uda Ci się zaoszczędzić, dlatego tak ważnym jest prowadzenie budżetu domowego. Dzięki niemu dowiesz się ile wydajesz, ile możesz wydać, a ile zaoszczędzisz. Wiadomo, że nie od razu wszystko będzie Ci się zgadzać. Nawet najbardziej pomyślne rządy tego świata nie potrafią idealnie trafić z budżetem na przyszły rok, dlatego w razie porażek nie rezygnuj. Z każdym następnym miesiącem przewidywane przez Ciebie sumy będą bardziej dopasowane i zgodne ze stanem rzeczy.

Zacznij od przychodów

Na samym początku sprawdź, jakie są Twoje miesięczne przychody, tzn. zsumuj wszystkie środki, które comiesięcznie zasilają Twój domowy budżet. Ujmij w tym swoje wynagrodzenie, premie stałe czy uznaniowe oraz wszelkie inne przychody, pamiętaj natomiast, aby uwzględniać jedynie te środki, które na pewno zasilą Twoje konto, innych nie sumuj.

Podziel wydatki na dwie grupy

Swoje wydatki podziel na dwie grupy – koszty stałe oraz zmienne.

Koszty stałe to te, które Ci się zdarzają cyklicznie i co miesiąc jak: czynsz, bilet komunikacji miejskiej, abonament komórkowy, raty itp. Do kosztów stałych dołóż też np. kwotę, którą chcesz zaoszczędzić, np. jeśli wpłacasz na konto oszczędnościowe 100 zł miesięcznie to również uwzględnij to w budżecie, gdyż mimo że oszczędzasz to fizycznie tych pieniędzy nie posiadasz.

Koszty zmienne to te, których wysokość różni się w zależności od Twoich działań, zaliczają się do nich: codzienne zakupy, kupno ubrań, bilety do kina, paliwo do samochodu itp.

Pamiętaj natomiast o tym, że suma wydatków nie może przekraczać sumy wpływów. Zastanów się wtedy, co możesz w swoim budżecie poprawić. Niestety, na minusie się żyć nie da, a oszczędzaniu nawet nie ma wtedy mowy.

Zapanuj nad swoją finansową codziennością

Zapanuj nad codziennymi wydatkami w bardzo prosty sposób. Od wpływów odejmij sumę wydatków stałych, dzięki temu otrzymasz kwotę, która Ci pozostaje na wydatki zmienne. Następnie podziel ją na ilość dni w danym miesiącu, w ten sposób dowiesz się ile możesz wydać dziennie. Wiadomo, że wydatków zmiennych nie da się podzielić na równe, dzienne kwoty, dlatego większa suma wydana jednego dnia, oznacza mniej pieniędzy, które możesz wydać w dniu następnym. Budżet nie jest czymś nienaruszalnym, po prostu nigdy nie da się przewidzieć ile dokładnie pieniędzy wydasz, jest to niemożliwe. Budżet ma na celu pomóc Ci w świadomym zarządzaniu swoimi finansami i panowaniu nad nimi tak, aby zacząć oszczędzać oraz wiedzieć, gdzie podziewa się Twoja gotówka.

Uświadom sobie, którędy wypływa gotówka z Twojego portfela

W celu świadomości tego, gdzie wypływają Twoje pieniądze i jak je wydajesz, musisz przez około 2-3 miesiące zapisywać swoje wydatki oraz zbierać rachunki, jeśli natomiast płacisz często kartą, dołącz do tego historię swoich transakcji. Jak w ten sposób oszczędzać? Kiedy już sporządzisz listę wydatków, zauważysz pozycje, na które wydajesz najwięcej oraz takie, których mógłbyś uniknąć. Ograniczając je z pewnością w Twoim portfelu pozostanie więcej pieniędzy, które np. będziesz mógł przelać na konto oszczędnościowe.

PA
Więcej porad finansowych na: direct.money.pl/poradnik_finansowy/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zaparowane szyby

Zaparowane szyby zimą

rejestracja numeru

Nie zdążyłaś zarejestrować swojej karty? Możesz jeszcze odzyskać swój numer