w

Aranżacja wnętrz w stylu Hygge

Hygge, czyli Duński sposób na szczęście, podbija świat. Jest to filozofia, która skupia się wokół celebrowania przyjemnych momentów, atmosfery ciepła, komfortu i poczucia wewnętrznego spokoju. Hygge to także design, który w życiu Duńczyków odgrywa olbrzymią rolę. Jak urządzić zatem wnętrze, które będzie dla nas Hygge?

Dom jest źródłem Hygge – jeżeli nie czujesz się w nim dobrze, to odnalezienie szczęścia i spokoju życiowego będzie trudniejsze. To miejsce do którego wracamy, w którym przyjmujemy gości i spędzamy czas. W tym ujęciu, design Hygge jest bardzo ważny.

Przeglądając aranżacje wnętrz w stylu Hygge można wyróżnić parę elementów, które są wspólne dla wszystkich pomieszczeń: ciepłe światło, naturalne podłogi, koce i dużo poduszek. To ogromne uproszczenie, ale dla Duńczyka żyjącego w państwie, gdzie jest najczęściej chłodno i deszczowo, zbudowanie kącika relaksu, gdzie będzie mu wygodnie i po prostu ciepło, zdaje się być podstawą urządzania domu.

Dom w stylu Hygge można urządzić wszędzie. Przedstawiamy kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę aranżując wnętrze zgodne z duńskimi trendami.

Oświetlenie

Ze względu na kiepską pogodę w Danii, światło jest jednym z fundamentalnych czynników wpływających na to, czy dom jest Hygge, czy nie. Oświetlenie powinno być łagodne, nastrojowe, zbliżone do przyjemnego blasku słońca, czy ognia w kominku.

Hygge rezygnuje z agresywnego światła, dlatego Duńczycy wybierają lampy ze słabszymi żarówkami. Barwa światła określana jest w Kelvinach (K) i im wyższa ich wartość, tym chłodniejsze będzie światło. Przyjemne i ciepłe oświetlenie zapewnią żarówki o wartości 2500 – 2700 Kelvinów.

Lampę sufitową na środku pokoju zastąp lampami stołowymi i podłogowymi. Umieść je w różnych miejscach w pomieszczeniu, tak aby światło było przyjemnie rozproszone.

Nie zapominaj jednak o funkcjonalności, która także jest istotna w filozofii Hygge: światło w jadalni powinno być na tyle jasne, aby doskonale oświetlało potrawy na talerzu.

Duńczycy kochają także świeczki. Jeżeli dobrze rozmieścisz je w pomieszczeniu, możesz uzyskać naprawdę niepowtarzalną atmosferę, która pozwoli ci się odprężyć i zrelaksować.

Kolory

Hygge rezygnuje z jaskrawych kolorów. Stawia na odcienie ziemi: beże, brązy i szarość. Unikamy barw, które mogłyby nas rozkojarzyć. Do ścian wybierajmy farby neutralne, które nie są krzykliwe. Szaleństwo w kolorystyce dopuszczalne jest dopiero w dodatkach.

Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, natomiast te ciemniejsze ją zmniejszają. Im bardziej nasycony kolor, tym więcej światła pochłania. Warto zatem dopasować kolor ścian do oświetlenia i wielkości pomieszczenia.

Kolory dodatków pozostają w zasadzie kwestią indywidualną. Jeżeli twoim ulubionym kolorem jest żółty, spraw sobie poduszki w tym odcieniu. Do beżów, brązów i szarości najlepiej pasują kolory ciepłe. Dodaj czerwony lub zielony akcent do pomieszczenia. Pamiętaj jednak o umiarze – wnętrze nie może cię rozpraszać.

Materiały

W Hygge króluje drewno i surowce ekologiczne, takie jak wiklina i wełna. Zamiłowanie do naturalnych materiałów wpisuje się w styl Hygge i jest eksponowane chociażby przez wybór podłogi z naturalnego drewna. 

Ceny podłóg drewnianych są wyższe od cen ich sztucznych odpowiedników, ale to inwestycja na lata. Zdecydowanym plusem drewnianej podłogi jest fakt, że można ją odnawiać, podczas gdy podłogi laminowane nie nadają się do renowacji i wymagają wymiany co kilka lat. Jest niezwykle odporna na zanieczyszczenia i uszkodzenia, a także jest znakomitym pochłaniaczem dźwięków i dobrze wpływa na akustykę w pomieszczeniu.

W Hygge dużą rolę odgrywają także produkty wełniane. Podstawową zaletą wełny jest fakt, że jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, który ogrzeje nas w chłodne wieczory. Dodatkowo nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji: wolno się brudzi, nie gniecie się tak, jak inne materiały i ciężko ją zmoczyć. Wełniany pled czy pokrowiec na fotel to rozwiązanie bardzo mocno związane ze stylistyką Hygge.

Dodatki

W Hygge nie brakuje poduszek, koców i miękkich dywanów. Stwarzają strefę komfortu, która w duńskim domu jest niezwykle ważna. Poduszki dekoracyjne ustaw na wygodnej kanapie lub na wygodnym fotelu, przygotuj koc i zadbaj o zapas ulubionych książek gdzieś w pobliżu. Wszystko, co wprawi nas w lepszy nastrój powinno znaleźć się w elementach dekoracyjnych naszego domu.

Jeżeli istnieje coś, co jest dla ciebie sentymentalnym przedmiotem – wyeksponuj to. Dużo rzeczy możesz odnowić, nadając im nowe życie i tym samym zacząć tworzyć niepowtarzalną historię własnego domu.

Odkąd Hygge zyskuje na popularności, zaczęto dopatrywać się chęci komercjalizacji tej filozofii. Hygge, tak naprawdę, dla każdego jest czymś innym. Wszystko, co sprawia, że czujesz się lepiej, komponuje się w ramy tej ideologii. Warto więc pomyśleć o zaprojektowaniu wnętrza swojego domu w taki sposób, żeby po prostu dobrze się w nim czuć.

Stopka autorska
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Studio Architektury Wnętrz Art&Design Kinga Śliwa. Kinga Śliwa jest architektem wnętrz działającym w branży od 2000 roku, posiada bogate doświadczenie poparte licznymi realizacjami

[nokaut-offers-box url=’/hygge/’ limit=’10’]

Originally posted 2017-06-05 13:50:41.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Błękit metylenowy

Błękit metylenowy‬‬ – przeciwutleniacz, który może zahamować starzenie skóry

Najciekawsze letnie stylizacje