w

Cukrzyca – czy nas też to dotyczy?

Ostatnimi czasy często poruszanym tematem jest wciąż rosnący odsetek otyłych ludzi (zwłaszcza dzieci) wśród społeczeństwa. Dietetycy regularnie alarmują, że polskie dzieci są najgrubsze w Europie. To właśnie między innymi przez to wprowadzony w polskich szkołach zakaz sprzedaży niezdrowych przekąsek. Ze sklepików zniknęły drożdżówki, czipsy, słodkie gazowane napoje i wszystkie inne niezdrowe produkty zawierające cukier. Czy to słuszna decyzja? Można się zgadzać lub nie, ale trudno przejść obojętnie wobec faktu, że cukrzyca typu II zbiera coraz większe żniwo również wśród nastolatków i starszej młodzieży.

Niestety, cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Nie jest śmiertelna, o ile poważnie podejdziemy do pewnych zasad, których należy przestrzegać. Jakie to zasady? Poniżej przedstawione zostały najważniejsze z nich. Musisz wykazać żelazną konsekwencję w ich przestrzeganiu, a objawy cukrzycy nie powinny być dla ciebie problemem.

Zasady postępowania przy cukrzycy

1. Pamiętaj o regularnej kontroli poziomu cukru we krwi. Badanie jest bardzo proste i trwa kilka sekund. Uzyskany wynik zapisujemy w specjalnie do tego celu prowadzonym zeszycie.

2. Pilnuj diety i starannie zapisuj, co jesz. Ogranicz prawie do zera słodycze i niezdrowe, słone przekąski. Niestety, cukrzycy bardzo rzadko mogą pozwolić sobie na tzw „cheat day” podczas diety.

3. Regularnie odwiedzaj lekarza. Tutaj przydadzą się zapiski z dwóch powyższych punktów – lekarza na pewno zainteresuje dziennik z pomiarami i spożywanymi posiłkami. Na tej podstawie ustali dalszy kierunek leczenia.

4. Nie lekceważ nawet najmniejszych niepokojących objawów. Cukrzyków często dotyka stopa cukrzycowa. Aby jej zapobiec należy nosić skarpetki nieuciskowe. Jesli pilnie musimy wyjść a nie mamy ich pod ręką wystarczą zwykłe skarpety bawełniane, ale bez ściągacza u góry.

5. Równie mocno strzeż się przyjmowania wysokich ilości cukru, jak i jego niedoboru – hipoglikemia jest tak samo niebezpieczna jak hiperglikemia. Kontroluj czas spożywania poszczególnych pozycji ze swojego jadłospisu i nie wychodź z domu na dłużej, jeśli nie zjesz wartościowego posiłku.

6. Dokładnie sprawdzaj indeks glikemiczny potraw i produktów, które spożywasz. Najlepiej będzie, jeśli posiłki przygotujesz na własną rękę. Jeśli kupujesz gotowe potrawy, sprawdź ich kaloryczność oraz zawartość cukru na rozpisce na opakowaniu (www.abcgotowanie.pl).

I pamiętaj – cukrzyca to nie wyrok śmierci. Nie załamuj się diagnozą – z tą chorobą możesz cieszyć się życiem na równi z osobami zdrowymi.


  1. Dieta keto. Przewodnik po diecie ketogenicznej: Korzyści, wyzwania i porady
  2. Cukrzyca epidemią XXI wieku
  3. Cellulit – jak się go pozbyć?

Originally posted 2015-08-23 22:11:02.

Skomentuj

Skarpety bawełniane

Skarpety nieuciskowe – dla kogo?

Jak przygotować się do treningu?