w

Domowe leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy

Wrzody żołądka, podobnie jak nadżerki pojawiające się w innych częściach przewodu pokarmowego, wymagają leczenia pod kontrolą lekarską. Istnieją jednak domowe sposoby, które zmniejszają dolegliwości, które pojawiają się przy okazji choroby wrzodowej. Również proste zmiany w trybie życia mogą pomóc w gojeniu się nadżerek. Co warto wiedzieć o wrzodach przewodu pokarmowego i jakie metody domowego leczenia mogą pomóc w standardowych kuracjach?

Łagodzenie objawów wrzodów

Najbardziej znanym środkiem, który może pomóc na wrzody dwunastnicy i żołądka, jest siemię lniane. By mogło działać, należy wcześniej je zagotować lub zaparzyć. W zależności od preferencji, można wybrać siemię lniane zmielone lub w całości. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że nie należy spożywać tego środka w nadmiarze. Niewskazane jest ono także wtedy, gdy występują inne schorzenia, które wymagają diety z obniżoną zawartością błonnika. Skuteczne w zmniejszaniu dolegliwości spowodowanych chorobą wrzodową są także napary i wywary ziołowe. Najbardziej popularny jest rumianek, korzeń mniszka, lukrecja i melisa. Jeśli spożywanie naparu jest niewygodne, można obecnie zakupić te zioła w formie tabletek lub kapsułek.

Dieta na wrzody

Dieta u osób z chorobą wrzodową powinna przede wszystkim obejmować zdrowe produkty. Dawniej polecano w tym celu picie mleka, które miało chronić błonę śluzową żołądka. Ponadto mleko początkowo łagodzi objawy wrzodów żołądka. Obecnie jednak wiadomo, że w przypadku nadżerek spowodowanych nadkwasotą, mleko nie jest wskazane. Początkowo może obniżać poziom kwasu, jednak później wręcz nasila jego wytwarzanie. Dlatego też najlepiej zrezygnować z picia dużych ilości mleka.

Dieta w przypadku osób z chorobą wrzodową powinna być bogata w składniki, które nie będą podrażniać żołądka, a jednocześnie wspomogą gojenie się nadżerek. Oprócz wykluczenia produktów, które poda lekarz, warto również samodzielnie sprawdzać, czy jakiś owoc lub warzywo nie zwiększa dolegliwości. Niewskazane w diecie wrzodowej są takie produkty, jak kawa, mocna herbata czy napoje zawierające alkohol. Wskazane są produkty bogate w cynk oraz witaminę A. Niezbędne są również naturalne środki zobojętniające kwasy żołądkowe. Tak działa między innymi sok ze świeżej kapusty. W niektórych przypadkach dolegliwości choroby wrzodowej zmniejszają się także po spożyciu bananów.

Domowe sposoby leczenia choroby wrzodowej

Domowe sposoby leczenia choroby wrzodowej muszą obejmować również zmianę trybu życia. Wprowadzenie aktywności fizycznej może pomóc w ograniczaniu negatywnych skutków stresu. Regularny tryb życia pomaga w regulowaniu poziomu kwasu żołądkowego, co może znacznie zmniejszyć dolegliwości chorobowe.

Nawet jeśli objawy choroby wrzodowej znikną po zastosowaniu metod naturalnych, niezbędne są kontrole u lekarza. Bywa, że w początkowej fazie schorzenia, symptomy obecności wrzodów nie są w ogóle wyczuwalne. Tymczasem zmiany mogą nadal się rozwijać. Dlatego najlepiej jest leczyć się pod kontrolą lekarza i regularnie wykonywać badania, między innymi gastroskopię. To może zapobiec powikłaniom choroby wrzodowej.

Artykuł dzięki redakcji serwisu medycznego https://chorobawrzodowa.net.pl


  1. Kiedy zaczyna się alkoholizm? Po tych objawach poznasz alkoholika!
  2. Dieta makrobiotyczna czy dieta mind  – która będzie dla Ciebie lepsza?
  3. Medycyna estetyczna: popularne zabiegi

Originally posted 2017-02-08 19:05:48.

Skomentuj

Dlaczego_Poznan_to_idealne_miejsce_dla_Twojego_biznesu

Dlaczego Poznań to idealne miejsce dla Twojego biznesu?

szpiczak mnogi

Szpiczak mnogi: w jego wykryciu nowotworu pomaga podstawowe badanie OB