Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak oszczędzać czas?

Żyjemy w ciągłym biegu, ciągle brakuje nam czasu na codzienne czynności. Kalendarz zapełnia się w mgnieniu oka a niedokończone sprawy przechodzą na następny dzień a mimo to nie ma czasu na odpoczynek, i tak każdego dnia… Podpowiadamy jak zorganizować sobie dzień i znaleźć w końcu czas na odpoczynek.

Nie chodź codziennie na zakupy

Każdego dnia przynosisz z piekarni świeże pieczywo, po drodze z pracy zachodzisz po wędliny, mięso na obiad, świeże warzywa i mleko? Każde, nawet krótkie wyjście do sklepu zabiera twój cenny czas, który mogłabyś przeznaczyć na sprzątanie, gotowanie lub po prostu oszczędzanie. Zamiast tego, raz w tygodniu udaj się na duże zakupy. Zaopatrz się we wszystko co będzie ci potrzebne w domu przez cały tydzień. Wystarczy, że co dwa dni kupisz w piekarni świeże pieczywo i sporadycznie zajdziesz do sklepu po coś wyjątkowo potrzebnego. Najlepiej jeśli wcześniej spiszesz sobie listę potrzebnych rzeczy i będziesz się nią kierować podczas zakupów. Możesz tym sposobem zaoszczędzić naprawdę sporo czasu i pieniędzy.

Czytaj:   Czyszczenie kanapy - łatwe czy trudne?

Nie gotuj codziennie

Zamiast ciągłego stania w kuchni i przygotowywania posiłków, przygotowuj je z wyprzedzeniem. Poświęć jeden dzień na przygotowanie obiadów na cały tydzień. Możesz je wekować w słoikach a niektóre dania mrozić. Wiadomo, że pierogi można szybko ugotować po zamrożeniu, więc wystarczy, że je zblanszujesz i zamrozisz. Robiąc większą porcję masz także obiad na tzw. czarną godzinę, czyli dzień w którym z nieokreślonych przyczyn nie masz przygotowanego obiadu. Możesz wekować sosy do makaronu, gulasz, gołąbki, bigos, zupy i inne potrawy jakie przyjdą ci do głowy. Po przyjściu z pracy wystarczy ugotować ryż, makaron czy kaszę i podgrzać przygotowany wcześniej obiad.

Czytaj:   Jak znaleźć dobrą, godną zaufania pomoc domową?

Skup się!

Przyznaj się, że pracę zaczynasz od włączenia facebooka i przeglądnięcia najświeższych niusów z kraju i ze świata, także tych plotkarskich. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele czasu zabiera ci przeglądanie takich nieistotnych bzdur. Zostaw je na chwilę z filiżanką kawy a kiedy jest czas na pracę to skup się na niej, zrób co masz zrobić a potem ciesz się wolnym czasem, który nie wziął się z kosmosu a z dobrej organizacji.

Korzystaj z okazji

Na półkach masz muzykę, która od kilku tygodni czeka na przesłuchanie i straciłaś nadzieję, że kiedykolwiek uda ci się przeczytać książki, które dostałaś w prezencie gwiazdkowym? Zgraj muzykę do swojego telefonu i słuchaj jej jadąc do pracy komunikacją miejską. W autobusie czy tramwaju możesz też czytać książki. Jeśli jeździsz do pracy samochodem, nie zapomnij wziąć ze sobą płyt a książki wymień na audiobooki, które umilą ci stanie w korkach.

Czytaj:   Top 5 sposobów na to jak sprzątać kuchnię

Tak naprawdę mamy wiele czasu na codzienne przyjemności, tylko nie do końca wiemy jak go wykorzystać. Zaplanuj swój dzień tak, żeby oddzielić czas na przyjemności od pracy a szybko odkryjesz, że masz więcej czasu dla siebie niż mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *