w

Jak radzić sobie z menopauzą?

Choć termin menopauza oznacza dokładnie ostatnią miesiączkę, jest to niezwykle delikatna sprawa, o której wiele kobiet nie chce nie tylko mówić, ale nawet myśleć. Przebieg klimakterium to sprawa bardzo indywidualna, nie można więc jednoznacznie określić, jakich objawów możemy się spodziewać. Ewentualnie możemy delikatnie podpytać nasze mamy i babcie, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że powielimy te same symptomy.

&

Objawy menopauzy

Przekwitanie najczęściej wiąże się z szeregiem objawów wśród których wymienia się przede wszystkim:

  • uderzenia gorąca;
  • wiotczenie skóry;
  • zmiany zanikowe układu moczowo-płciowego;
  • zaburzenia psychiczne;
  • bezsenność;
  • zaburzenia pamięci i koncentracji;
  • zmienność nastroju;
  • nieregularne miesiączki.

Każdy z tych objawów może być niezwykle uciążliwy i w znacznym stopniu wpływać na kobiece samopoczucie.

Kiedy zacznie się menopauza

Choć menopauza jest całkowicie naturalnym procesem, który przypada zazwyczaj pomiędzy 45 a 55 rokiem życia kobiety. Na szczęście obecnie wszystkie wiemy, że życie po przekwitaniu wcale nie musi tracić na jakości, jednak stopniowy niedobór hormonów jajnikowych powoduje szereg mniejszych lub większych dolegliwości, które zakłócają życie i sprawiają, że nieco traci ono na jakości.

W Polsce przeciętna długość życia kobiety wynosi około 80 lat. Mimo że udało się przedłużyć średnią długość życia, przesunięcie okresu menopauzy nie zostało osiągnięte. Z tego wynika, że blisko jedna trzecia kobiecego życia przypada na okres po ustaniu miesiączek. Jest to kolejny etap w życiu kobiety, który wymaga odpowiedniego przygotowania, gdyż jest ona narażona wówczas na wiele zagrożeń. Kobieta, która przeżyła menopauzę, narażona jest na takie choroby, jak cukrzyca, rak sutka czy rak jelita grubego. Z tego też powodu warto szczególną uwagę przyłożyć w tym czasie do tego, aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie.

Klimakterium czy menopauza

Nie da się ukryć, że kobieta jest tą osobą, która ma bardzo duży wpływ na życie rodziny i większość obowiązków dotyczących domu spada właśnie na nią. Dlatego też tak ważne jest, aby zarówno przekwitanie, jak i czas po nim przeżyła jak najłagodniej, gdyż ma to wpływ również na jakość życia jej męża i dzieci. Warto, aby każda z pań uświadomiła sobie, że menopauza to okres przejściowy, który skutkuje szeregiem zmian biologicznych w jej organizmie Natomiast po tym czasie następuje uspokojenie i wyciszenie.

Wiele osób myli menopauzę z samym klimakterium. Warto rozróżniać te dwa terminy. Klimakterium – inaczej nazywa przekwitaniem – to cały okres okołomenopauzalny. Występuje on na kilka lat przed ostatnią miesiączką – menopauzą.

Choć menopauza to naturalny czas w życiu każdej kobiety, istnieją formy leczenia, których celem jest uzupełnienie niedoborów hormonów wytwarzanych przez jajniki. Terapię tę stosuje się w postaci doustnych tabletek, zastrzyków, globulek dopochwowych, kremów lub w formie plastrów i żeli stosowanych na skórę. Zastosowanie tej terapii ma korzystny wpływ na samopoczucie kobiety, ale również na pracę układu moczowo-płciowego. W ten sposób kobieta może uniknąć zapaleń pochwy oraz cewki moczowy, zwiększona jest także wilgotność pochwy oraz zniwelowany jest problem nietrzymania moczu. Argumentem przemawiającym za zastosowaniu terapii hormonalnej jest fakt, iż zmniejsza ona ryzyko zachorowalności na miażdżycę oraz osteoporozę.

Niestety, hormonoterapia może również nieść za sobą niepożądane skutki. W trakcie jej trwania mogą pojawić się nudności, bóle, pokrzywka, rumień, przyrost masy ciała oraz ból i obrzęk kończyn. Właśnie dlatego ważne jest znalezienie lekarza z wieloletnim doświadczeniem.

Więcej na stronie klimakterium.info.pl


  1. 7 wiosennych zmian, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i samopoczucie
  2. Kamica nerkowa – co to jest? Objawy i leczenie kamicy nerkowej
  3. Przyczyny choroby wieńcowej

Originally posted 2017-03-29 12:23:01.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MELATONINA

Rola melatoniny w radzeniu sobie z problemem bezsenności

jak robić zdjęcia

Jak robić dobre zdjęcia? 7 wskazówek