Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak skutecznie zarządzać czasem?

Żyjemy w czasach, w których świat stale pędzi i trzeba się do niego dopasować, wykonując na czas wszystkie obowiązki. Niestety w natłoku pracy czy domowych obowiązków coraz trudniej znaleźć czas na odpoczynek czy spędzenie czasu z rodziną. Możliwe jest jednak pogodzenie wszystkich zadań – pomoże w tym odpowiednie zaplanowanie dnia. Jak więc skutecznie zarządzać czasem?

Planowanie czasu

Jeśli ma się dużo obowiązków, bez planowania się nie obejdzie. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że bez zanotowania wszystkich zadań o niektórych po prostu się zapomni lub nie starczy na nie czasu. Właśnie dlatego warto zawsze sporządzać listę rzeczy do zrobienia. Kolejnym krokiem jest uporządkowanie poszczególnych czynności i dopasowanie ich do konkretnych dni czy godzin.

Czytaj:   KURS NA CEL - PREMIUM Grafitowy

Ustalanie priorytetów

Nawet doskonałe zarządzanie czasem nie gwarantuje jednak, że wszystkie obowiązki zostaną wykonane danego dnia. Czasami doba okazuje się za krótka albo wygrywa zmęczenie i konieczne jest zrobienie sobie przerwy. Ważne jest więc wyznaczenie sobie priorytetów.

Do obowiązków znajdujących się na liście najlepiej przyporządkować cyfry od 1 do 3. W pierwszej kategorii znajdą się rzeczy najważniejsze lub takie, które trzeba wykonać „na już”, w drugiej te nieco mniej istotne, a w trzeciej wszystkie rzeczy, które mają najmniejsze znaczenie albo takie, którymi w razie braku czasu można się zająć dopiero następnego dnia. Wystarczy kierować się prostą zasadą – zaczynać od obowiązków oznaczonych numerem 1, potem przechodzić do tych z drugiej kategorii, a dopiero na końcu wykonywać czynności oznaczone numerem 3.

Czytaj:   Świecznik kryształowy 2955

Jak skutecznie planować czas w domu?

Praca to jednak nie wszystko, również w domu jest wiele obowiązków, którymi trzeba się zająć. W tej kwestii można jednak liczyć na pomoc. Najlepiej podzielić się zadaniami z członkami rodziny. Obowiązki, które trzeba wykonywać raz w tygodniu, mogą być na stałe przyporządkowane do konkretnej osoby, tymi częstszymi można natomiast się podzielić, ustalając grafik. Trzeba jeszcze upewnić się, że każdy członek rodziny będzie pamiętał o swoich obowiązkach w danym dniu. W tym celu warto powiesić na lodówce planer familiowo. Podzielony jest on na trzy sekcje – „Tydzień naszej rodziny”, „Miesiąc naszej rodziny” oraz „Notatki”. Dzięki temu z łatwością można ustalić grafik zarówno na tydzień, jak i cały miesiąc, a w razie konieczności dopisać także uwagi na przyszłość.

3 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *