w

Jak walczyć z przeziębieniem

Chociaż pogoda za oknem jest bardziej wiosenna niż zimowa, nie warto jeszcze rezygnować z cieplejszych ubrań. Głównie dlatego, że to „zdradliwa” pora i bardzo łatwo jest o przeziębienie. Podpowiadamy jak sobie radzić z nieprzyjemnymi skutkami zmiennej pogody i cieszyć się z nadchodzącej wielkimi krokami wiosny.

Jeszcze nie chowaj czapki do szafy

Co prawda, to nie chłód powoduje, że łapie nas przeziębienie, ale wychłodzenie organizmu powoduje jego osłabienie i może skutkować szybszym zarażeniem się wrednym wirusem. 10 stopni to jeszcze nie powód do tego, żeby wyciągać cienkie kurtki i rezygnować z szalika. Tak jak ubieranie na cebulkę pomaga kiedy trzaska mróz, tak kiedy robi się cieplej, można zdjąć sweterek spod kurtki.

Tylko nie antybiotyk!

Po pierwsze dlatego, że przyzwyczailiśmy się do „nałogowego” brania antybiotyków nawet na najmniejsze dolegliwości i powoli stajemy się na nie odporni. Po drugie, antybiotyki osłabiają organizm i zabijają także tę dobrą florę bakteryjną. Najlepiej sięgać po nie tylko w ostateczności.

leki

Pij dużo płynów

W czasie przeziębienia, traci się dużo wody. Nie można zatem zapominać o tym, żeby te płyny uzupełniać. Najlepiej w postaci wody lub parzonych ziół. Idealny jest koper włoski, który poprawia ogólne samopoczucie. Lepiej unikać herbat i słodzonych napojów. Dobrze jest też spożywać dużo cytrusów, bo mają dużo wody, ogólnie owoców i warzyw, które dobrze pomagają uzupełniać niedobór płynów w organizmie.

Za późno na witaminę C

Wbrew obiegowej opinii, witamina C, nie pomaga w leczeniu przeziębienia. Jedynie regularne dostarczanie jej do organizmu przez cały rok, może nieco skrócić ewentualny przebieg choroby, ale na pewno jej nie leczy ani jej nie zapobiega.

owoce

Parowanie i inhalacja

Para wodna, udrożnia nos i zatoki, dzięki czemu ułatwia oddychanie i pozbycie się zalegającej w nich wydzieliny. Jeśli masz w domu inhalator, możesz zrobić sobie taki zabieg nawet trzy razy dziennie. Jeśli nie, to możesz sobie zafundować tak zwaną kąpiel parową, nad ciepłą wodą i garnkiem, z ręcznikiem na głowie. Możesz dodać kilka kropelek olejku eukaliptusowego, który dodatkowo ułatwi oddychanie. Jeśli jesteś posiadaczką sauny parowej we własnym domu, możesz z powodzeniem się do niej udać z zatkanym nosem. W trakcie przeziębienie, lepiej jest jednak unikać publicznych saun, ponieważ osłabiony organizm może złapać inne, wredne bakterie. Możesz także puścić wrzącą wodę do wanny i poczekać aż cała łazienka będzie zaparowana. Taki prysznic, także może pomóc w zwalczeniu przeziębienia.

Aby uniknąć przeziębienia nie trzeba wcale zamykać się w domu. Wystarczy często myć ręce i unikać nazbyt wylewnych kontaktów z przeziębionymi osobami. Pamiętaj też, żeby nie bagatelizować zupełnie symptomów przeziębienia, ponieważ może się ono przerodzić w coś groźniejszego, nie znaczy to także, że trzeba lecieć po antybiotyk, przy pierwszym lepszym katarze. Umiar i zdrowy rozsądek są najważniejsze.


  1. 3 litry wody dziennie i wyglądasz 10 lat młodziej
  2. Nie dajmy się cukrzycy
  3. Jak przygotować się do treningu?

Originally posted 2016-02-08 14:29:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie są najważniejsze cechy udanego związku

Jakie są najważniejsze cechy udanego związku?

Kobiety w branży odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej pań zajmuje się fotowoltaiką

Brief w branży reklamowej i marketingu – klucz do sukcesu Twojej firmy