w

Jak zostać detektywem?

Jak zostać detektywem? Czym tak naprawdę zajmuje się detektyw i czy jego życie jest tak naprawdę pasjonujące, jak w książkach czy na filmach? A może zastanawiasz się, ile możesz zarobić? Co zrobić by zostać detektywem? Dobrze trafiłeś!

Zawód detektywa budzi emocje. Głównie za sprawą ekscytacji nazwą samego zawodu, aurą tajemnicy jaka go otacza, wyobrażeń o ekscytującym życiu na miarę Sherlocka Holmesa. Inni zawód detektywa utożsamiają głównie ze śledzeniem niewiernych żon i mężów. Każdy z nas ma inne wyobrażenie, ale nie wszystkie się pokrywają i nie zawsze odpowiadają prawdzie.

Zawód detektyw

Tymczasem zawód detektywa to proza życia.  Wszystko, czym może zajmować się detektyw, opisane jest w ustawie o usługach detektywistycznych. Pracując jako detektyw możesz zostać zatrudniony przy zbieraniu informacji na temat majątku i wiarygodności w stosunkach gospodarczych i jednostek organizacyjnych. Możesz również zajmować się zbieraniem informacji w sprawach cywilnych. Do zadań, a właściwie zleceń detektywa należy często też  Detektyw może poszukiwać osób zaginionych, ukrywających się oraz mienia, w przypadku gdy zostanie skradzione, zagubione, lub też, jeśli nieuczciwy dłużnik próbuje ukryć swój stan posiadania przed wierzycielami. Detektyw zajmuje się również zbieraniem informacji w sprawach, w których toczy się postępowanie karne, postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe oraz inne, o ile w toku postępowania można zastosować przepisy prawa karnego.

Osoba, która decyduje się na zawód detektywa, z reguły będzie pracowała w agencji, gdzie mogą pojawić się obowiązki związane z windykacją należności, weryfikacją dokumentów, ochroną mienia oraz wykrywaniem podsłuchów. Zakres prac i obowiązków zależy od usług świadczonych przez agencję, która zatrudnia detektywa.

Wymagania w stosunku do kandydata

Wymagania względem kandydata, chcącego podjąć legalną pracę w charakterze detektywa  to przede wszystkim licencja. Uzyskanie jej wiąże się ze spełnieniem odpowiednich wymagań oraz zdaniem egzaminu. Aby ubiegać się o licencję, należy mieć obywatelstwo polskie lub obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Kandydat powinien mieć ukończone minimum 21 lat, posiadać co najmniej wykształcenie średnie.  Kandydat na detektywa absolutnie nie może być karany, bez względu na rodzaj popełnionego przestępstwa, również jeśli chodzi o przestępstwa skarbowe. Kandydat na detektywa, który pracował w Policji, Straży Granicznej, wojsku, prokuratorze, sądzie, w urzędach administracji publicznej  lub Urzędzie Ochrony Państwa, zwolniony dyscyplinarnie z pracy, nie ma szans na uzyskanie licencji detektywa, chyba, że od zwolnienia upłynęło minimum pięć lat. Do dokumentów załącza się również opinię komendanta miejskiego lub powiatowego Policji, która musi być nienaganna.

Najczęściej detektywami są jednak byli pracownicy policji lub innych służb mundurowych, gdzie, przez lata pracy wyrobili sobie doskonałe umiejętności praktyczne oraz, co ważne w pracy detektywa, kontakty.

Aby pracować w zawodzie detektywa potrzeba również pewnych cech osobowościowych, jedną z nich jest umiejętność dotrzymywania tajemnicy, powinna też umiejętność logicznego myślenia oraz kojarzenia faktów, konsekwentna, upór oraz spryt.

Egzamin licencyjny

Zanim przystąpisz do egzaminu na licencję, musisz poddać się okresowym badaniom lekarskim i psychologicznym, które musisz odnawiać co trzy lata. Egzamin przeprowadzany jest co pół roku. Wśród pytań są takie, które sprawdzają wiedzę o konstytucji naszego kraju, przepisów odnoszących do Policji czy Straży Granicznej. Ważne są kwestie związane z ochroną danych osobowych, kryminalistyką, kryminologią, wiktymologii oraz psychologii sądowej. Są to zagadnienia, o których najwięcej do powiedzenia mają na przykład byli policjanci.

Zarobki detektywów to kwestia skomplikowana. Nie ma ustalonego cennika, a wszystko zależy od zatrudniającej agencji i jej stawek. Widełki płacy to rozpiętość od 2 do 4 tysięcy miesięcznie, a na własnym rozrachunku zarobki są uzależnione od stopnia skomplikowania zleceń.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowali detektywi z firmy Pro-Tom. Pro-Tom świadczy usługi na terenie całego kraju.

  1. Jak założyć własny salon beauty? Poznaj 10 kroków do sukcesu
  2. 5 pytań, które możesz usłyszeć na rozmowie rekrutacyjnej
  3. Jak lepiej pracować – w domu czy jednak w biurze?

Originally posted 2017-02-12 12:38:12.

Skomentuj

na kaca

5 najlepszych potraw na kaca

naprawa agd

Naprawiać stary sprzęt AGD czy kupować nowy?