w

Kominiarze pogromcami smogu – rocznie usuwają z kominów tysiące ton sadzy i pyłów

Polska bije niechlubne rekordy w zanieczyszczeniu powietrza. Wiele stacji pomiarowych wskazuje wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń – znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska publikują kolejne ostrzeżenia smogowe. Dzieci, kobiety w ciąży, młodzież, osoby starsze, chorzy na astmę, alergię powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartym powietrzu.

Regularne usuwanie zanieczyszczeń z kominów należy traktować jako profilaktykę emisji pyłów do atmosfery. Kiedy komin nie jest czyszczony sadza jest emitowana do atmosfery, a przy pożarze sadzy w ogromnych ilościach jednorazowo trafia w powietrze.

Prezes Krajowej Izby Kominiarzy Marcin Ziombski szacuje – kominiarz czyszczący kominy w budynku jednorodzinnym (tzw. niska emisja) usuwa podczas każdorazowego czyszczenia objętościowo około 8 kg sadzy innych związków powstałych w procesie spalania paliw stałych. Przyjmując, że każdy kominiarz w Polsce wyczyści tylko trzy kominy dziennie daje to miesięcznie 1.920 ton pyłów (4 tys. kominiarzy x 20 dni x 3 czyszczenia x 8 kg = 1 920 000 kg).

Kominiarze swoją pracą zapobiegają wprowadzeniu takiej ilości zanieczyszczeń lotnych do atmosfery. Podczas rutynowych czynności związanych z czyszczeniem kominiarze informują również użytkowników urządzeń ogrzewczych o ekologicznych metodach palenia oraz wpływie dobrej klasy kotłów i wartościowego paliwa na znaczące obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z ich urządzeń.

Dbanie o środowisko jest ważnym punktem na liście priorytetowych działań Krajowej Izby Kominiarzy.

Pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej prowadzona jest akcja informacyjna „Zaproś kominiarza”. Komunikat prezesa Krajowej Izby Kominiarzy w sprawie przygotowania do sezonu zimowego został umieszczony na stronach internetowych wielu gmin i powiatów.

Kominiarze aktywnie uczestniczą w akcji społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność” prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną.

Apelujemy do władz wojewódzkich i powiatowych o zintensyfikowanie działań związanych z egzekwowaniem od użytkowników kotłów w budownictwie jednorodzinnym obowiązku okresowych czyszczeń (rozporządzenie o ochronie przeciwpożarowej) oraz kontroli okresowych przewodów kominowych (Prawo budowlane).

Skomentuj

Wydłużenie przerwy obiadowej w szkole do 30 minut sprawi, że uczniowie będą wyrzucać mniej jedzenia

Witamina C zawarta w kosmetykach wyrównuje koloryt skóry, poprawia poziom nawilżenia i odżywia