w

Koniec z minimalizmem w łazience: kolorowe płytki w wykańczaniu wnętrz

Przyjęło się, że łazienki najczęściej utrzymuje się w bieli. Kolor ten idealnie pasuje do ich wystroju, gdyż w sposób naturalny kojarzy się z czystością, a poza tym barwa ta wydaje się niezwykle delikatna i nowoczesna. Na bieli świat się jednak nie kończy. Projektanci przy wykańczaniu wnętrz coraz częściej starają się zerwać z rutyną i w tym celu sięgają po wielobarwne płytki ceramiczne.

Wśród najważniejszych zalet wystroju utrzymanego w stonowanej jasnej kolorystyce wymienia się wrażenie przejrzystości i świeżości wnętrza. Biel pomaga także optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu lekkości – przez to chętnie wykorzystywana jest przy wykańczaniu wnętrz łazienek, które bardzo często są jednymi z najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Niemniej czasy, gdy łazienka musiała koniecznie promienieć sterylną bielą, powoli odchodzą do przeszłości.

Oczywiście białe płytki i ceramika nadal cieszą się dużą popularnością, ale istnieją interesujące alternatywy, które są w stanie nadać łazience niepowtarzalnego, indywidualnego charakteru. W ostatnim czasie modne w szczególności stały się kolorowe zestawienia.

Wiele barw wykańczania wnętrz

Kolorowe płytki umożliwiają tworzenie unikalnych kompozycji, które ożywiają wnętrza i wprowadzają do nich więcej pozytywnej energii. Miłośnicy kolorów stają najczęściej przed następującym wyborem: albo delikatne pastele, albo mocniejsze, soczyste barwy. Na którą opcję się zdecydować? Wszystko zależy od naszego pomysłu na aranżację. W sytuacji, gdy barwa ma pokrywać większą część pomieszczenia, lepiej sprawdzą się stonowane, pastelowe odcienie.

Z kolei w przypadku, gdy chcemy wyeksponować jedynie wybrany element pomieszczenia, np. fragment ściany, strefę prysznica czy okolice lustra i umywalki, warto zdecydować się na płytki w bardziej intensywnych kolorach, choć w takiej sytuacji dobrze jest je zestawić z łagodną szarością, bielą lub beżem.

Kolorowe, wzorzyste płytki, zaaranżowane w pomysłowy sposób, nadadzą łazience energii i radosnego klimatu, choć w małym pomieszczeniu nie powinno być zbyt wielu jaskrawych kolorów i wyrazistych wzorów, bo przytłoczą one wnętrze i optycznie je pomniejszą.

Postaw na patchwork

Łączenie różnorodnych kolorów, wzorów i faktur, czyli stylistyka patchworkowa, jest jednym z ważniejszych trendów w projektowaniu łazienek. W wykańczaniu wnętrz metoda patchworkowa zyskała popularność w momencie kiedy sterylne, katalogowe wnętrza stały się zbyt przewidywalne i monotonne. Tego typu mozaiki ścienne najczęściej umieszcza się w dwóch miejscach: na głównej ścianie z lustrem łazienkowym oraz w strefie kąpielowej (płytki pełnią rolę ściany kabiny prysznicowej lub służą jako obudowa wanny).

Patchwork w łatwy sposób pozwala uzyskać unikatowy układ i skutecznie przyciągnąć uwagę. W tej technice występuje ogromna ilość kształtów, barw i struktur, więc to z pewnością nie najlepsza opcja dla osób, które preferują harmonię i spokój. Jeżeli ktoś szuka tańszej alternatywy, to namiastką unowocześnionej wersji efektu patchworkowego wykończenia, mogą być płytki wielkoformatowe, które czasami przypominają zlepek drobnych elementów.

Płytki są funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem na długie lata. Te kolorowe dostarczają jednak znacznie więcej możliwości niż białe czy szare, bo kolorem można udanie zaakcentować poszczególne obszary w łazience, np. prysznic, obudowę wanny, oprawę lustra czy całą podłogę. Nie mówiąc już o tym, że kolor wpływa na nasze samopoczucie – barwne wnętrza zapewniają więcej pozytywnej energii.

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Autorem artykułu jest Pan Maciej Balcerek – menadżer firmy Perfect Space z Warszawy zajmującej się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych.

  1. Wybór mebli do małej łazienki
  2. Pomysły na aranżację mebli aluminiowych w ogrodzie
  3. Jak wybrać krzesła do salonu?

Originally posted 2017-02-17 10:40:31.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

karta kredytowa

Jak działa karta kredytowa? Jak można na niej zarabiać?

banany

Dlaczego warto jeść banany?