w

Konto oszczędnościowe – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Gdzie gromadzić swoje oszczędności? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która w odpowiedzialny sposób myśli o finansach i zabezpieczaniu swojej przyszłości. W dobie bardzo niskich stóp procentowych nie ma co liczyć na spektakularne oferty bankowe. Znaczenie ma jednak nie tylko czysty zysk, ale także bezpieczeństwo środków. W tym kontekście świetnym pomysłem jest konto oszczędnościowe. Przeczytaj, co to za produkt i na co zwrócić uwagę wybierając ofertę dla siebie.

Czym właściwie jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, który rządzi się konkretnymi prawami. Na początek zajrzyjmy na serwis Lokaty.pl, w którym eksperci przygotowali zwięzłą definicję takiego rachunku: Jest to oprocentowany rachunek bankowy, na którym klient gromadzi swoje oszczędności. Założeniem jest regularne odkładanie środków, które nie służą do zaspokajania bieżących potrzeb. Dostęp do konta jest ograniczony limitem bezpłatnych wypłat w miesiącu (…). W zamian bank proponuje dużo wyższe oprocentowanie środków, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Bardzo istotny jest fragment mówiący o mobilizacji do gromadzenia oszczędności. Badania pokazują, że posiadacze rachunków oszczędnościowych (nie zwykłych ROR-ów) budują znacznie większy kapitał, stanowiący zabezpieczenie dla budżetu domowego. Konto oszczędnościowe jest traktowane jako nowoczesny substytut przysłowiowej skarpety czy materaca, a nawet sejfu.

Obowiązujący limit bezpłatnych wypłat mobilizuje do tego, aby nie sięgać po oszczędności bez ważnego powodu. Dzięki temu znacznie łatwiej jest gromadzić środki, które mogą być wykorzystane np. w formie wkładu własnego do kredytu hipotecznego czy jako pomoc dla dziecka wkraczającego w dorosłe życie.

Niskie oprocentowanie, ale wysoki poziom bezpieczeństwa

Wiele osób stawia znak równości między kontem oszczędnościowym a lokatą, jednak jest to zbyt daleko idące uproszczenie. Oba produkty znacznie się od siebie różnią:

  • Okres obowiązywania umowy – lokata zawsze jest ograniczona czasowo, podczas gdy umowa o prowadzenie konta oszczędnościowego jest bezterminowa (z możliwością wypowiedzenia);
  • Oprocentowanie – lokaty praktycznie zawsze są wyżej oprocentowane niż rachunki oszczędnościowe, co wynika właśnie z faktu ograniczonego czasu trwania umowy;
  • Limit wpłat – wiele kont oszczędnościowych oferowanych na rynku bankowym nie jest objętych żadnym limitem, podczas gdy najlepiej oprocentowane lokaty zazwyczaj umożliwiają ulokowanie np. maksymalnie 10.000 złotych;
  • Dostęp do środków – posiadacz konta oszczędnościowego może w każdej chwili wycofać środki bez utraty odsetek, co jest niemożliwe w przypadku 99% lokat.

Warto także podkreślić, że konto oszczędnościowe jest bardzo bezpiecznym produktem, ponieważ zgromadzone na nim środki są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100.000 euro.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Oferty zmieniają się z miesiąca na miesiąc, dlatego warto je na bieżąco śledzić. Bardzo pomocne są w tym różnego rodzaju rankingi najlepszych produktów bankowych, jak chociażby ten publikowany na portalu Lokaty.pl.

Wybierając konto oszczędnościowe warto zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie (co jest oczywiste), ale także na warunki prowadzenia rachunku, które często są języczkiem u wagi. Oferty mogą się różnić między sobą istotnymi szczegółami, ostatecznie mającymi duży wpływ na to, czy założenie rachunku oszczędnościowego będzie opłacalne.

O jakich szczegółach mowa?

  • Koszty – na szczęście w większości przypadków banki nie pobierają opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego, ale za każdym razem warto to sprawdzić,
  • Możliwość prowadzenia rachunku niezależnie od ROR – obecnie coraz trudniej jest znaleźć oferty samodzielnych rachunków oszczędnościowych. Banki chcą silnie wiązać ze sobą klientów, dlatego z reguły oferują te konta w pakiecie,
  • Limit bezpłatnych wypłat – nie ma konta oszczędnościowego, które umożliwiałoby darmowy i nieograniczony dostęp do środków. Zwykle jest tak, że pierwszy przelew wychodzący w miesiącu jest bezpłatny, ale za każdy kolejny trzeba już płacić (zwykle 5-10 złotych).

Wybierając konto oszczędnościowe trzeba więc zwrócić uwagę na kilka elementów oferty, ale przede wszystkim mieć świadomość, że taki produkt nigdy nie zagwarantuje podobnego poziomu oprocentowania jak chociażby lokata. Mimo to jest to nadal jeden z najlepszych sposobów lokowania kapitału dla osób, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie środków.


  1. Zmiana dostawcy prądu – na co zwrócić uwagę
  2. Jak zaoszczędzić na utrzymaniu ogrodu?
  3. Jak wspólnie prowadzić domowe finanse, by niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy i oszczędzać na przyszłość? Poradnik

Originally posted 2017-05-09 09:03:13.

Skomentuj

firana do kuchni

Jak uszyć firany do stylu rustykalnego ?

choroby trzustki

Najczęściej występujące choroby trzustki