w

Najczęściej występujące choroby trzustki

Trzustka to organ, który odpowiada zarówno za produkcję enzymów, jak i hormonów. Wydaje się więc, że wszelkie problemy w jej prawidłowym działaniu powinny być szybko zauważalne. Tymczasem często się tak nie dzieje. W jaki sposób można rozpoznać choroby trzustki i co warto o nich wiedzieć?

Najbardziej znanym schorzeniem trzustki, z którym walczy obecnie wiele osób, jest cukrzyca. Można wyróżnić cukrzycę typu I, na którą osoba chora zazwyczaj nie ma wpływu oraz cukrzycę typu II, która obecnie jest chorobą cywilizacyjną i zwykle jest związana z nieprawidłowym stylem życia. Cukrzyca charakteryzuje się brakiem wytwarzania insuliny lub opornością komórek na działanie tego hormonu. Cukrzyca może być dodatkową dolegliwością, która pojawia się przy okazji innych schorzeń trzustki.

Rak trzustki

Pierwszym schorzeniem, przy którym może dodatkowo pojawić się cukrzyca, jest guz trzustki. Objawy raka trzustki pojawiają się zwykle na tyle późno, że skuteczne leczenie nie jest możliwe. Jeśli choroba jest zaawansowana i pojawiły się przerzuty do innych narządów, leczenie ogranicza się przede wszystkim do poprawy komfortu pacjenta.

W przypadku, gdy możliwe jest skuteczne leczenie, zazwyczaj nie doszło jeszcze do przerzutów. Stosuje się wtedy standardową chemioterapię oraz wycięcie zmienionej chorobowo trzustki. Pierwszymi objawami raka trzustki są między innymi bóle brzucha, niestrawność, bardzo dobry apetyt, po którym jednak nie pojawia się przyrost wagi lub przeciwnie – brak łaknienia. Dolegliwością, na którą skarży się większość pacjentów, są bóle brzucha promieniujące do pleców.

Zapalenie trzustki

Innym schorzeniem, które może objawiać się bólem nadbrzusza i cukrzycą jest zapalenie trzustki. To schorzenie może być spowodowane między innymi nieprawidłowym trybem życia, ale dokładne przyczyny wystąpienia tej choroby nie zawsze są do końca znane. Uważa się, że taki stan może być spowodowany nadużywaniem alkoholu, a także urazami, które mogą naruszyć komórkę pęcherzykową trzustki.

W przypadku zapalenia trzustki dochodzi do nadtrawienia tego organu przez enzymy, które on produkuje. W rezultacie osoba cierpiąca na to schorzenie odczuwa ból. W przypadku ostrego zapalenia trzustki może dojść do perforacji i krwotoku. Konieczne jest zastosowanie specjalnego leczenia szpitalnego.

W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki dochodzi między innymi do częściowego lub całkowitego zatkania kanałów, którymi odprowadzane są enzymy. W rezultacie pacjent odczuwa stały ból, dopóki tylko enzymy są produkowane. Taki stan niesie ze sobą tworzenie się zwłóknień w trzustce i stopniowego niszczenia tego narządu. Aby poprawić jakość życia pacjenta i zakończyć dalszy proces degradacji trzustki, konieczne jest wycięcie miejsc, które uległy zwłóknieniu.

Warto pamiętać, że podatność na choroby trzustki może być dziedziczna. Dlatego w przypadku, gdy choroby tego typu często pojawiają się wśród bliskich członków rodziny, warto regularnie poddawać się badaniom. W profilaktyce chorób trzustki pomocna może być również odpowiednia dieta.


  1. Jak ustrzec się przed boreliozą wiosną i latem?
  2. Jak jazda na rowerze wpływa na nasze ciało?
  3. Dieta dla chudych

Originally posted 2017-05-11 10:27:22.

Skomentuj

konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe – wszystko, co warto o nim wiedzieć

endorfiny

3 kroki do szczęścia. Oto najwięksi wyzwalacze endorfin