w

Obowiązkowe wyposażenie klatki dla królika

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jakie wyposażenie klatki dla królika jest wskazane – pomożemy Ci w tym. Pokazujemy, jakie akcesoria są mile widziane zarówno przez króliki jak i przez ich właścicieli.

Ściółka

Każda klatka powinna być w nią wyposażona. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów ściółek dla królików. Wśród często spotykanych znaleźć możemy np. trociny, siano, ligninę, wióry czy miał torfowy. W przypadku siana istnieje pewne niebezpieczeństwo, że królik będzie je spożywał, co nie jest szczególnie wskazane, gdyż mogą się w nim znaleźć resztki odchodów. Jeśli wybierzemy wióry – upewnijmy się, że drewno, z którego pochodzą, nie było nasączane żadnymi środkami chemicznymi oraz nie stanowi dla naszego pupila zagrożenia (niektóre gatunki drzew mogą być dla królika trujące). Wióry nie mogą zawierać również żadnych ciał obcych. Miał torfowy dość łatwo przyczepia się do futerka i królik może roznosić go po pokoju. Pod ściółką dobrze jest też wyłożyć podkład, który będzie wchłaniał wilgoć. Może to być np. ściółka dla kota bądź inny produkt, który spełni podobną rolę.

Kuweta

Dla wielu domowych hodowców kuweta nie jest wyborem oczywistym. Warto jednak pamiętać, że króliki są z natury bardzo czystymi stworzeniami, w związku z tym starają się utrzymywać w klatce porządek. Żeby im to ułatwić, możemy w kącie, w którym najbardziej lubią załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, wstawić kuwetę bądź wyłożyć go np. ściółką dla kota, która jeszcze lepiej pochłania wilgoć i zapachy. Jeśli chcemy nauczyć naszego królika korzystania z niej, możemy pozbierać bobki zrobione w innych miejscach i wrzucić je do kuwety. Zwierzę powinno szybko zrozumieć, jakie są nasze intencje.

Poidełko

Króliki muszą mieć zapewniony nieustanny dostęp do świeżej i czystej wody. Poidełko umieszczamy do góry dnem na zewnątrz klatki. Jego pojemność powinna wynieść ok. 250-320 ml. Starajmy się wodę wymieniać codziennie. Niespecjalnie polecane są miseczki z wodą, gdyż nasz królik może do nich wejść i je zabrudzić. Miseczka sprawdzi się jedynie w sytuacji, gdy królik ma legowisko poza klatką.

Miseczka na pokarm suchy

Jest to miseczka, do której wsypujemy pokarm suchy dla naszego zwierzaka. Najlepiej gdy będzie metalowa bądź wykonana z porcelany. Im cięższa, tym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że królik ją przewróci podczas stawania na niej łapkami. Miseczki plastikowe niosą ze sobą to ryzyko, że królik może je podgryzać i spożywać kawałki niewskazanego tworzywa sztucznego.

Domek

Wprawdzie nie jest to wyposażenie klatki dla królika uznawane za niezbędne, ale na pewno niczemu (ani nikomu) nie zaszkodzi. Domek powinien być przestronny. Można go oczywiście wykonać samodzielnie, gdy uznamy, że modele dostępne w sklepie są za małe.

Paśnik

Zwany inaczej drabinką. Wypełniony jest sianem. Żeby uniemożliwić królikom wskakiwanie na paśnik (może to spowodować zabrudzenie sianka się w nim znajdującego), możemy go umieścić możliwie najbliższej górnej części klatki.

Płyta kamienna

Króliki w warunkach domowych mają problem ze ścieraniem sobie pazurków – rosną im one często za długie i mogą powodować ból oraz dyskomfort. Dlatego warto umieścić na środku klatki kamienną płytkę. Królik, przebiegając przez nią, będzie mógł sobie ścierać pazurki. Gdy nasz pupil dużo przebywa poza klatką, ale często do niej wchodzi – taką płytę możemy ustawić tuż przed wejściem do niej.

Zabawki

Wyposażenie klatki dla królika to również wszelkiego rodzaju zabawki, które umilą czas naszemu pupilowi. To my najlepiej wiemy, co sprawia największą radość naszemu uszakowi. Mogą to być różnego rodzaju piłki, klocki, grube sznurki oraz tunele.

Portal Zoologiczny.Sklep.pl wsparł nas merytorycznie.

Originally posted 2017-01-18 10:04:50.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hotel Papadopoli Venezia - MGallery Collection

Gondolierzy i weneckie maski, czyli czym zachwyca najbardziej romantyczne miasto świata

slow fashion

W modzie coraz popularniejszy jest trend slow fashion