w

Ósemki, czyli zęby mądrości – charakterystyka

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, potrafią dość mocno uprzykrzyć życie. Ósemki zazwyczaj rosną nieprawidłowo, przez co ich rozwój wiąże się z nieprzyjemnym bólem oraz dyskomfortem. Ponadto, są one niezwykle podatne na niekorzystne oddziaływanie próchnicy i psucie się.

Zęby mądrości najczęściej pojawiają się w okresie późnego dojrzewania, choć potrafią wyrzynać się przez lata, rozwijając się ze sporymi przerwami.

Ósemki wyróżnia fakt, że dość szybko się psują, a wynika to przede wszystkim z ich położenia – zęby mądrości rosną w tylnej części szczęki, przez co znacznie trudniej jest zagwarantować im odpowiednią higienę. Nie dość, że do resztek pokarmu zgromadzonych w okolicach zębów mądrości ciężko dotrzeć, to jeszcze próchnica w ósemkach nierzadko rozprzestrzenia się na pozostałe zęby.

Usuwanie zębów mądrości, czyli ekstrakcja ósemek

Aby skutecznie usunąć zęby mądrości, należy dokonać tak zwanej ekstrakcji ósemek. Warto mieć świadomość, że często przypomina ona zabieg chirurgiczny, gdyż zęby mądrości charakteryzuje nie tylko niewygodne położenie. Ósemki są dość mocno osadzone w łuku zębowym i nierzadko posiadają zróżnicowany kształt, przez co usuwanie ich bywa bolesne i nieprzyjemne. Ponadto, zabieg ekstrakcji ósemek w większości przypadków należy zwieńczyć założeniem szwów na dziąsło.

Należy zdawać sobie sprawę, że zęby mądrości nie rosną u wszystkich ludzi i w głównej mierze jest to wynik nieustannej, stopniowej redukcji ludzkiej czaszki. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że człowiek je znacznie więcej przetworzonej wcześniej żywności, co wpływa na optymalną konstrukcję czaszki. Jej część twarzowa nie rozrasta się tak, jak u przodków, a brak miejsca dla zębów mądrości czasami po prostu warunkuje ich brak.

Usuwanie zębów mądrości – konieczność czy zwykły kaprys

Wiele osób decyduje się na zabieg usunięcia ósemek, jednak nie zawsze jest to konieczne. Wszystko zależy od tego, czy dane zęby mądrości są przyczyną dyskomfortu. Dla przykładu, ekstrakcja ósemek wydaje się odpowiednim rozwiązaniem w przypadku zaawansowanej próchnicy. Inną sytuacją, w której zabieg bywa uzasadniony, jest silny nacisk pozostałych zębów – konsekwencją takiego stanu rzeczy może się okazać wada zgryzu. Ósemki nierzadko rosną dość krzywo i wrastają się w strukturę policzka, a także powodują różne stany zapalne.

Problemy związane z posiadaniem zębów mądrości

Do najbardziej powszechnych i charakterystycznych problemów związanych z wyrzynaniem się ósemek, czyli zębów mądrości, są między innymi: próchnica, nacieranie na powierzchnię policzka od wewnątrz, zranienia, stany zapalne, wady zgryzu, problemy z dopasowaniem aparatu lub protezy, torbiele czy bóle głowy. W przypadku ósemek brakuje uniwersalnych rozwiązań, bowiem ich obecność, szybkość wyrzynania się oraz oddziaływanie na ludzkie zdrowie zależy to kwestia indywidualna. Jeśli jednak zęby mądrości powodują jakikolwiek dyskomfort, należy udać się do stomatologa.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi Świat-Medycyny.pl .

Originally posted 2016-11-19 13:24:07.

Skomentuj

kaszel palacza

Kaszel palacza – przyczyny, skutki i leczenie

Mata edukacyjna idealnym pomysłem na świąteczny prezent