Home / Aktualności / Ponad 90% Polaków ma próchnicę. Czy kuleje tylko profilaktyka?

Ponad 90% Polaków ma próchnicę. Czy kuleje tylko profilaktyka?

Polacy słabo dbają o swoje zęby. Próchnicę ma już ponad połowa pięciolatków. Problemy pogłębiają się wraz z wiekiem. Winni są głównie rodzice, którzy nie uczą, jak ważne jest codzienne mycie zębów, płukanie jamy ustnej czy używanie nitki dentystycznej. Nie lepiej jest z samymi dorosłymi. Nie dość, że niezbyt troszczą się oni o profilaktykę, to jeszcze za rzadko odwiedzają stomatologa – często dopiero wtedy, gdy coś boli.

„Według przeprowadzonych badań Polacy w 70% leczą się w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Dlaczego? Dlatego że muszą zbyt długo czekać na wizytę finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Plus jest taki, że w prywatnych gabinetach korzystamy z coraz szerszej palety usług stomatologicznych. Nie są to tylko profilaktyczne wizyty kontrolne czy leczenie podstawowych ubytków. Zaczyna się opieka ortodontyczna i bardzo często pojawiają się dłuższe plany leczenia, które powodują, że możemy w końcu wyleczyć sobie zęby w 100%” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Krzysztof Sokalski, prezes firmy Medical Finance Group.

Warto zauważyć, że coraz częściej korzystamy też z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, takich jak wybielanie zębów czy wstawianie implantów. Co ciekawe, rynek implantów w naszym kraju rozwija się dwa razy szybciej niż rynek stomatologiczny. Pokazuje to, jak duże znaczenie ma dla nas wygląd zębów.

Ile pieniędzy wydajemy na leczenie stomatologiczne? Raczej niedużo – średnio 58 zł miesięcznie. Część z nas pokrywa koszty swoich zabiegów z bieżących dochodów lub oszczędności. Inni zaciągają na ten cel kredyty w bankach. Jeszcze inni korzystają ze specjalnych programów finansowania usług medycznych.

Zobacz również

próchnica

Ponad 90 proc. Polaków ma próchnicę. Do dentysty chodzimy średnio raz na 15 miesięcy, mieszkańcy UE co 3–4 miesiące

Mówi: Wioletta Januszczyk Funkcja: dyrektor zarządzająca, stomatologia Firma: Grupa Medicover Niemal połowa osób po 35 …

Ósemki, czyli zęby mądrości – charakterystyka

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, potrafią dość mocno uprzykrzyć życie. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *