w

Przycinanie drzew – kiedy, jakie narzędzia?

Drzewa owocowe oraz ozdobne są uroczym dodatkiem każdego ogrodu. Wiele osób popełnia jednak poważny błąd – ich rośliny nie są przycinane. Jeśli zależy Ci na wysokich plonach, pięknym wyglądzie i zdrowiu drzew, z pewnością ten zabieg powinien wejść do Twojego terminarza! Kiedy najlepiej przycinać drzewa i z jakich narzędzi korzystać?

Drzewa owocowe oraz ozdobne są uroczym dodatkiem każdego ogrodu. Wiele osób popełnia jednak poważny błąd – ich rośliny nie są przycinane. Jeśli zależy Ci na wysokich plonach, pięknym wyglądzie i zdrowiu drzew, z pewnością ten zabieg powinien wejść do Twojego terminarza! Kiedy najlepiej przycinać drzewa i z jakich narzędzi korzystać?

W którym miejscu ciąć?

Przycinanie drzew nie powinno być procesem przypadkowym. Przede wszystkim należy koronę drzewa uformować w taki sposób, aby z każdej strony była ona dobrze doświetlona. Należy więc usunąć krzyżujące się pędy, gałęzie rosnące pionowo oraz takie, które z dołu korony wyrastają do jej środka. Jeśli drzewko było regularnie przycinane co roku, to proces jest łatwiejszy i trwa krócej. Co jednak w sytuacji, kiedy przez kilka lat zaniedbaliśmy ten zabieg? W takim przypadku należy działać ostrożnie i w jednym roku jedynie nadać wstępny kształt. Nadanie finalnej formy może zająć kilka sezonów, a w pierwszym roku po przycięciu drzewo może owocować bardzo słabo.

Przycinanie drzew owocowych

Większość drzew owocowych należy przycinać pod koniec lutego lub zaraz na początku marca. W tym okresie rośliny nie zaczęły jeszcze swojego cyklu wegetacyjnego, więc pozostawione gałęzie i pędy otrzymają większą dawkę energii. Ryzyko mrozów w tym czasie jest też niewielkie. Niektóre rośliny, szczególnie brzoskwinie i nektarynki, lepiej jednak przycinać, kiedy zaczną wypuszczać nowe pąki. Wiśnie i czereśnie przycina się dopiero po zebraniu owoców, ale nie później niż do połowy września. Zazwyczaj przy mniejszych gałęziach i regularnych zabiegach nie ma potrzeby stosowania pasty przeciwgrzybowej. Jeżeli jednak drzewa są atakowane często przez grzyby albo ściana się grubą gałąź, należy ją zastosować.

Przycinanie drzew ozdobnych

Drzewa ozdobne pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, więc należy zadbać o to, aby pięknie kwitły i miały dużo liści – można to uzyskać poprzez prawidłowe ich przycinanie. Cięcie drzew ozdobnych powinno odbywać się najpóźniej w pierwszej połowie marca. Pozostawione sobie drzewa oraz krzewy ozdobne będą mocno rozrośnięte i nieestetyczne. Zazwyczaj w ich przypadku nie ma potrzeby wycinania większych gałęzi – robi się to tylko wtedy, kiedy złamie się ona, mocno zaburza wygląd korony, czy też jest zagrożeniem na przykład dla budynków.

Jakich narzędzi używać do przycinania drzew ozdobnych oraz owocowych?

Najpopularniejszym narzędziem, jakie stosowane jest do przycinania drzew, jest sekator ręczny. Mały sekator może być z powodzeniem używany nawet przez osoby starsze, gdyż nie wymaga stosowania dużej siły. Doskonale sprawdzi się przy niewielkich gałęziach i młodych pędach. W sytuacji, kiedy do wycięcia przeznaczona jest grubsza gałąź, należy zastosować sekator dwuręczny. Wydłużone rączki pozwalają sięgnąć wyżej, a taki sekator bez problemów poradzi sobie z wycięciem grubych gałęzi.

W sytuacji, kiedy dwuręczny sekator nie jest w stanie spełnić swojej funkcji, należy sięgnąć po piły ręczne lub elektryczne. Małe piły typu lisi ogon występuje w obydwu wariantach, można dokupić do niej także wysięgnik, a jej obsługa jest łatwiejsza i bezpieczniejsza niż w przypadku tradycyjnej pilarki spalinowej.

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

  1. Pomysły na aranżację mebli aluminiowych w ogrodzie
  2. Ogród jak nowy: 4 fantastyczne metamorfozy

  3. 5 blogów o prowadzeniu domu

 

Originally posted 2017-03-14 09:59:46.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ubezpieczenie auta

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

bańka chińska

Na czym polega masaż bańką chińską?