w , ,

Skóra, jej szczegółowa pielęgnacja

Coraz więcej mebli zostaje wykonanych ze skóry. Jednak jej pielęgnacji wymaga dosyć drogich środków pielęgnacyjnych. Czyszczenie skóry można z powodzeniem przeprowadzić w domu, używając miękkich szmatek, wody, mydła, mieszanki mąki kartoflanej z benzyną albo amoniaku. Skóra naturalna jest wysoko cenionym tworzywem, głównie ze względu na swoją wytrzymałość.

Aby skórzane przedmioty posłużyły jak najdłużej warto o nie odpowiednio zadbać poprzez stosowanie właściwych metod czyszczenia skóry.Do czyszczenia skóry wyprawionej trzeba przygotować wilgotne szmatki i mydło. Najlepsze jest mydło w płynie, ponieważ jest najwygodniejsze w użyciu.

Na wilgotną szmatkę należy nałożyć trochę mydła i potrzeć nią skórę. Szmatka nie może być przemoczona, ale powinna być dokładnie wyciśnięta. Na koniec czystą, lekko wilgotną szmatką zmywa się ze skóry resztki mydła i wyciera ją do sucha miękkim ręcznikiem.

Nie wolno płukać skóry wodą ani przemaczać jej. Po wyschnięciu skóry można wetrzeć w nią specjalną odżywkę, która dostępna jest w sklepach z akcesoriami do pielęgnacji odzieży skórzanej. Skórę niewyprawioną czyścić można gąbką lub ściereczką, na które nakłada się mydło. Następnie dosyć mocno należy zabrudzone miejsce pocierać, aż do wytworzenia piany. Na koniec wilgotną szmatką oczyszcza się skórę z resztek mydła i pozostawia do wyschnięcia.

Kiedy skóra jest już idealnie sucha warto natłuścić ją przeznaczonymi do tego preparatami. Innym rodzajem skóry, jest po prostu skóra gładka. Warto wiedzieć, jak ten materiał powinniśmy pielęgnować. Jak się okazuje istnieje wiele domowych sposobów na mycie wyrobów skórzanych, na przykład toreb, walizek czy kurtek. Można do oczyszczania skóry gładkiej użyć roztworu amoniaku z wodą i przecierać nim zaplamioną część wyrobu skórzanego.

Ponadto na tłuste plamy na skórze idealne jest połączenie mąki ziemniaczanej i benzyny. Powstałą papkę nakłada się na plamę i lekko wciera, po czym spłukuje. Tak oczyszczoną skórę warto zaimpregnować. W tym celu należy rozgrzać pudełko pasty do obuwia skórzanego. Można to uczynić, stawiając pudełko na azbestowej płytce umieszczonej na palniku kuchenki gazowej. Kiedy pasta uzyska płynną postać należy dolać do niej dużą ilość olejku rycynowego i połączyć składniki.

Ciepłą mieszanką smaruje się skórę i pozostawia do wchłonięcia na kilka dni. Po tym czasie poleruje się skórę wełnianą lub filcową szmatką. Wyroby ze skóry lakierowanej najlepiej czyścić wilgotną ścierką i szybko osuszać czyszczone powierzchnie. Tak naprawdę czyszczenie skóry nie jest czynnością skomplikowaną.

Originally posted 2016-12-07 13:34:40.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Skomentuj

    czyszczenie wersalki

    Wersalka, mebel uniwersalny – czyszczenie wersalki

    jak dbać o sofę

    Sofa, jak o nią dbać