w ,

Ubrania z jedwabiu – w czym tkwi ich szlachetność?

Jedwab uważany jest za jedna z najszlachetniejszych tkanin na świecie. Kojarzony od zawsze z pięknym połyskiem, miękkością i wyjątkową gładkością zajmuje czołowe miejsce wśród projektantów mody. Skąd pochodzi i dlaczego jest taki wyjątkowy?

Od kokona do tkaniny

Jedwabiem nazywamy zarówno włókno pochodzenia białkowego jak i samą tkaninę z niego wytwarzaną. Produkuję się go z kokonów jedwabników hodowanych na drzewach dębu lub morwy. Z jednego kokonu można otrzymać ponad 1.5 km nici jedwabnej, z której podczas przędzenia wyprodukować można przędzę – bazę do tworzenia kilku rodzajów tkanin.

Legenda głosi, że sposób na pozyskiwania nici z kokonów jedwabników wymyśliła zona chińskiego cesarza podczas jednego z letnich dni w ogrodzenie. Przez wiatr poruszający drzewem jeden z kokonów wpadł cesarzowej do herbaty. Ona, próbując go wyciągnąć, zauważyła, że uzyskana nić jest bardzo trwała i zawinęła ją na szpulkę. Od tego czasu to właśnie Chiny są wiodącym producentem jedwabiu na całym świecie.

Dlaczego jedwab?

Prawdziwy jedwab będzie odróżniał się na tle innych materiałów dzięki połyskowi i bardzo miękkiej strukturze. Dzięki temu od wieków używany do produkcji królewskich szat, sukien balowych, apaszek, krawatów czy innych dodatków, które miały zachwycały. Oprócz grania pierwszych skrzydeł jedwab idealnie sprawdza się również na podszewki sukienek czy marynarek.

Jedną z ważniejszych cen jedwabiu jest jego odporność na roztocza i pleśń, robiąc z niego materiał idealny dla osób zmagających się z różnymi alergiami. Dzięki temu, że nić jedwabna charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i jednocześnie w niewielkim stopniu przepuszcza wodę i powietrze, idealnie nadaje się na materiał do zadań specjalnych.

Rodzaje jedwabiu

Na rynku istnieje wiele tkanin jedwabnych i wiele kojarzonych z jedwabiem. Oto niektóre z nich:

  • tafta – bardzo gęsta, sztywna, szeleszcząca i połyskująca tkanina jedwabna, używana najczęściej do produkcji sukien balowych ze względu na mieniącą i szeleszczącą strukturę,
  • muślin – cienka tkanina jedwabna wykonana bardzo luźno w splocie płóciennym, często wykorzystywana zamiast tiulu przy szyciu sukien ślubnych,
  • aksamit – tkanina bawełniana z okrywą włosową, najczęściej jedwabną, może być gładka lub wzorzysta, używana często do produkcji kap, zasłon ale i odzieży,
  • satyna – tkanina o splocie atłasowym, bardzo gładka i błyszcząca, używana do produkcji podszewek, pościeli, sukienek wizytowych.

Z nici jedwabnych nie produkuje się jedynie tkanin. W przemyśle włókienniczym przędzę i nić wykorzystuje się do wytwarzania materiałów używanych w rękodzielnictwie: kordonka (skręcona nitka jedwabna, używana w szydełkowaniu do wytwarzania serwet, obrusów i innych ozdob) i muliny (wielobarwna przędza wykorzystywana do haftowania).

 

Jedwab sztuczny

W związku z tym, że hodowla jedwabników odbywać się może tylko przed dwa wiosenne miesiące, koszty wyprodukowania jedwabiu są bardzo wysokie. Dla mocno rozwijającego się przemysłu odzieżowego, który chciał minimalizować koszty, stworzono jedwab sztuczny, produkowany z celulozy. Mimo, że wytwarzane z niego materiały są bardziej odporne na pranie, a koszty produkcji znacznie bardziej przyjazne klientowi, nie zmniejszył on całkowicie popytu na jedwab naturalny.

JZ
Wysokiej jakości jedwab znajdziesz w sklepie Sklep Bławatny 24 – sklepblawatny24.pl/pl/c/Jedwabie/36.

Skomentuj

oscary 2017

Tomasz Raczek: moi faworyci do Oscarów to „La La Land” i „Manchester by the Sea”

za ciężkie tornistry

Za ciężkie tornistry uczniów!