Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Usuwanie plam z tuszu

Pewnie każdemu, nie raz, zdarzył się ubrudzić ulubioną bluzkę długopisem, lub atramentem. Pół biedy, jeśli atrament był granatowy i można go wyczyścić tak zwanym „zmazikiem”. Niestety, często zdarza się, że atrament jest niezmywalny i nie tak łatwo jest usunąć go z tkaniny. Na szczęście, niemal każdą plamę da się usunąć a my wiemy jak to zrobić. Oto sprawdzone sposoby na usuwanie plam z tuszu. 

tusz (2)

Najważniejszy przy usuwaniach plam z tuszu jest czas. Im szybciej pozbędziemy się plamy tym lepiej. Zaraz po zaplamieniu, trzeba przyłożyć na plamę ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar tuszu. Ważnie, żeby nie pocierać tuszu i nie rozprzestrzenić plamy. Jeśli nie mamy możliwości ani środków do wyczyszczenia plamy na miejscu, ważne jest, żeby nie dopuścić do jej całkowitego zaschnięcia. W tym celu, najlepiej co kilka minut zwilżać plamę czystą wodą, ponieważ zaschniętej plamy, bardzo ciężko jest się pozbyć. Warto także podłożyć pod plamę kawałek ręcznika papierowego lub chusteczki higienicznej a nawet kawałek szmatki, którą niestety, trzeba będzie wyrzucić.

Czytaj:   Szczotka do WC Fiboo szara

tusz (1)

Pierwszym sposobem na pozbycie się uciążliwej plamy, zaraz po usunięciu nadmiaru tuszu, jest posypanie plamy kwaskiem cytrynowym i pozostawienie na kilkanaście minut. Po upłynięciu tego czasu, trzeba plamę obficie spłukać czystą wodą a następnie wyprać tak jak zwykle, w pralce lub ręcznie, z dodatkiem proszku do prania.

Plamy z tuszu, łatwo schodzą przy użyciu ciepłych środków chemicznych. Można w tym celu użyć podgrzanego alkoholu, gliceryny. Najlepiej przecierać delikatnie plamę, ściereczką nasączoną ciepłą substancją, aż do całkowitego jej usunięcia. Potem należy wyprać ubranie tak jak zwykle.

Czytaj:   Talerz głęboki Filetto

Można także użyć środków, bardziej przyjaznym środowisku, takich jak sok z cytryny lub ocet. Jeśli plama jest wyjątkowo uporczywa, można podgrzać płyny. Można także nasączyć plamę i pozostawić na chwilę a potem wyprać w pralce lub ręcznie, z dodatkiem proszku do prania.

tusz (1)

Jeśli zdarzy nam się zaplamić tuszem grubą tkaninę, dobrze jest zebrać nadmiar tuszu ręcznikiem papierowym a następnie natrzeć z obu stron szarym mydłem, dosyć obficie, żeby dobrze zadziałało na plamę. Należy pozostawić mydło na kilkadziesiąt minut. Nie spłukiwać ani nie zapierać, tylko wyprać ubranie w pralce w dodatkiem proszku do prania, tak ja zwykle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *