Home / Wydarzenia / World Games, czyli Igrzyska Sportów Nieolimpijskich
world games

World Games, czyli Igrzyska Sportów Nieolimpijskich

Już w 2017 roku we Wrocławiu odbędą się kolejne Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, czyli impreza, na której można podziwiać dyscypliny nieznajdujące się w programie Igrzysk Olimpijskich. Warto zdawać sobie sprawę, że wiele z nich nieustannie zapewnia kibicom mnóstwo emocji i wrażeń, przez co World Games można uznać za niemalże obowiązkowy cel wizyty każdego miłośnika sportu.

world games

Pierwsze Igrzyska Sportów Nieolimpijskich miały miejsce w roku 1981, kiedy to w należącym do USA mieście Santa Clara rozegrano zawody w osiemnastu dyscyplinach. World Games odbywają się rok po Igrzyskach Olimpijskich i należy mieć świadomość, że część konkurencji po jakimś czasie odnalazła swe miejsce w tej najbardziej elitarnej imprezie sportowej na świecie. Do takowych należą choćby baseball czy taekwondo.

Dyscypliny zwykłe i te trochę bardziej niszowe

To, co zdecydowanie wyróżnia Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, to obecność dyscyplin oraz konkurencji, które dla wielu osób często są nieco zagadkowe i tajemnicze. Na pierwszych World Games można było podziwiać między innymi baseball, badminton, hokej na rolkach, karate, kulturystykę, wrotkarstwo, pływanie z płetwami, przeciąganie liny czy taekwondo. Na przyszłorocznej imprezie można będzie obserwować znacznie większą liczbę dyscyplin sportowych, wśród których warto wymienić choćby bieg na orientację, fistball, korfball, kręgle, plażową piłkę ręczną, sporty bilardowe, sportowe ratownictwo wodne czy niezwykle popularny w Polsce żużel.

Warto mieć świadomość, że Igrzyska Sportów Nieolimpijskich wcale nie są niszową imprezą, bowiem poprzednią edycję można było oglądać w telewizji na całym świecie dzięki, a wynika to z transmisji do aż stu dwudziestu krajów. Dla reprezentantów wielu dyscyplin umieszczonych w programie World Games zawody te są najważniejszą imprezą na przestrzeni czterech lat. Ponadto, patronem honorowym wrocławskich World Games jest sam Prezydent RP, czyli Andrzej Duda. Celem Igrzysk Sportów Nieolimpijskich jest również promocja zdrowego stylu życia, gdyż część konkurencji, jak na przykład frisbee czy bule, z powodzeniem można trenować bez dużych nakładów finansowych.

Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, a kibice

Prawdopodobnie wielu osobom wydaje się, że entuzjastów sportu niezbyt interesują dyscypliny, których nie można odnaleźć w programie Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. Nic bardziej mylnego! Wydaje się, że zdecydowanie największa liczba kibiców odwiedzi mecze futbolu amerykańskiego z udziałem reprezentacji USA oraz zawody żużlowe, a także rozgrywki korfballu, gdyż ten cieszy się niebywałą wręcz popularnością w Holandii. Poza tym, niektórych sytuacji nie można przewidzieć – w kolumbijskim Cali można było zaobserwować tłumy na… sumo.

Okazuje się, że na atencję i obecność fanów zasługują nie tylko najbardziej popularne i powszechnie uprawiane dyscypliny sportowe na świecie. Tym bardziej, że jedną z ról World Games jest promocja konkurencji, które w niedalekiej przyszłości mogą znaleźć się w programie Igrzysk Olimpijskich. Dziesiąta edycja Igrzysk Sportów Nieolimpijskich może sprawić, że Wrocław pojawi się na ustach całego świata.

Portal JacekCzech.com.pl  pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Zobacz również

6 akcesoriów, które zawsze warto mieć przy sobie w trakcie jazdy rowerowej

Zwyczajna letnia przejażdżka rowerem po mieście? Codzienna trasa do pracy? A może całodniowa rodzinna wyprawa …

Aktywne dziecko to szczęśliwe dziecko

Co najmniej godzina ruchu i nie więcej, niż dwie godziny przed komputerem czy telefonem dziennie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *