Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Co wybrać ZUS czy OFE i ZUS ? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru? Poznaj nasze podpowiedzi

Osoby aktywne zawodowo mają prawo wybrać, czy odprowadzana przez ich pracodawców składka emerytalna w całości będzie przekazywana do ZUS, czy też dzielona między ZUS i OFE. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

 

Różnice między oszczędzaniem na emeryturę na koncie w ZUS i OFE

Aby odpowiedzieć na pytanie, co wybrać ZUS czy OFE i ZUS, konieczne jest poznanie różnic między oszczędzaniem z myślą o przyszłej emeryturze na kontach prowadzonych przez ZUS i fundusze emerytalne. Czy różnica jest znaczna? Owszem.

Wartość składki przekazywanej do ZUS-u jest zapisywana na koncie przyszłego emeryta. Pieniądze zostają jednak spożytkowane natychmiast – zasilają one budżet przeznaczony na bieżące wypłaty świadczeń dla emerytów.

W przypadku OFE powyższa sytuacja nie ma miejsca – pieniądze, które są przekazywane do OFE, są inwestowane. W zależności od polityki prowadzonej przez fundusz, środki są lokowane w zakup np. akcji, obligacji nie skarbowych, czy innych instrumentów finansowych . Choć nie można zapomnieć, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, to jednak zysk może być większy niż waloryzacja przeprowadzana przez ZUS.

Czytaj:   Poszewka dekoracyjna Zig Zag 50 x 50 cm szara

Zróżnicowanie źródeł przyszłej emerytury – czy warto?

Waloryzacja przeprowadzana przez ZUS i wyniki finansowe osiągnięte przez fundusze emerytalne mogą być na podobnym poziomie. Nie można jednak zapomnieć, że odkładając pieniądze nie tylko w ZUS-ie, lecz także w OFE, przyszły emeryt ma możliwość oszczędzania w dwóch źródłach.

Rozważając, co wybrać ZUS czy OFE i ZUS, warto pamiętać, że im bardziej zróżnicowany portfel z oszczędnościami, tym mniejsza szansa na utratę części środków. Przekazywanie składki emerytalnej do dwóch różnych podmiotów wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Czytaj:   Minutnik Girotondo błękitny

OFE: O czym pamiętać, wybierając fundusz?

Osoby, które wezmą pod uwagę powyższe kwestie i stwierdzą, że oszczędzanie z myślą o przyszłej emeryturze w OFE to sensowne rozwiązanie, muszą wiedzieć, o czym pamiętać, porównując oferty działających na rynku funduszy.

Według specjalistów ważne są przede wszystkim:

  • Dotychczasowe wyniki finansowe. Bo obrazują, czy osoby odpowiedzialne za inwestowanie podejmowały w przeszłości trafne decyzje. Należy jednak pamiętać, że dobre wyniki finansowe nie muszą się powtórzyć w przyszłości.
  • Wysokość naliczanych opłat. Im wyższe, tym oczywiście gorzej dla osoby oszczędzającej w OFE z myślą o przyszłej emeryturze. Ponieważ fundusze emerytalne mogą pobierać różne opłaty, konieczne jest uwzględnienie wszystkich, aby wyliczyć całkowity koszt związany z posiadaniem konta w OFE.
  • Jakość obsługi klienta. Niektóre fundusze emerytalne pozwalają klientowi skontaktować się z przedstawicielami nie tylko telefonicznie, lecz także mailowo czy nawet za pośrednictwem czatu znajdującego się na stronie internetowej funduszu.
Czytaj:   Shaker do koktajli szklany Kitchen Craft

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, bez trudu odpowiesz sobie na pytanie, co wybrać ZUS czy OFE i ZUS i wybierzesz najkorzystniejszą ofertę dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *