w

Wykończenie mieszkań – na co uważać?

Zakup mieszkania to dopiero początek drogi do tego aby stworzyć własną oazę spokoju, rodzinne gniazdko, coś do czego będziemy zawsze chętnie wracali. Żeby wszystko wykreować według własnych wizji potrzebna jest odpowiednia wiedza w temacie wykończenia wnętrz.

Każdy osobiście decyduje o tym jak będzie prezentował się ostateczny wygląd mieszkania i dlatego warto wiedzieć jak powinno przebiegać prawidłowo wykończenie wnętrz, wiedzieć na co uważać, co zastosować, co ma znaczenie.

Układ przestrzenny mieszkania

Kupując nowe mieszkanie można mieć istotny wpływ na jego wnętrze, na konkretne zmiany związane z układem przestrzennym. Od razu po zakupie warto poinformować dewelopera o chęci zmiany układu i gdy to tylko możliwe, wszelkie przebudowy mogą zostać zrealizowane.

Obecnie przygotowanie nowych inwestycji opiera się na rozmieszczaniu ścian nośnych na granicach lokali, co pozwala na bezproblemowe zmiany. Rozbudowa łazienki, podział salonu od kuchni? Żaden problem, wystarczy zgłosić takie zapotrzebowanie odpowiednio wcześniej.

Wykończenie wnętrz w tym momencie pozwala również na dopasowanie do swoich potrzeb instalacji elektrycznych (w odpowiednich miejscach kontakty czy oświetlenie), przygotowanie ogrzewania podłogowego, kompleksowe przebudowanie łazienki pod kątem indywidualnej funkcjonalności, przeciwnie do pierwotnych projektów deweloperskich.

Po wykonaniu zmian w układzie przestrzennym mieszkania, nadchodzi kolejny etap działań. Tym razem mowa o kompleksowym wykończeniu detali dzięki, którym końcowy wygląd mieszkania będzie spełniał oczekiwania osób które mają w nim zamieszkać, a wszystko zaczyna się od wyboru konkretnych materiałów.

Glazura, terakota, a może gres?

Wybór odpowiedniego materiału który pokryć może ściany konkretnych pomieszczeń jest bardzo ważny. To początek działań jeżeli mowa o przygotowaniu mieszkania do stanu użytkowania. Wśród materiałów dostępnych na rynku wybór pada zazwyczaj na glazurę, terakotę lub gres. Co najlepsze, co gdzie pasuje? Glazura ma co prawda małą odporność na uszkodzenia mechaniczne ale jest idealna do miejsc gdzie występuje wysoki poziom wilgoci, gdzie mogą być używane środki chemiczne.

Gres to nic innego jak materiał idealny w miejscach gdzie często znajdują się mieszkańcy konkretnego lokum, a także choćby na taras czy balkon. Ważnym jest aby trafić na dobry materiał i nie oszczędzać na tym elemencie.

Malowanie ścian i sufitów

Kolejnym elementem wykończenia wnętrz jest malowanie. Odwieczne pytanie czyli robić samodzielnie czy zlecić pracę fachowcom? Samodzielne malowanie związane jest z możliwością zainwestowania własnego czasu i w większości przypadków takie organizowanie tego elementu będzie trwało znacznie dłużej niż ma to miejsce gdy zatrudniamy specjalistów. Bardzo ważnym jest dobranie odpowiedniej farby, zarówno na sufit jak i ściany.

Każdy kto chce uzyskać jak najlepsze efekty powinien pamiętać o podkładzie czyli jednej warstwie białej farby. Dobrze jest wybierać farby łatwo zmywalne aby na wypadek zabrudzeń wystarczyła wilgotna gąbka do ich czyszczenia.

Podłogi

Montaż odpowiednich materiałów na podłodze ma niebagatelne znaczenie. Trzeba wyłożyć dość sporo pieniędzy. Należy liczyć się z faktem, że konkretne rozwiązanie będzie służyło latami i oczywiście przygotować rozwiązania adekwatne do konkretnych pomieszczeń. Salon, sypialnia, przedpokój, tutaj najchętniej wybiera się panele drewniane, parkiet.

Łazienka i kuchnia to odpowiednie kafelki, w przypadku podgrzewanych podłóg należy zainwestować w konkretny rodzaj materiału. Panele drewniane, laminowane, z drewna krajowego, a może egzotycznego. Tak samo jak wybór odpowiednich kafelek, płytek. Wybór na rynku jest ogromny tak jak i przedział cenowy. Prawidłowa eksploatacja tych elementów, długi okres żywotności zależy nie tylko od jakości materiału ale również od poziomu wykonania prac montażowych.

Wykończenie łazienki

Dobór elementów wykończeniowych do łazienki wraz ze sprzętem wymaga dokładnego sprawdzenia opcji dostępnych na rynku. Podłogi oraz ściany muszą być pokryte materiałem odpornym na wilgoć, a także na duże wahania temperatur.

Z uwagi, iż łazienki w standardowych mieszkaniach nie są zbyt duże należy dokładnie zaplanować rozstawienie odpowiednich urządzeń takich jak choćby zlew, brodzik/wanna. Bierze się pod uwagę zarówno możliwości rozmiarów jakimi dysponuje łazienka jak i dopasowanie konkretnych elementów pod gotowe instalacje hydrauliczne. W innym wypadku może się okazać, że wszystkie elementy nie zmieszczą się w łazience i pojawi się problem.

Sprzęty AGD, elektronika

Podobnie jak w przypadku łazienki, w pozostałych częściach domów należy dopasować urządzenia pod konkretne warunki aranżacji oraz powierzchni. Przykładowo wybór zmywarki pasującej do kuchni, zakup telewizora do salonu o odpowiedniej przekątnej. Warto zwracać uwagę również na ekonomiczne rozwiązania odnośnie użytkowanych sprzętów.

Pralki czy zmywarki mogą pobierać bardzo wiele wody co realnie wpływa na rachunki za wodę. Równocześnie warto rozplanować zabezpieczenie kabli od sprzętów elektronicznych tak aby nie szpeciły wnętrz. Zastosowanie odpowiednich korytek, zasłonięcie kontaktów elektrycznych meblami, wszystko celem zachowania jak najwyższej estetyki wnętrz.

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Przeczytasz więcej na: Nowe-nieruchomosci.pl

  1. Pomysły na aranżację mebli aluminiowych w ogrodzie
  2. 9 pomysłów na wykorzystanie skorupek po jajkach
  3. Wybór mebli do małej łazienki

Originally posted 2017-02-15 08:52:24.

Skomentuj

renowacja mebli

Renowacja mebli w modzie

jak przechowywać marchewki

Jak przechowywać marchewki