Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Co to jest zdrowie seksualne i dlaczego jest tak ważne?

Definicję zdrowia seksualnego podamy poniżej, ale ważne jest to, że jeśli którykolwiek element, z którego się składa się zdrowie seksualne, nie działa prawidłowo to wszystkie inne elementy na tym cierpią. Co to właściwie oznacza i jak to zweryfikować?

Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała zdrowie seksualne jako integrację biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych aspektów życia seksualnego, które są ważne dla pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości. Zdrowie seksualne jest częścią zdrowia reprodukcyjnego, które oznacza, że ludzie są w stanie prowadzić satysfakcjonujące i bezpieczne życie seksualne i w samodzielny sposób decydować o tym czy chcą mieć dzieci, kiedy chcą je mieć i jak liczną być rodziną. Brak zdrowia seksualnego może prowadzić do licznych zaburzeń jak też kompleksów i zaniżonej samooceny a w konsekwencji nawet zaburzeń psychicznych, napięć w relacjach partnerskich i międzyludzkich.

Czytaj:   Czy seks po zdradzie jest możliwy?

Jak wiadomo seks i tematy z nim związane są rzeczami, o których mało się mówi a jeśli już to zazwyczaj ściszonym głosem. Nie dlatego, że są to tematy zakazane a raczej przez to, że są wstydliwe. W konsekwencji bardzo wiele polek i polaków uprawia seks pod kołdrą, przy zgaszonym świetle i w czasie wyznaczonym przez kalendarzyk. Jeśli tak właśnie chcą to robić, to nie ma tematu, ale warto wspomnieć, że na życie seksualne powinni mieć wpływ tylko partnerzy i nikt z zewnątrz nie powinien w to ingerować. To kiedy i gdzie chcecie się kochać, ile dzieci chcecie mieć i czy w ogóle powinno zależeć tylko od was. Mało tego, lekarze powinni respektować wyznaczone normy medyczne, zasady określone przez WHO oraz twoje zdanie a przede wszystkim odłożyć na bok swoje osobiste i religijne poglądy.

Czytaj:   Afrodyzjaki na walentynkową kolację

Jak dbać o zdrowie seksualne?

  • Przede wszystkim należy otwarcie wyrażać swoje potrzeby. Nie powinno się też oczekiwać, że partner czy partnerka domyślą się wszystkiego telepatycznie. Pamiętaj, że brak spełnienia w życiu seksualnym rodzi frustrację i może doprowadzić do rozpadu związku. Rozmawiaj, dziel się wiedzą i słuchaj co mówi do ciebie partner.
  • Ważne jest też żeby zadbać o samego siebie. Warto zacząć od zdrowego odżywiania się, rzucenie palenia, zrezygnowanie z nadmiaru alkoholu i innych używek. Zacznij uprawiać jakiś sport, może wspólnie z partnerem. Kolejny krok to regularne wizyty u lekarza, także seksuologa, jeśli odczuwasz taką potrzebę. Bardzo ważna w życiu seksualnym jest akceptacja własnego ciała. Nie można zapominać o wyglądzie. Zmęczona i niezadbana osoba nie jest raczej atrakcyjna w oczach partnera a w dodatku nie czuje się dobrze. O higienie osobistej nawet nie wspominamy, bo to chyba oczywiste.
  • Ważne jest pokonanie wstydu. Nie tylko jeśli chodzi o rozmowy o seksie, ale sam stosunek i wszystko co związane z seksualnością. Nie można także bać się wizyt u specjalisty. Pamiętaj, że większość chorób związanych z seksem można wyleczyć. Nie ma powodów, żeby ukrywać to przed partnerem. Wzajemne zaufanie to klucz do udanego życia seksualnego.
Czytaj:   5 książek o seksie, które musisz przeczytać

Życie seksualne jest bardzo ważną częścią życia każdego człowieka. Jeśli nie wszystko jest w porządku i partner nie czuje się spełniony może szukać spełnienia gdzieś indziej. Pamiętaj o tym, żeby mówić głośno o swoich potrzebach i rozmawiać o nich z partnerem. Masz do tego prawo, więc korzystaj z niego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *