Dermatolog zajmuje się chorobami skóry, włosów i paznokci. Dlaczego warto iść do dermatologa? Ponieważ jest najlepszym specjalistą od skóry, który może pomóc w różnych schorzeniach. Do dermatologa można chodzić nie tylko z trądzikiem, ale również z grzybicą, wypadającymi włosami czy w związku z problemami, które dotyczą prawidłowej pielęgnacji skóry. To oznacza, że do dermatologa można iść, kiedy…

 

Chce się dowiedzieć czegoś o pielęgnacji swojej skóry

Do dermatologa można się zgłosić nawet z pytaniem o to, jak właściwie pielęgnować swoją skórę, ponieważ może on pomóc również dobrać odpowiedni rodzaj kosmetyków i na pewno lepiej nam doradzi niż sprzedawca w sklepie. Może również polecić profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne do naszego typu skóry.

Pojawiło się nowe znamię albo stare zmieniło swój wygląd

Warto iść zbadać u dermatologa swoje znamiona, a szczególnie wtedy, gdy pojawiło się nowe albo stare zaczęło zmieniać wygląd. Im wcześniej zostanie wykryty czerniak, to tym lepiej, ponieważ będzie można go wyleczyć. Lekarz, który potrafi diagnozować takie znamiona, obejrzy je pod dermatoskopem, a każde podejrzane znamię lepiej jest usunąć i to również może zrobić dermatolog. Ważne jest, aby przynajmniej raz w roku w ten sposób sprawdzać swoją skórę, a szczególnie po wakacjach, gdy na słońcu mogą się uaktywnić różne zmiany.

Na twarzy pojawił się trądzik

Każdemu może się zdarzyć, że pojawi się u niego jakaś krosta, ale jeżeli jest to kilka pryszczy, a Twoja skóra nie jest nigdy zupełnie czysta, to warto udać się do dermatologa. Może to oznaczać, że ma się problem, jakim trądzik. W związku z tym lekarz będzie mógł zastosować odpowiednią terapię, ale też doradzi, czym pielęgnować skórę trądzikową i jak o nią dbać.

Skóra zmienia swój typ

U niektórych osób około 20., albo 30. roku życia pojawiają się zmiany typu cery, np. ze skóry suchej staje się ona tłusta. Za to przeważnie odpowiedzialne są hormony, a taka zmiana najczęściej pojawia się podczas ciąży albo w wyniku kuracji hormonalnej lub w przypadku zażywania pigułek. Jednak taka zmiana może się też pojawić w wyniku stosowania zbyt silnych kosmetyków wysuszających do skóry tłustej, które mają w swoim składzie alkohol. Dermatolog będzie mógł pomóc dobrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji oraz postara się znaleźć przyczynę takiego stanu.

Wypadają włosy

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele, a dermatolog pomoże ustalić tego przyczynę. Najczęściej do wypadania włosów dochodzi w wyniku:

 • zmian hormonalnych, np. ciąża, urodzenie dziecka;
 • stres;
 • niedobór witamin;
 • działanie słońca;
 • działanie środków chemicznych;
 • albo jako oznaka jakiejś choroby.

Dermatolog musi dokładnie obejrzeć skórę głowy, a w razie wątpliwości może skierować na dodatkowe badania albo na wizytę u endokrynologa. Niektórzy dermatolodzy wykonują również mezoterapię skóry głowy, czyli ostrzykiwuje się ją substancjami, które pobudzają odrost włosów.

Pojawia się grzybica

Bardzo często chodzi tutaj o grzybicę paznokci, przez co paznokieć staje się brzydki, gruby, matowy, a w ostateczności robi się żółty i zaczyna gnić. Dlatego, gdy zaczyna się coś dziać wokół paznokcia, to warto udać się do specjalisty.

Jakie zabiegi można zrobić u dermatologa?

Coraz więcej gabinetów dermatologicznych ma w swojej ofercie różne zabiegi, np.:

 • dermatoskopia – oglądanie zmian barwnikowych, pieprzyków przy użyciu specjalnego mikroskopu;
 • badanie histopatologiczne – gdzie pobiera się niewielki fragment skóry, a potem bada się ją pod mikroskopem;
 • badanie mikologiczne – które pozwala rozpoznać grzybicę;
 • fototerapia – przy leczeniu, np. łuszczycy albo atopowego zapalenia skóry, a polega na leczeniu promieniami ultrafioletowymi o określonej długości fali;
 • elektrokoagulacja – zabieg polega na niszczeniu tkanki za pomocą prądu elektrycznego;
 • usuwanie – np. znamion barwnikowych, pieprzyków i kaszaków;
 • kriochirurgia – zabieg polega na miejscowym niszczeniu tkanek za pomocą niskiej temperatury;
 • testy kontaktowe – pozwalają rozpoznać uczulające alergeny.

Ważne jest to, że każdy lekarz stosuje indywidualne metody leczenia, a to jest związane z tym, jakie ma wykształcenie albo zrobione kursy i doświadczenie. Dlatego, wybierając się do dermatologa, warto zapoznać się z ofertą jego gabinetu i popytać wśród znajomych.

Artykuł powstał we współpracy z dr Lidią Rajzer – dermatologiem z Krakowa.

Zobacz również

Sałatki Salatino – szybkie i zdrowe posiłki na co dzień

Zdrowe odżywianie to podstawa naszej diety niezależnie od wieku. Ma duży wpływ zarówno na sylwetkę, …

Dla właściwego funkcjonowania wszyscy potrzebujemy ciszy

Badania nie pozostawiają złudzeń: natłok bodźców negatywnie wpływa na mózg człowieka. Do właściwego rozwoju potrzebujemy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *