w

5 najbogatszych ludzi w Polsce

W roku 2016 na liście miliarderów w Polsce było 25 osób, w roku bieżącym są to już 32 osoby. Majątki Polaków wzrastają w zaskakującym tempie, przez co lista najbogatszych Polaków ciągle się zmienia. Jak wygląda sytuacja w roku 2017 w czołowej piątce?

 

1. Sebastian i Dominika Kulczyk

W roku 2015 rodzeństwo Kulczyków odziedziczyło spadek po zmarłym ojcu Janie Kulczyku. Biznesowe imperium Kulczyk Investments opiera się na pięciu filarach: chemii, energetyce, infrastrukturze, surowcach oraz nieruchomościach. Jan Kulczyk w testamencie jasno określił role jakie w firmie mają pełnić jego dzieci. Sebastian odpowiedzialny jest za zarządzanie operacyjne i strategię rozwoju, zaś jego siostra – Dominika, została wiceprzewodniczącą rady nadzorczej, dba o wizerunek firmy oraz pomaga bratu w relacjach międzynarodowych.

Majątek: 14,3 mld zł.

2. Michał Sowołow 

To najbogatszy sportowiec w Polsce, który nadal osiąga niesamowite wyniki jako kierowca rajdowy. Prócz odnoszenia sukcesów w sporcie Michał zajmuje się również inwestycjami. Jest akcjonariuszem firmy Synthos, która jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Inwestuje on także w branżę biotechnologiczną. W roku 2015 zbudował portfel spółek składający się z m.in. NanoVelos, Adiuvo i OncoArendi.

Majątek: 11,8 mld zł.

3. Zygmunt Solorz-Żak

Znany jest głównie jako twórca Telewizji Polsat, ale ostatnimi czasy największy zysk przynoszą mu takie biznesy jak PLUS (operator sieci komórkowej) oraz Cyfrowy Polsat (platforma satelitarna). Zygmunt Solorz-Żak nie zajmuje się jedynie branżą medialną. Inwestował również w sektor energetyczny, finansowy oraz telekomunikacyjny.

Majątek: 10,3 mld zł.

4. Dariusz Miłek

To twórca potęgi obuwniczej pod nazwą CCC. Grupa CCC obecnie ma ponad 700 sklepów z takimi markami jak Boti, Lasocki oraz CCC. Prywatnie Miłek jest wielbicielem kolarstwa, co również przekłada się na jego inwestycje, gdyż jest sponsorem grupy CCC Sprandi Polkowice oraz żeńskiej drużyny koszykówki CCC Polkowice.

W 2015 roku Miłek wykupił platformę internetową do sprzedaży obuwia – eobuwie.pl

Dariusz Miłek inwestuje również w galerie handlowe, takie jak np. Cuprum Arena czy Galeria Korona Kielce.

Majątek: 4,8 mld zł.

5. Jerzy Starak

Jerzy Starak w roku 2000 kupił Polpharmę, która zajmuje się produkcją leków. Dzięki temu udało mu się zbudować najbardziej trwały i perspektywiczny biznes w polskiej branży farmaceutycznej. Polpharma produkuje 200 mln opakowań leków rocznie. W 2012 przejął Polfę kosztem miliarda złotych, która w swojej ofercie ma ponad 140 leków. Do Jerzego Staraka należą takie marki leków jak Etopiryna, Ibufen czy Polopiryna. Jest on także udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (marki takie jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita) oraz Herbapolu.

Majątek: 3,8 mld zł.

 

MK
Źródło: https://biznesyrobie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak się spakować na wakacje

Czy twoje dziecko poinformowało już złodziei o waszych planach wakacyjnych?

Sukienka Melanii Trump