Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Nie tylko brak pieniędzy – czyli dlaczego rezygnujemy z wakacji?

Aż 40 proc. Polaków nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Najczęściej rezygnujemy z wyjazdów z przyczyn finansowych i zdrowotnych – wynika z badania Barometr Providenta. Ale to nie jedyne powody – sporo osób zostanie w domu, gdyż właśnie tam wypoczywa najlepiej. A co 20. Polak zrezygnuje z wyjazdu, gdyż nie chce podróżować samotnie.

Wypoczynek poza domem to spory wydatek. Osoby, które w tym roku wybierają się na wakacyjny wyjazd, szacują, że pochłonie on średnio prawie 2900 zł. Najwięcej Polaków – 37 proc. wyjeżdżających – planuje spędzić tegoroczny urlop nad polskim morzem. Wydadzą oni średnio 2540 zł. Na mniejsze wydatki nastawiają się ci, którzy na urlop wybiorą się w góry – ich budżet to średnio 2066 zł. Najmniej wydadzą wyjeżdżający na wieś (średnio 980 zł), zaś najwięcej osoby wybierające się zagranicę – koszt takich wczasów oszacowały średnio na ponad 4400 zł. Pomimo wysokich kosztów wyjazdy zagraniczne są drugim, po Bałtyku, ulubionym kierunkiem wakacyjnych wojaży Polaków – wybiera się na nie 31 proc. osób deklarujących plany wyjazdowe.

– Niestety sporo osób nie zamierza w tym roku skorzystać z wakacyjnego wyjazdu. Co prawda, w porównaniu do ubiegłego roku odsetek osób rezygnujących z urlopu zmniejszył się o 9 punktów procentowych, ale wciąż stanowią one 40 proc. respondentów – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – We wszystkich grupach wiekowych głównym powodem pozostawania w wakacyjne dni w domu jest brak odpowiednich środków, by sfinansować wyjazd – dodaje.

Wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu

Aż jedna czwarta Polaków, którzy nie wyjadą nigdzie w te wakacje, przyznaje, że jest to ich dobrowolny wybór. Twierdzą, że w domu wypoczywają najlepiej.

– Aspekt finansowy nie jest jedynym, który ogranicza Polaków, jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Częstym powodem jest także brak możliwości wzięcia urlopu w pracy – na ten aspekt wskazywała co piąta osoba między 25. a 39. rokiem życia, która nie wyjedzie w tym roku na wakacje – zauważa Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. – Co może zaskakiwać, to fakt, że dużym problemem, zwłaszcza wśród najmłodszych respondentów, był brak osób towarzyszących, z którymi mogłyby wyjechać – dodaje.

Ogółem na ten powód rezygnacji z wyjazdów wskazał co 20. respondent, ale w grupie wiekowej 15 – 24 lata było to aż 18 proc. Z kolei wśród najstarszych respondentów częstym powodem pozostania w domu w wakacje były problemy zdrowotne – stanowią one powód do rezygnacji z wyjazdu aż dla jednej trzeciej seniorów. Wśród deklarowanych przyczyn braku planów wakacyjnych pojawiały się także inne duże wydatki np. remont (9 proc.) oraz zobowiązania rodzinne (8 proc.).

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Skomentuj