w

Piece na pellet – co warto wiedzieć

Piece na pellet : zakup pieca na pellet wiąże się z wydatkiem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na zakup warto porównać oferty panujące na rynku, by dopasować zakup do naszych rzeczywistych potrzeb. Na co zwracać szczególną uwagę kupując kocioł do ogrzewania domu? Jak wybrać mądrze, by nie żałować tego zakupu?

Kocioł centralnego ogrzewania – wiedza obowiązkowa

Jest to sprzęt służący do spalania paliw stałych (czyli drewna, koksu i węgla) oraz gazowych (np. gaz ziemny) i olejowych (np. olej opałowy) w celu nagrzania nośnika ciepła krążącego w obiegu centralnego ogrzewania.

Obecnie sprzedawane na rynku kotły są wyposażone w automatyczny podajnik paliwa oraz wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska, posiadają także sterujący działaniem wentylatora i podajnika sterownik.

Kocioł centralnego ogrzewania wytworzone ciepło oddaje substancji przenoszącej je (najczęściej jest to woda) wewnątrz instalacji. Jest to główna cecha odróżniająca kocioł od pieca, ponieważ piec ciepło oddaje bezpośrednio do otoczenia.

Przydatność podajników

Jak już wspomniałem, obecnie oferowane kotły do spalania pelletu przeważnie posiadają automatyczne podajniki i zbiorniki paliwa.  Klient ma możliwość wyboru pomiędzy podajnikiem ślimakowym czy pneumatycznym. Osobiście polecam tą drugą wersję, ponieważ taki podajnik ma możliwość transportowania pelletu nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu opał może być składany z dala od kotłowni, na przykład w pomieszczeniu ustawionym na zewnątrz.

Dopasowanie mocy kotła do potrzeb

Nieopłacalnym jest zakup kotła grzewczego o mocy większej niż ta, która została wyliczona przy tworzeniu projektu domu. Urządzenie przez większą część sezonu i tak pracuje z mocą minimalną ( czyli mniejszą od nominalnej), zbyt duże przewymiarowanie kotła wpłynie bezpośrednio na zużycie pelletów oraz zanieczyszczenie kotła, przewodów kominowych oraz środowiska. Obecnie w sprzedaży są oferowane nawet kilkuwatowe kotły, ponieważ są w zupełności wystarczające do ogrzania dobrze ocieplonego domu.

Ile kosztuje montaż kotła na pellety?

Przyjmując, że kocioł zamontowany zostanie w domu o powierzchni około 150 m2, który zamieszkuje 4-osobowa rodzina, koszt montażu wyniesie maksymalnie do 2000 zł. Dużo zależy tu od rodzaju kotła, dodatkowym kosztem jest również wyposażenie kotłowni. Po montażu pierwszego uruchomienia powinien dokonać autoryzowany serwis, który zajmie się również regulacją parametrów podawania paliwa oraz zaprogramowaniem termostatu pokojowego. W zależności od firmy usługa ta może być wliczona w cenę kotła, jeśli nie ma tego w ofercie należy liczyć się z wydatkiem w wysokości przynajmniej 500 zł.

Co należy sprawdzić obowiązkowo przed zakupem kotła?

Przede wszystkim miejsce w kotłowni. Kocioł grzewczy wraz ze zbiornikiem paliwa zajmuje sporo miejsca, a należy pamiętać o przestrzeni umożliwiającej swobodny dostęp.

Polecam również upewnić się co do średnicy komina. Producenci umieszczają dokładne informacje dotyczące średnicy i wysokości kominów, które mogą współpracować z danym modelem kotła.

Dodatkowo warto również sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy serwis firmy, w której dokonujemy zakupu. Jeśli serwis jest w pobliżu usprawni to przeglądy czy usuwanie potencjalnych awarii.

Artykuł przegotowany przez redakcję sklepu moskal.pl – dostawcę piecy na pellet firmy Kostrzewa.


  1. Uniwersalny poradnik przeprowadzkowy
  2. Jak wybrać energooszczędną pralkę do domu?
  3. Konto oszczędnościowe – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Originally posted 2017-06-23 10:35:03.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dieta keto

Dieta keto. Przewodnik po diecie ketogenicznej: Korzyści, wyzwania i porady

żylaki

Naturalne sposoby na żylaki