w ,

Odwodniona skóra. Jak pielęgnować odwodnioną skórę?

Skóra odwodniona to problem coraz częściej występujący wśród posiadaczy każdego typu cery. Zazwyczaj daje o sobie znać w czasie jesienno-zimowym, czyli podczas okresu grzewczego, kiedy powietrze jest bardzo przesuszone. Ponadto, często cera odwodniona mylona jest z suchą. W obydwu przypadkach skóra jest bowiem szorstka i mało elastyczna.

Poza niewłaściwą pielęgnacją domową, odwodnienie skóry może być wzmagane przez wiele innych czynników. Wpływ na to będą miały z pewnością: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, dieta uboga w warzywa, owoce, mięso i produkty pełnoziarniste oraz niedostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości płynów. Dodatkowo, do złej kondycji skóry mogą się przyczynić aspekty niezależne od naszego postępowania, m.in. zima i towarzyszący jej sezon grzewczy, który ekstremalnie przesusza powietrze.

Czym skóra odwodniona różni się od suchej?

Skóra sucha to taka, która ma uszkodzony płaszcz lipidowy. Związane jest to głównie z parowaniem wody z naskórka. Co za tym idzie, w pielęgnacji takiego rodzaju cery ważne jest uszczelnienie wspomnianego płaszcza. W takich okolicznościach doskonale sprawdzają się więc preparaty lipidowe.

Natomiast odwodnienie może dotyczyć każdego typu skóry – zarówno suchego, jak i np. tłustego. Jeśli towarzyszy cerze wysuszonej, wpływa na to, że skóra staje się słaba, ściągnięta, wrażliwa, narażona na szybsze pojawienie się oznak starzenia oraz pozbawiona swojej naturalnej ochrony, czyli bariery hydrolipidowej. Jeżeli zaś występuje przy innych rodzajach cery, jest zazwyczaj konsekwencją złej pielęgnacji domowej. Pytanie jednak, w jaki sposób przywrócić skórze odwodnionej zdrowy wygląd?

Istotną kwestią podczas rozpoczęcia pielęgnacji tego rodzaju cery jest ciągła obserwacja jej kondycji oraz stosowanie kosmetyków z umiarem i rozsądkiem. Proces nawilżania jest stopniowy i zachodzi wolno, a na efekty trzeba cierpliwie czekać – tłumaczy Patrycja Pietras-Garlej, kosmetolog gabinetu Qclinique.

Odpowiednia pielęgnacja domowa

Główną zasadą w pielęgnacji cery odwodnionej jest uzupełnianie braku wody i dostarczanie substancji, które ułatwią jej wiązanie w skórze. Co ciekawe, istotny jest nawet sposób, w jaki myjemy twarz. Z pewnością nie należy do tego używać bardzo gorącej wody oraz silnych detergentów, m.in. mydła. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po naturalne metody, np. oczyszczanie twarzy przy zastosowaniu olejów (OCM – Oil Cleansing Method). Co więcej, do demakijażu warto wykorzystywać łagodne mleczka lub płyny micelarne, czyli preparaty, które nie tylko dokładnie oczyszczają, ale także pozostawiają na skórze delikatny film ochronny.

W pielęgnacji skóry odwodnionej niezastąpione są kremy nawilżające z zawartością kwasu hialuronowego, witaminy C, mocznika oraz glikolu. Jak konkretnie wspomniane składniki wpływają na kondycję cery?

Kwas hialuronowy – naturalnie pozyskiwana substancja, która pochłania bardzo duże ilości wody. Połowa kwasu, znajdująca się w organizmie, jest zlokalizowana w przestrzeniach międzykomórkowych i skórze właściwej. Najlepsze rezultaty, przy stosowaniu preparatów z tym składnikiem, uzyskuje się po nałożeniu go na wilgotną skórę. Ponadto, kwas hialuronowy daje doskonałe efekty w walce z widocznymi oznakami starzenia się cery.

Witamina C – jest silnym i efektywnym antyoksydantem. Nie tylko zwalcza wolne rodniki i stymuluje syntezę kolagenu w skórze, ale także sprawdza się jako składnik wpływający na rozjaśnienie przebarwień. Stosowanie preparatów kosmetycznych, które zawierają witaminę C, zapewnia więc poprawę kolorytu poszarzałej cery.

Mocznik – składnik ten zarówno ułatwia wiązanie wody przez keratynę, jak i zmiękcza naskórek. Powoduje również, że skóra staje się miękka i gładka. Warto podkreślić, że mocznik jest niezbędnym nawilżaczem odwodnionej cery.

Glikol – zastosowany w wyższych stężeniach bardzo dobrze sprawdza się jako nawilżacz. Dodatkowo, ułatwia złuszczanie warstwy rogowej naskórka oraz reguluje proces rogowacenia.

W pielęgnacji domowej bardzo ważne jest również używanie ochrony przeciwsłonecznej. Promienie słoneczne oddziałują na nas w każdej chwili, nawet podczas pochmurnego dnia. Powodują one nie tylko szybsze starzenie się skóry, ale także przyczyniają się do jej odwodnienia. Jeżeli chcemy cieszyć się gładką, nawilżoną i pozbawioną zmarszczek cerą, stosowanie filtrów UV to konieczność – podkreśla Patrycja Pietras-Garlej.

Kuracja kosmetyczna w gabinecie

Właściwa pielęgnacja domowa, picie około 2-3 litrów wody na dobę, dieta bogata w warzywa, owoce, mięso, produkty pełnoziarniste oraz witaminy z grupy B, omega-3 i omega-6 – takie postępowanie z pewnością pozwoli na uniknięcie lub zredukowanie problemu skóry odwodnionej. Niemniej, w niektórych przypadkach konieczna może okazać się również wizyta w salonie kosmetycznym. Warto wtedy pomyśleć o skorzystaniu z mezoterapii mikroigłowej.

Wspomniany zabieg nie tylko świetnie rewitalizuje cerę, ale także wspomaga jej naturalną regenerację. Jest to możliwe dzięki temu, że w czasie wykonywania mezoterapii mikroigłowej skóra absorbuje nawet do 90% zastosowanego preparatu kosmetycznego. W rezultacie, efekty kuracji są widoczne już po pierwszej wizycie w gabinecie. Co więcej, w przypadku skóry odwodnionej doskonale sprawdzi się mezoterapia mikroigłowa, do której zostanie użyta ampułka z kwasem hialuronowym, peptydami bądź witaminą C.


  1. Cellulit – jak się go pozbyć?
  2. Dieta keto. Przewodnik po diecie ketogenicznej: Korzyści, wyzwania i porady
  3. Spalacze tłuszczu termogeniki – jak działają i czy warto je stosować?

Originally posted 2017-01-24 10:49:05.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak wykorzystywać social media do promocji firmy?

noże kuchenne

Rodzaje noży kuchennych