Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak Polacy sfinansują bal sylwestrowy w 2017 roku?

Sylwester coraz bliżej i coraz częściej zaczynamy się zastanawiać, jak go spędzić. Większość z nas lubi hucznie witać Nowy Rok. Ważne, aby było miło i w odpowiednim towarzystwie. Niektóre imprezy sylwestrowe możemy zorganizować w ostatniej chwili, inne musimy zaplanować z wyprzedzeniem, jednak na wszystkie potrzebujemy środków finansowych.

Większość Polaków woli zaplanować Sylwestra z wyprzedzeniem informuje Super Express, zwłaszcza w sytuacji, gdy wybierają się na bal lub w podróż zagraniczną. Zdarzają się także osoby, które kilka dni przed tą wyjątkową nocą nagle chcą zarezerwować imprezę lub przelot do ciepłych krajów. Okazuje się, że aż 45% transakcji dotyczących sylwestra jest rezerwowanych w ciągu czterech tygodni przed datą wyjazdu. Natomiast tydzień przed Sylwestrem, sprzedawanych jest ponad 15 % wszystkich ofert. Bardzo popularnym trendem jest spędzanie Sylwestra w jednej ze stolic europejskich – taki kilkudniowy wyjazd do Barcelony, Paryża czy Rzymu kosztuje od 1500 do 3000 zł za osobę. Wielu Polaków chętnie wybiera również ciepłe kraje, np. Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Izrael lub regiony typowo narciarskie, np. Austria.

Koszty zabawy sylwestrowej

W noc sylwestrową dla Polaków najbardziej liczy się dobra zabawa, obowiązkowe są fajerwerki, szampan i taneczna muzyka. Aż 37% naszych rodaków planuje zakup za minimum 100 zł petard, rakiet i innych fajerwerków, aby uczcić Nowy Rok. W ubiegłym roku na ten wystrzałowy cel Polacy wydali aż 520 mln zł. Największą popularnością cieszą się co roku wyrzutnie, które kosztują od 8 do 500 zł, na drugim miejscu są rakiety w cenie od 4 do 200 zł, a na końcu są najtańsze, rzymskie ognie – od 3 do 25 zł. Na imprezy sylwestrowe zamawiane są również widowiska pirotechniczne, których koszt zaczyna się od 400 zł co przedstawia portal Wirtualna Polska.

59% Polaków spędza sylwestra ze znajomymi i rodziną, a 16% wybiera się na bale sylwestrowe według portalu Pozyczki.info. Lubimy również spędzać Sylwestra w górach, jednocześnie wypoczywając i szusując na nartach lub snowboardzie. Za kilkudniowy pobyt, połączony z nocą sylwestrową, w polskim kurorcie narciarskim musimy zapłacić około 1000 zł od osoby. Świętowanie na stokach Włoch, Austrii czy Słowacji wybiera około 14 -15% Polaków – dzień narciarskiego szusowania w europejskich stolicach nart to koszt od 250 do 270 zł, nie wliczając w to wyżywienia. Cały pobyt z wyżywieniem (9 dni) to koszt około 3000 zł od osoby. Natomiast wybierając na Sylwestra inne, mniej popularne kraje, musimy liczyć się z wyższymi kosztami, np. wyjazd do USA to koszt pobytu jednodniowego i przelotu – 1620 zł, na Maledywy – 1296 zł, a na Mauritius – 958 zł informuje PolsatNews.

Dziennik Polski z kolei donosi, że mniejsze koszty poniesiemy, wybierając się na bal sylwestrowy, jednak tu również musimy pamiętać, aby dokonać wcześniej rezerwacji. Jeśli chcemy spędzić noc sylwestrową na przykład w jednym z krakowskich lokali w centrum miasta, musimy liczyć się z wydatkiem od 150 do 550 złotych za osobę. W tej cenie otrzymamy ciepłe dania, przystawki na zimno, drink bar oraz muzykę na żywo. Jednak do tych kosztów musimy doliczyć jeszcze cenę kreacji sylwestrowej.

Jak zapłacić za sylwestrowe szaleństwo?

Najlepiej i najkorzystniej jest sfinansować wyjazd lub bal sylwestrowy z oszczędności. Jednak nie wszyscy Polacy mają nawyk odkładania pieniędzy na wyznaczony cel. Na tle innych państw europejskich w tej kategorii nie plasujemy się zbyt wysoko. Tylko co piąty Polak odkłada pieniądze. Odsetek oszczędzających rodaków to tylko 21% i jest on niższy niż średnia globalna. Przeciętna wartość oszczędności polskiej rodziny wynosi zaledwie 1,2 tys. euro, natomiast w Grecji sięga kwoty 3,6 tys. euro. Największe oszczędności posiadają Belgowie, Holendrzy i Austriacy – są one dziesięciokrotnie wyższe niż w Polsce. Wśród narodów świata najwięcej pieniędzy odkładają Szwajcarzy (na gospodarstwo domowe przypadka 157 tys. euro) i Amerykanie (139 tys. euro). Najbiedniejsi są Kazachowie, Indonezyjczycy, Serbowie, Rosjanie i Hindusi – ich oszczędności nie przekraczają 1 tys. euro według Money.pl.

Niechętnie oszczędzamy, ale za to chętnie pożyczamy pieniądze. Polacy pożyczką finansują remonty, zakup mieszkania, samochodu, wyjazd wakacyjny oraz zabawy sylwestrowe. Dodatkowo nasi rodacy nie widzą nic złego w pożyczaniu pieniędzy. Bardzo chętnie korzystamy z ofert szybkiej pożyczki przez internet, ponieważ dzięki temu możemy załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu, a do tego gotówka w ciągu zaledwie kilkunastu minut jest na naszym koncie. Ostatnio jednak pojawiły się również podobne oferty banków, które chcą konkurować z firmami pożyczkowymi.

– Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z kredytów udzielanych przez internet. Oferty takie przyciągają przede wszystkim ludzi młodych, zapracowanych i mieszkających w dużych miastach. Rosnąca popularność pożyczania online jest także wynikiem tego, że coraz więcej banków zaczyna doceniać kanał internetowy. Takie banki, jak nasz, umożliwiają pożyczenie pieniędzy online bez wychodzenia z domu – mówi przedstawiciel Inbank Polska. – Kredyt gotówkowy online to najczęściej minimum formalności i możliwość bardzo szybkiego otrzymania pieniędzy. Skoro Polacy często załatwiają sprawy związane z Sylwestrem w ostatniej chwili, możliwość błyskawicznego zaciągnięcia kredytu ma duże znaczenie – zauważa specjalista Inbank Polska.

Sylwester to wyjątkowe wydarzenie dla wielu Polaków, dlatego chcemy je spędzić w niezwykły sposób. Wystrzałowa impreza w górach czy huczny bal za granicą to może być wspomnienie na całe życie. Dlatego jesteśmy skłonni wydać na takie szampańskie zabawy niemało. Ważne jednak, aby w tym sylwestrowym szaleństwie nie zabrakło chociaż odrobiny rozsądku.

Skomentuj