w

Rzeczoznawca samochodowy – czy to dobre zajęcie?

Zdaniem wielu osób, rzeczoznawca samochodowy to przyszłościowy zawód, sprawdzający się przede wszystkim w przypadku miłośników motoryzacji. Może się wydawać, że wystarczy odpowiednia wiedza w zakresie samochodów, jednak nic bardziej mylnego – droga do kariery w tej branży jest wyjątkowo kręta i wyboista, choć późniejsze korzyści często z nawiązką wynagradzają włożony trud.

 

Tak naprawdę rzeczoznawca motoryzacyjny to dla niektórych osób wciąż dość niejasne pojęcie, a warto mieć świadomość, że osoba zatrudniona w tym zawodzie może liczyć na bardzo wysokie zarobki, nierzadko kilkukrotnie przekraczające średnią krajową. Gdzie może pracować rzeczoznawca samochodowy? Przede wszystkim w którejś z wielu firm ubezpieczeniowych, oceniając stan pojazdu przed dokonaniem transakcji.

Kryteria wobec potencjalnego rzeczoznawcy samochodowego

Rzeczoznawca motoryzacyjny należy do tych zawodów, które są dość precyzyjnie ujęte w przepisach prawa – w zawodzie tym mogą pracować wyłącznie posiadacze prawa jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C. Ponadto, niezbędna jest co najmniej pięcioletnia praktyka zawodowa i zaświadczenie o niekaralności (chodzi tu oczywiście o przestępstwa umyślne). Dobry kandydat posiada wiedzę merytoryczną w zakresie motoryzacji i jej historii, a przepisy ruchu drogowego nie mają przed nim najmniejszych tajemnic.

Należy zdawać sobie sprawę, że zdobycie certyfikatu Rzeczoznawcy samochodowego wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie kursu w zakresie zarówno rzeczoznawstwa samochodowego, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego – może on zagwarantować nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również umiejętności nieco bardziej praktyczne. Takowy kurs trwa około półtora roku, a jego zwieńczeniem jest egzamin.

O ile samo ukończenie podobnego kursu nie jest wybitne trudne, o tyle sporo problemów może przysporzyć zgromadzenie wymaganej kwoty, gdyż całkowite koszta mogą wynosić nawet około trzydziestu tysięcy złotych brutto. Rzecz jasna, wynika to przede wszystkim z kompleksowego przygotowania do zawodu rzeczoznawcy motoryzacyjnego, jakie oferuje ten bardzo rozbudowany kurs.

Zakres obowiązków wykwalifikowanego rzeczoznawcy samochodowego

Rzeczoznawca motoryzacyjny to osoba, której zadanie polega na sporządzaniu ekspertyz z zakresu motoryzacji. Właśnie dlatego droga do kariery jest aż tak skomplikowana – jego opinia traktowana jest jako opinia biegłego i respektowana na sali sądowej. Zarówno sądy, jak i wszelkie towarzystwa ubezpieczeniowe nierzadko opierają swe werdykty na wspomnianych ekspertyzach oraz opiniach.

Rzecz jasna, nie jest to wcale reguła, bowiem każdy obywatel może skorzystać z usług świadczonych przez rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Taka osoba posiada wszelkie kompetencje, aby obiektywnie ocenić stan techniczny pojazdu, jego historię oraz ewentualną powypadkowość. Dlatego tak istotne są doświadczenie, pasja oraz odpowiednia wiedza merytoryczna w zakresie motoryzacji.

Dziękujemy portalowi Rzeczoznastwo.eu za współpracę merytoryczną.

Originally posted 2016-12-27 13:53:21.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mycie-samochodu

Myjnia ręczna czy automatyczna? Który sposób mycia samochodu jest najbardziej opłacalny?

Śledzie inaczej niż zawsze – zaskocz swoich gości!