w ,

Siatki centylowe – rozwój twojego dziecka

Siatki centylowe są to wykresy, na które nanosimy wysokość dziecka (oczywiście w pierwszych miesiącach życia dziecka będzie to długość), wagę, wiek i płeć. Pionowe wartości dotyczą badanego parametru (np. wagi lub wzrostu), a poziome – wieku, w jakim jest dziecko. Nanosząc na wykres dane malucha, otrzymujemy punkt, który odpowiada wynikom pomiaru naszego dziecka.

Jest to tzw. centyl, w którym mieści się pociecha. Jeżeli naszym wynikiem jest np. centyl 60, oznacza to, że 60% rówieśników jest lżejszych od naszego dziecka, a 40% cięższych. Analogicznie, jeśli naszym wynikiem jest centyl 40, oznacza to, że 40% dzieci w tym samym wieku jest lżejszych od naszego malucha, a 60% jest cięższych. Wykres pozwala zatem porównać rozwój naszego dziecka z rozwojem innych dzieci w tym samym wieku.

Na siatkach centylowych zaznaczonych jest kilka wartości: centyl 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97. Jeżeli nasze dziecko znajduje się w przedziale poniżej centyla 3 lub powyżej centyla 97, konieczna jest konsultacja lekarska. Jeżeli wyniki pomiaru malucha znajdują się w przedziel 3-10 lub 90-97, konsultacja nie jest konieczna, aczkolwiek sugerowana. W przypadku stwierdzenia niewielkich nieprawidłowości, nie warto popadać w przesadę i mierzyć/ ważyć dziecka codziennie, ponieważ różnice pomiarów nie będą duże. Optymalna częstotliwość pomiarów to 1-2 razy w miesiącu. Dziecko najlepiej ważyć zawsze o tej samej porze, ponieważ o różnych porach dnia mogą występować skokowe wahania wagi. Systematyczny pomiar o podobnej godzinie da najbardziej miarodajne wyniki do porównania.

Warto zauważyć, iż niektóre dzieci są po prostu mniejsze lub większe, mimo to rozwijają się prawidłowo. Dlatego warto porównywać wyniki w czasie. Jeżeli linia naszego dziecka przebiega znacznie poniżej lub powyżej 50 centyla, jednak wykazuje tendencję rosnącą, oznacza to, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Nie ma w takim przypadku powodów do obaw. Niepokojące natomiast mogą być dysproporcje pomiędzy krzywą wzrostu a krzywą wagi. Różnice nie powinny w tym przypadku przekraczać 50 centyli. Jeżeli tak się dzieje, konieczna może okazać się konsultacja lekarska.

Do ważenia niemowląt można użyć dokładnej wagi, jeśli posiadamy takową w domu. Jeśli nie, warto zapisywać pomiary podane przez lekarza podczas konsultacji medycznej. Długość malucha można zmierzyć samodzielnie. Niemowlę mierzymy w pozycji leżącej, z wyprostowanymi nóżkami. Oczywiście najlepiej wybrać moment, kiedy dziecko jest spokojne i się nie wierci. Niemowlę należy mierzyć na golasa, ponieważ tylko wtedy wyniki będą wiarygodne. Oczywiście, można mierzyć niemowlę „na raty”, czyli osobno nóżki od stóp do kolan, osobno odległość od biodra do kolan i osobno od czubka główki do bioder. Starsze dzieci mierzymy wyprostowane, zwracając uwagę, by dziecko się nie garbiło.

Siatki centylowe są doskonałym narzędziem, które pozwala zauważyć dysproporcje pomiędzy wzrostem a wagą naszego dziecka oraz szybko wychwycić nieprawidłowości w rozwoju. Warto porównywać nasze wyniki z wynikami innych mam, które takie same pomiary stosują.

Zobacz narzędzie online do sprawdzenia siatek centylowych tutaj.

Originally posted 2017-05-17 11:03:56.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

endorfiny

3 kroki do szczęścia. Oto najwięksi wyzwalacze endorfin

upadłość konsumencka

Zasady upadłości konsumenckiej