Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak stworzyć udany taras?

Taras stanowi istotny punkt w projekcie każdego domu – jak żadne inne miejsce pozwala zrelaksować się i zapewnia nam ożywczy kontakt z przyrodą. Poniżej postaramy się przedstawić kilka istotnych wskazówek pomocnych w urządzeniu ładnego i jednocześnie wygodnego tarasu.

Podczas klarowania się koncepcji tarasu weźmy pod uwagę dwie rzeczy: taras powinien harmonijnie współgrać z wyglądem domu. Po drugie: taras powinien być przyjemnie urządzonym przedłużeniem salonu, do którego będziemy mieli łatwy dostęp ze środka.
W trakcie użytkowania też szybko okaże się, że bardzo istotny jest widok, jaki rozpościera się z tarasu – również zimą, gdy szczególnie cierpią z powodu kiepskiego widoku właściciele tarasów, na które wychodzą duże okna salonowe. Wówczas całe nasze podwórko – z łysymi gałęziami jest zapraszane do wnętrza domu. Jeśli w ogrodzie zabraknie „zieleni zimowej”, czyli iglaków, wówczas widok najczęściej będzie ponury i chaotyczny. Pewnym wyjściem z sytuacji jest częściowe zabudowanie tarasu, jednak takie rozwiązanie pozbawia nas też części promieni słonecznych.

Szybko też zwykle okazuje się, jak istotne jest usytuowanie tarasu względem stron świata: taras po stronie południowej uszczęśliwi osoby lubiące wygrzewać się na słońcu. Północny taras da natomiast wytchnienie w czasie większości letnich dni, przyjemnie schładzając i pozwalając na obserwowanie zachodów słońca. Szukając dobrej pozycji na taras zwróćmy również uwagę na to, czy znajduje się blisko kuchni (to ważne, gdy zechcemy urządzać na tarasie spotkania), a jeśli w domu są lub będą dzieci – czy z tarasu można obserwować ich plac zabaw?

Zadaszenia tego typu mogą zasłonić nieciekawy widok z okien, dając jednocześnie szczelne schronienie przed deszczem. Minusem ich stosowania jest jednak ograniczanie sobie dostępu do światła w czasie zimy. Fot. Ogrodosfera

Taras zintegrowany z bryłą budynku

Taras powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby nie przytłaczał swoją wielkością bryły budynku. Ważna jest tutaj kwestia zadaszenia wiaty tarasowej: to właśnie ono odpowiada w największej mierze za to, jaki „ciężar optyczny” ma taras. Elementy wykończeniowe powinny pasować do elewacji budynku, a także do pozostałych elementów małej architektury rozmieszczonych na działce.

Na zdjęciu widzimy doskonały przykład tarasu, który nie przytłacza bryły budynku. Fot. Ogrodosfera.pl

Integracja z ogrodową zielenią

Taras najszybciej wtopi się w ogrodową przestrzeń, gdy będzie zlokalizowany na parterze lub nie wyżej niż 1 m nad ziemią. W przypadku tarasów zlokalizowanych nieco wyżej, warto zintegrować je z ogrodem poprzez, na przykład, obsadzenie obrzeży roślinami ułożonymi kaskadowo lub większymi krzewami/drzewami, których gałęzie będą nachodzić na taras. Pomysłem na inny, bardzo naturalny efekt, jest usypanie skarpy porośniętej jedynie trawą wokół tarasu. Pomocne w spajaniu tarasu z ogrodem będzie też zainstalowanie szerokich i niskich schodków na całej jego długości.

Taras z szerokimi, niskimi schodkami ulokowanymi wokół całej powierzchni podłoża. Zadaszenie jest tutaj w pełni dyskretne, wtapiające się w pozostałe elementy aranżacji. Zbudowane jest z aluminiowej konstrukcji  i paneli z poliwęglanu. Fot. Ogrodosfera.pl

Taras jako przedłużenie salonu

Urządzanie tarasu w taki sposób, aby był przedłużeniem salonu to jeden z najciekawszych zabiegów aranżacyjnych. Najłatwiej jest uzyskać taki efekt, gdy na obu przestrzeniach zastosujemy jednolitą podłogę (na przykład z tych samych desek). Jeśli to niemożliwe, warto dążyć do ujednolicenia w kwestii rodzaju materiału (na przykład skupić się jedynie na drewnie) lub jego fakturze, tudzież kolorze. Jeśli na przykład ma być to połączenie desek i kamienia, wówczas obie te nawierzchnie powinny mieć cechy spajające, takie jak na przykład wspólne elementy kolorystyczne.

Fot. taras zadaszony aluminiową wiatą z panelami poliwęglanowymi. Fot. Ogrodosfera.pl

Łatwo uzyskamy płynnego przechodzenia salonu w taras, gdy z wnętrza salonu będą wychodziły duże okna i przeszklone drzwi przesuwne. Gdy zechcemy taki taras zadaszyć, wybierzmy takie zadaszenie, które nie będzie zamykało przestrzeni. Doskonale sprawdzą się zadaszenia z transparentnym lub pół-transparentnym dachem. Na zdjęciu powyżej mamy wiatę z paneli poliwęglanowych, zapewniających przenikanie promieni słonecznych. Wiata dyskretnie osłania stół przed deszczem, wiatrem, a także przed nadmiarem promieniowania słonecznego (poliwęglan blokuje promienie UV, pozostając przepuszczalnym dla światła).
Dążąc do uzyskania efektu ujednolicenia aranżacji, warto zastosować na tarasie te elementy dekoracyjne, które często zarezerwowane są jedynie dla wnętrz. Poduszki, koce, świeczki, lampiony (w tym żyrandole), czy też żaluzje – te „domowe” elementy sprawią, że na tarasie można poczuć się jak w salonie. Pamiętajmy jednak, że będą miały rację bytu tylko wówczas, gdy nad tarasem zainstalujemy zadaszenie chroniące przed wiatrem, słońcem i deszczem.

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Taką osłonkę można zaimprowizować niewielkim kosztem, na przykład montując samodzielnie zaprojektowaną drewnianą pergolę, która może zostać następnie porośnięta roślinami. Rośliny nie tylko mogą stanowić szczelną zaporę przed słońcem, ale też sprawią, że poczujemy się lepiej: m.in. dlatego, że oczyszczają powietrze z formaldehydów, produkują dodatkowe porcje tlenu i zwiększają udział wody w powietrzu.

Zadaszenia nad tarasami znacznie wydłużają okres użytkowania tarasu o wczesne tygodnie wiosenne i najpóźniejsze części września- szczególnie, gdy taki zabudowany taras doposażymy jednocześnie w ścianki boczne, chroniące przed chłodem. Muszą to być jednak szczelne konstrukcje, wykonane z dobrej jakości materiałów. Tutaj pomysłów jest naprawdę mnóstwo: od nieśmiertelnego i zawsze pięknego drewna, po aluminium i stal. Zadaszenia tarasowe mogą być kontynuacją tego, co mamy na pozostałej części budynku lub być jedynie lekkimi pawilonami pokrytymi płytami poliwęglanowymi, tudzież roletami ze specjalnego, wzmacnianego materiału.

Dobrym pomysłem na taras zintegrowany z ogrodem jest stworzenie  przeszklonej werandy z transparentnego szkła. Fot. Ogrodosfera.pl

Gotowe zadaszenia na taras

Gdy zabraknie nam czasu, materiałów i chęci do majsterkowania, wówczas można pokusić się o gotową pergolę z drewna ze sklepu. Produkty tego typu przeznaczone są zwykle do samodzielnego montażu. Kupujemy je złożone w paczce, z instrukcją obsługi i ze wszystkimi elementami potrzebnymi do złożenia w całość. Osoby, które stosują tego typu rozwiązania, zwykle chwalą sobie wygodę: wszystkie elementy są bowiem bezbłędnie wymierzone i sparowane tak, abyśmy nie musieli się o nic martwić.

Zadaszenie tarasu (z: Ogrodosfera.pl)

Na zdjęciu powyżej widzimy przykład takiej wiaty – jej stelaż skonstruowano z drewna, pokrycie dachowe natomiast zbudowane jest z nieprzemakalnych płyt poliwęglanowych, połączonych ze sobą na zakładkę w taki sposób, aby nic nie przemakało. Woda deszczowa z powierzchni dachu może być odprowadzana poza obręb budynku za pomocą rynien, które powinno się zainstalować wzdłuż obrzeży zadaszenia.

Szczelnie zwarta konstrukcja zadaszenia nie tylko nie przemaka, ale też ogranicza przedostawania się kurzu i zapewnia większą termoizolację.
Mimo że ceny takich gotowych rozwiązań wydają się na pierwszy rzut oka zaporowe, to jednak szybko okazuje się, że płacąc, kupujemy sobie gotowe rozwiązanie na wszelkie bolączki, na jakie napotyka osoba chcąca stworzyć suchy i bezpieczny taras, którym będzie można cieszyć się przez lata.

Na filmie poniżej zobaczymy z bliska, jak prezentuje się jedna z takich gotowych wiat sklepowych:

Podsumowanie

Jak widać, kwestię umiejscowienia i zaaranżowania tarasu należy solidnie przemyśleć, aby było to miejsce przyjemne i funkcjonalne. Należy urządzić go przede wszystkim zgodnie z tym co nam się najbardziej podoba, ale biorąc pod uwagę też opisane realia. Tak jak ze wszystkim – warto zdać się też w pewnym stopniu na intuicję i nie obawiać się niestandardowych rozwiązań.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *