Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Tłusty czwartek – ulubione święto wszystkich łasuchów!

tłusty czwartek

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – to przysłowie chyba najlepiej oddaje charakter jedynego dnia w ciągu roku, w którym bezkarnie możemy objadać się słodkościami. Tłusty czwartek to dzień, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jest to święto ruchome, a jego data jest zależna od daty Wielkanocy. Przypada zwykle między 29 stycznia a 4 marca. W 2017 roku tłusty czwartek wypadnie 23 lutego.

Historia i tradycje związane z tłustym czwartkiem

Tłusty czwartek oraz tydzień go poprzedzający nazywany był zapustami lub mięsopustami (ze względu na nieobecność mięsa na stołach). Tradycja tego święta sięga jednak czasów pogaństwa, kiedy to uroczyście świętowano odejście zimy i początek wiosny. Świętowanie polegało głównie na spożywaniu tłustych potraw, piciu wina i zabawie do białego rana. Na zagryzkę podawano pączki wypiekane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną, które obficie zapijano wódką. Współcześni dietetycy z pewnością nie pochwaliliby tego typu praktyk żywieniowych.

W Małopolsce tłusty czwartek obchodzono w bardzo specyficzny sposób. Dzień ten nazywano combrem lub combrowym czwartkiem – na cześć krakowskiego wójta Combra, który był szczególnie cięty na przekupki handlujące na krakowskim rynku. Wójtowi zmarło się podobno w czwartek, dlatego też w tym dniu krakowskie kobiety bawiły się w najlepsze na targowiskach i placach.

W Wielkopolsce, tłusty czwartek związany był ze zwyczajem pomyjki. Panował silny przesąd, że jeżeli ktoś w tym dniu migał się od obowiązków, nie pomagał przy stole, nie umył naczyń, ten miał chorować przez cały następny rok. Być może odmianą tego przesądu jest kolejny, znany nam współcześnie zabobon – kto nie zje choć jednego pączka w tym dniu, ten nie będzie miał szczęścia i nie będzie mu się powodzić przez cały rok! Lepiej nie ryzykować!

Pączki w słodkiej wersji dotarły do Polski około XVI wieku. Różniły się jednak od tych, które znamy obecnie ponieważ były nadziewane małym orzeszkiem lub migdałem. Szczęśliwiec, który trafił na takie nadzienie miał się cieszyć dostatkiem przez cały rok.

Jak przeżyć tłusty czwartek i nie zwariować?

Ten dzień jest szczególnie trudny dla osób, które aktualnie przebywają na diecie lub po prostu nie mogą spożywać słodyczy ze względów zdrowotnych. Jak więc przeżyć ten dzień i nie ulec pokusie? Jak powiedzieć nie, gdy wszyscy wokół będą zajadać się słodkościami? Można np. stworzyć własną koszulkę, która będzie w żartobliwy sposób “manifestowała” nasze poglądy. Taką koszulkę możemy przygotować wg. własnego pomysłu. Wiele sklepów internetowych posiada specjalne kreatory, w których łatwo zamieścimy własny wzór na t-shircie. Ogranicza nas tylko nasza fantazja. Dla kobiet proponujemy wersję – Jestem słodką babeczką, a dla mężczyzn – Niezłe ze mnie ciacho. Taka koszulka powinna skutecznie obronić nas przed natarczywymi namowami na skosztowanie pączka lub faworka. Możemy też stworzyć koszulkę z hasłem, które będzie nas skutecznie motywowało do tego by powiedzieć nie słodkiemu co nieco. Powodzenia!

Tekst napisany we współpracy ze sklepem stimago.pl
stimago.pl – sprawdź platformę dającą możliwość zaprojektowania koszulki z własnym nadrukiem, za pomocą prostego w obsłudze kreatora lub założenie własnego sklepu internetowego z koszulkami.

Skomentuj