Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Co wybrać ZUS czy OFE i ZUS ? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru? Poznaj nasze podpowiedzi

ZUS czy OFE

Osoby aktywne zawodowo mają prawo wybrać, czy odprowadzana przez ich pracodawców składka emerytalna w całości będzie przekazywana do ZUS, czy też dzielona między ZUS i OFE. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

 

Różnice między oszczędzaniem na emeryturę na koncie w ZUS i OFE

Aby odpowiedzieć na pytanie, co wybrać ZUS czy OFE i ZUS, konieczne jest poznanie różnic między oszczędzaniem z myślą o przyszłej emeryturze na kontach prowadzonych przez ZUS i fundusze emerytalne. Czy różnica jest znaczna? Owszem.

Wartość składki przekazywanej do ZUS-u jest zapisywana na koncie przyszłego emeryta. Pieniądze zostają jednak spożytkowane natychmiast – zasilają one budżet przeznaczony na bieżące wypłaty świadczeń dla emerytów.

W przypadku OFE powyższa sytuacja nie ma miejsca – pieniądze, które są przekazywane do OFE, są inwestowane. W zależności od polityki prowadzonej przez fundusz, środki są lokowane w zakup np. akcji, obligacji nie skarbowych, czy innych instrumentów finansowych . Choć nie można zapomnieć, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, to jednak zysk może być większy niż waloryzacja przeprowadzana przez ZUS.

Zróżnicowanie źródeł przyszłej emerytury – czy warto?

Waloryzacja przeprowadzana przez ZUS i wyniki finansowe osiągnięte przez fundusze emerytalne mogą być na podobnym poziomie. Nie można jednak zapomnieć, że odkładając pieniądze nie tylko w ZUS-ie, lecz także w OFE, przyszły emeryt ma możliwość oszczędzania w dwóch źródłach.

Rozważając, co wybrać ZUS czy OFE i ZUS, warto pamiętać, że im bardziej zróżnicowany portfel z oszczędnościami, tym mniejsza szansa na utratę części środków. Przekazywanie składki emerytalnej do dwóch różnych podmiotów wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

OFE: O czym pamiętać, wybierając fundusz?

Osoby, które wezmą pod uwagę powyższe kwestie i stwierdzą, że oszczędzanie z myślą o przyszłej emeryturze w OFE to sensowne rozwiązanie, muszą wiedzieć, o czym pamiętać, porównując oferty działających na rynku funduszy.

Według specjalistów ważne są przede wszystkim:

  • Dotychczasowe wyniki finansowe. Bo obrazują, czy osoby odpowiedzialne za inwestowanie podejmowały w przeszłości trafne decyzje. Należy jednak pamiętać, że dobre wyniki finansowe nie muszą się powtórzyć w przyszłości.
  • Wysokość naliczanych opłat. Im wyższe, tym oczywiście gorzej dla osoby oszczędzającej w OFE z myślą o przyszłej emeryturze. Ponieważ fundusze emerytalne mogą pobierać różne opłaty, konieczne jest uwzględnienie wszystkich, aby wyliczyć całkowity koszt związany z posiadaniem konta w OFE.
  • Jakość obsługi klienta. Niektóre fundusze emerytalne pozwalają klientowi skontaktować się z przedstawicielami nie tylko telefonicznie, lecz także mailowo czy nawet za pośrednictwem czatu znajdującego się na stronie internetowej funduszu.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, bez trudu odpowiesz sobie na pytanie, co wybrać ZUS czy OFE i ZUS i wybierzesz najkorzystniejszą ofertę dla siebie.

Skomentuj