w ,

Jak zaoszczędzić na utrzymaniu ogrodu?

Sezon ogrodniczy wymaga rozpoczęcia kosztownych i czasochłonnych prac. Wydatki związane z ogrodem można jednak znacząco obniżyć, dzięki czemu na jego utrzymaniu da się zaoszczędzić.

Co może mieć wpływ na oszczędności w ogrodzie?

Deszczówka

Zminimalizowanie wydatków należy rozpocząć od zaoszczędzeniu deszczówki. W szczególnie upalne dni letnie oraz wiosenne, warto pamiętać o pomysłowym zaplanowaniu systemu odzyskiwania wody opadowej. W tym celu wykorzystać można zarówno pokaźny baniak, jak i stare beczki lub wanny. Wodę doprowadzić można do nich rynnami z dachu. Bardzo ważne jest jednak, aby wszystkie zbiorniki były bardzo pojemne i szczelne. Oszczędności w ogrodzie zwiększają się proporcjonalnie do wydajności sieci zbiorników, a tym samym jak największej ich ilości. Pozwala to na zmniejszenie kosztów związanych ze zużyciem wody kranowej, za której obecność w ogrodzie również trzeba płacić. Można dzięki temu również uzyskać dostęp do zapasowego źródła wody, która po przefiltrowaniu może nadawać się do wielu celów.

woda w ogrodzie

Uprawa roślin

Warto również zainwestować w samodzielną uprawę roślin. Część gatunków jest bardzo prosta w uprawie oraz tania w utrzymaniu. Nawet ze znalezionego na ziemi patyka wyhodować można bardzo okazałą sadzonkę. Rabaty czy żywopłotu nie trzeba obsadzać dużą ilością roślin. Czasem sprawdza się pojedynczy egzemplarz, który można rozmnożyć w następnym sezonie. Dzięki temu wyrośnie z niego kilka sztuk. Uzyskanie takiego efektu wymaga czasu i cierpliwości, ale może przynieść bardzo dużo satysfakcji. Zbliżona sytuacja występuje w przypadku roślin, które wytwarzają już nasiona i kwiaty. Można je zbierać oraz otrzymywać w kolejnym sezonie nowe egzemplarze. W ten sposób rozmnożeniu poddać można nie tylko kwiaty, ale również warzywa. Na zagospodarowanie ogrodu nie trzeba czekać kilka lat oraz nie wymaga to ogromnych nakładów pieniężnych. Ogród urządzić można szybko i tanio, jeżeli pozna się wiedzę na temat rozmnażania roślin z sadzonek, pędów czy zaszczepek.

rozmnażanie roślin z sadzonek

Kompost i recykling

W każdym ogrodzie niezbędny jest również kompost. Pomaga on pozbyć się zbędnych elementów obecnych w każdym ogrodzie. Należą do nich m.in. odpadki biologiczne. Z kompostownika pozyskać można również niezwykle przydatną, żyzną ziemię kompostową. Może ona być wykorzystywana jako nawóz, do wypełniania skrzynek balkonowych. Bardzo wiele przedmiotów poddawanych recyklingowi podlega powtórnemu wykorzystaniu. Nowe życie zyskać mogą m.in. beczki, drewniane deski ze skrzynek czy palet, szklane słoiki oraz plastikowe butelki. Przedmioty pochodzące z recyklingu nie mogą być jednak zniszczone czy uszkodzone, ponieważ nie wyglądają wówczas zbyt atrakcyjnie. Mimo to nadal można je pomysłowo wykorzystać, np. samodzielnie wykonać dekoracje lub elementy architektoniczne. Żeby dowiedzieć się, jak oszczędzać w ogrodzie, należy szczególną uwagę zwrócić na tworzywa sztuczne. Coraz popularniejsze stają się skrzynie ogrodowe z drewnianych, starych skrzyń, meble z palet oraz ogrodzenia czy doniczki powstałe z butelek plastikowych.

meble z palet

Warto wiedzieć, jak oszczędzać w ogrodzie.

Nawozy naturalne i opryski

Podobnie jak inne rodzaje przestrzeni, ogród potrzebuje odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Ochronie podlegają zwłaszcza rośliny, które wymagają stosowania dobrze dobranych środków oraz nawozów. Produkty tego typu są dość kosztowne. Jednak dawniej nie stosowano specyfików chemicznych, tylko korzystano z naturalnych metod ochronnych i pielęgnacyjnych dla roślin. Sposoby te są sprawdzone i nadal aktualne, a także pozwalają zaoszczędzić naprawdę dużo. Są również zdecydowanie bardziej bezpieczne dla środowiska naturalnego. Nawóz z obornika, gnojówka z pokrzyw oraz wiele innych specyfików sprawdza się doskonale przy pielęgnacji ogrodu. Dzięki zastosowaniu produktów naturalnych, kondycja uprawianych roślin będzie doskonała. Jednocześnie środki te są znacznie tańsze od chemicznych preparatów.

Sprzęt ogrodowy

Paradoksalnie na oszczędności w ogrodzie wpływ ma także wybór najlepszego, a tym samym najdroższego sprzętu ogrodowego. Narzędzia, meble i inne elementy wyposażenia są warte swojej ceny, ponieważ produkty tego typu gwarantują najwyższą jakość. Dzięki temu ich zakup się opłaca, ponieważ są one bardziej wytrzymałe od swoich tańszych odpowiedników. Zakup raz na kilkanaście lat porządnych narzędzi czy mebli ogrodowych jest o wiele bardziej opłacalny niż wymienianie ich co sezon. Wysokiej jakości sprzęt ogrodniczy gwarantuje również największy komfort pracy, a najlepsze meble ogrodowe pozytywnie wpływają na odpoczynek oraz wspomagają go.

 meble ogrodowe

Zakupy na wyprzedażach

Zarówno w przypadku sprzętu ogrodowego, jak i tego wykorzystywanego w innych dziedzinach życia, niezwykle opłacalne jest kupowanie przecenionego towaru na wyprzedażach posezonowych. W tak specyficznej branży, jak ogrodnictwo, najwyższe ceny sprzęt osiąga w okresie wiosennym. Wówczas najwięcej klientów spieszy się z zakupami ogrodniczymi, ze względu na wystąpienie cieplejszych dni. Dlatego warto zaplanować zakup sprzętu na później i kupić meble czy narzędzia podczas wyprzedaży. To samo dotyczy również roślin.

Długotrwała inwestycja

Każdy ogród wymaga inwestycji wieloletniej. Do wydatków finansowych dochodzi również czas i energia, które należy poświęcić na zajmowanie się roślinami. W zamian uzyskać można jednak piękny ogród pełen zdrowych, naturalnych produktów. Mają one bardzo pozytywny wpływ na organizm, a samodzielna uprawa zawsze jest tańsza, niż zakup roślin w sklepie. Ogrodnictwo jest bardzo drogim i cennym hobby, jednak dzięki praktyczności oraz pomysłowości można znacznie ograniczyć część ponoszonych wydatków.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Ogrodolandię oferującą min.: tanie meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/tanie-meble-ogrodowe

Udane wesele w górach

Przycinanie drzew – kiedy, jakie narzędzia?

Jak zostać blogerem w sześciu prostych krokach

Originally posted 2017-03-22 09:25:20.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

suknia ślubna

Idealna suknia ślubna – ona pomoże wybrać

7 wiosennych zmian, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i samopoczucie