w ,

Zasady przechowywania herbaty

Herbata jest produktem, który łatwo ulega utlenieniu, co wiąże się z pogorszeniem jej walorów. Głęboki smak i aromat zachowamy tylko wtedy, gdy ograniczymy jej kontakt z powietrzem, temperaturą i światłem słonecznym.

Liście herbaty pochłaniają obce zapachy i wilgoć, co również wpływa na spadek jakości otrzymywanego naparu. Przy odpowiednim przechowywaniu mamy jednak szansę zużyć susz zanim ten ulegnie pogorszeniu. Oksydacja dotyczy przede wszystkim tych rodzajów suszu, w których utlenianie zostało zatrzymane w trakcie produkcji. Przy nadmiernym kontakcie z powietrzem proces ten będzie samoistnie wznowiony. Odnosi się to przede wszystkim do odmian herbaty zielonej, żółtej i niektórych białych, które uznawane są za szlachetne. Herbaty typu oolong poddaje się celowej, długiej oksydacji, czyli leżakowaniu.

Zaleca się przechowywanie herbaty w szczelnych pojemnikach, w zaciemnionym i chłodnym miejscu. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, dzięki którym nasza herbata dłużej zachowa smak i aromat.

Szczelne pojemniki

Liście w kontakcie z powietrzem zaczynają powoli fermentować. Najważniejsza jest zatem szczelność opakowania, w którym znajduje się susz. Najlepsze rozwiązanie to przechowywanie w opakowaniach próżniowych, jednak w praktyce nie jest to możliwe, a na pewno byłoby uciążliwe. W domowych warunkach doskonale sprawdzają się puszki na herbatę wykonane z metalu. Pojemniki te odcinają dopływ powietrza, a liście mają ograniczony kontakt z tlenem (pozostaje jedynie ten, który dostaje się do wnętrza w momencie otwarcia, czyli nie następuje cyrkulacja i wymiana powietrza).

Niektórzy producenci stosują pewne ulepszenia, np. technikę płukania azotem w trakcie uszczelniania próżniowego. Inni wykorzystują specjalne pochłaniacze tlenu, czyli absorbery zawierające sól i żelazo.

Przy okazji warto wspomnieć o względach estetycznych przechowywania. Puszki na herbatę są projektowane przez producentów, dlatego każda z nich ma swój własny charakter. W sprzedaży dostępne są także puszki z metalowymi zapięciami, które jeszcze lepiej dociskają wieczko i tym samym uszczelniają całość. Możemy zdecydować się na szklane słoiki, które również dobrze się prezentują. W tym wypadku trzeba jednak wybierać szkło przyciemnione, które ograniczy kontakt ze światłem.

Odpowiednia temperatura

Puszki lub inne pojemniki z herbatą należy trzymać z dala od źródeł ciepła. Podwyższona temperatura przyspiesza utlenianie suszu. W przypadku określonych gatunków zaleca się nawet przechowywanie w lodówce, a w skrajnych przypadkach w zamrażalniku. Dotyczy to jednak małych porcji suszu, który jest wcześniej podzielony i rozparcelowany do szczelnych woreczków. Taki zabieg wobec drogich odmian stosują herbaciarnie.

Zaciemnione miejsce

Bezpośredni wpływ światła na jakość suszu nie został potwierdzony naukowo, jednak przyjmuje się w tym wypadku ogólną zasadę fotodegradacji, jaka może zachodzić pod wpływem promieni słonecznych. Wiadomo jednak, że po długiej ekspozycji listki nabierają lekko metalicznego posmaku. Jest to prawdopodobnie związane z przemianą chlorofilu, który znajduje się w roślinach.

https://www.nagomi.pl

Originally posted 2017-03-08 12:34:17.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 pytań, które możesz usłyszeć na rozmowie rekrutacyjnej

hpv objawy

Wirus Brodawczaka Ludzkiego czyli HPV. Jakie są objawy HPV i jak rozpoznać HPV