Home / Oszczędzanie pieniędzy / Polacy wyrzucają ponad 30% swoich zakupów spożywczych – jak temu zaradzić?
Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia

Polacy wyrzucają ponad 30% swoich zakupów spożywczych – jak temu zaradzić?

Najwięcej marnujemy pieczywa, wędlin, owoców, warzyw, nabiału. Jest jednak sposób, żeby temu przeciwdziałać!

Jak żyć i gotować w duchu #zero waste radzi Jagna Niedzielska w swojej książce „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”. Książka ukazała się 16 stycznia 2019 roku.

Gotowanie zero waste to smaczne jedzenie, oszczędność, ekologia i brak wyrzutów sumienia! Bo wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale również strata pieniędzy.

Jagna Niedzielska w książce „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia” przekonuje, że nawet to, co na pierwszy rzut oko może nie nadawać się do zjedzenia, można zdrowo i pysznie wykorzystać w swojej kuchni.

Książka zawiera ciekawe i praktyczne przepisy, podzielone według głównego składnika na 6 działów: zboża, nabiał, warzywa i zioła, owoce, ryby i owoce morza oraz mięso i wędliny. Przepisy wykorzystują powtarzalne składniki, co czyni naszą kuchnię bardziej uporządkowana i ekonomiczną. Jednak bez obaw – nie ma najmniejszego ryzyka pojawienia się monotonii na talerzu.

Wśród przepisów znajdziemy pomysły na to jak wykorzystać pozostałe ziemniaki z obiadu, do czego może przydać się czerstwy chleb, a także jak dać drugą szansę obierkom z warzyw. W książce m. in.:

  • Zupa dyniowa zagęszczana czerstwym chlebem
  • Pizza ze spodem z gniecionych ziemniaków
  • Omlet z resztkami warzyw

To napisany z pasją poradnik pokazujący, jak zmienić nawyki, aby nie marnować jedzenia. Proste porady, fascynująca opowieść, duża dawka refleksji. Gorąco polecam!Marek BorowskiPrezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności

Do tej pory rzadko gotowałam, bojąc się, że zmarnuję za dużo wartościowego surowca. Teraz już nie muszę czekać, aż Jagna zaprosi mnie do siebie na obiad, tylko mogę sama zacząć działać!Areta Szpura

Jagna Niedzielska

Szefowa kuchni, doradca kulinarny, prowadząca Kuchni+. Reprezentuje dwa nurty kulinarne: tradycyjną kuchnię hawajską oraz no-waste-cusine.

W książce „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia” odpowiada na pytania, jak robić zakupy, jak przechowywać żywność, jak gotować z resztek, a co rzeczywiście należy wyrzucić. Propagatorka kuchni zero waste nie tylko jako podejście do gotowania, ale sposób na życie.

Zobacz również

work life balance, jak odzyskać równowagę

Nawyki, które pozwalają osiągnąć Work Life Balance

Work life balance to zyskująca popularność koncepcja zarządzania czasem. To odpowiedź na potrzeby współczesnych ludzi, …

kuchnia zero waste

Jak zastosować trend zero waste w kuchni?

Zero waste to trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. Jeśli zastanawiacie się, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *