Hands holding a tree growing on coins over green tree bokeh background
w

BIK. O tym warto wiedzieć

Wiele osób zastanawia się na czym polega czyszczenie biku. Otóż polega ono na doprowadzeniu do takich zmian w rachunkach kredytowych poszczególnych Banków/SKOKów, które zwiększą ocenę punktową w raporcie BIK.

Pod tym pojęciem rozumiemy np. spłatę najstarszych zobowiązań lub cofnięcie zgody na przetwarzanie danych po zamknięciu rachunku.

Czyszczenie BIK nie daje 100% pewności, że poszczególne Banki/SKOKi podejmą pozytywną decyzję kredytową, chyba że „firma czyszcząca” zna mechanizmy/procedury scoringów poszczególnych banków/SKOKów, co w teorii nie powinno mieć miejsca. Czyszczenie BIK w praktyce, może w przypadku firm oferujących tę usługę, polegać na złożeniu w banku lub SKOK-u, wniosku o restrukturyzację kredytu lub o usunięcie danych z BIK.

Niestety, w większości przypadków usunięcie dotyczy danych pozytywnych, czyli tych odzwierciedlających rzetelnie spłacone kredyty. Dane te są atutem w relacjach z instytucjami finansowymi i mogą ułatwić uzyskanie kolejnego kredytu, nie warto więc rezygnować z możliwości ich wykorzystania. W przypadku danych negatywnych, są one nieusuwalne, dokładnie precyzuje te kwestie Prawo Bankowe.

W ściśle określonych prawem przypadkach istnieje możliwość wystąpienia do BIK o usunięcie danych i można zrobić to osobiście, udając się do banku lub SKOK-u, który takie dane przekazał. Nie ma konieczności korzystania z pośredników. Aby dokonać jakiejkolwiek korekty danych, BIK musi otrzymać dyspozycję od banku lub SKOK-u, który te dane do BIK przekazał. Jest to możliwe jedynie w przypadku złożenia przez Klienta, jednej z tych instytucji wniosku z taką prośbą i tylko, gdy są ku temu podstawy prawne.

Originally posted 2016-06-23 21:44:29.

Skomentuj

Czyszczenie wentylacji

Kantory internetowe – czy są opłacalne?