w ,

Planowanie dnia z dzieckiem

Dorosłym rutyna kojarzy się z nudą, ale dla dzieci jest niezbędnym elementem porządkującym ich świat. Dzięki stałym porom zabawy, nauki, jedzenia i snu maluch zyskuje poczucie bezpieczeństwa będące gwarantem harmonijnego rozwoju i dobrego samopoczucia. Jak sprawić, by zdrowa rutyna na stale zagościła w życiu dziecka?

Rutyna wkracza w życie malucha w zasadzie od chwili narodzin. W pierwszych dniach to jego potrzeby warunkują godziny karmienia czy snu, które z czasem zaczynają tworzyć łatwe do odtworzenia schematy. Gdy się uformują, zadaniem rodzica jest wzmacnianie naturalnie wypracowanych rytuałów i uzupełnianie je o nowe, związane na przykład ze stałymi porami kąpieli, miejscami zabaw i wypoczynku, a także obecnością mamy i taty w jego życiu w określonych porach. W przypadku maluchów nawet pozornie niewielka zmiana może mocno odcisnąć się na psychice i zburzyć pieczołowicie wypracowywany spokój.

Sen lubi rutynę

Od najmłodszych lat życia należy zadbać zwłaszcza o rytuały związane ze snem, wyciszające dziecko po dniu pełnym wrażeń. Bazując na preferencjach i przyzwyczajeniach malucha ustalmy stałą porę rozpoczęcia przygotowań do snu, zaczynając od wyboru spokojniejszych zadań i zabaw na popołudnie, kończąc na stałej porze kładzenia się do łóżka. Nadmierne bodźcowanie dziecka w godzinach wieczornych utrudnia spokojny sen, ale jeśli zasadniczo trzymamy się wieczornej rutyny, okazyjne odstępstwo od niej nie powinno sprawić większych problemów.

Gdy dziecko dorasta i przejmuje kolejne obowiązki, na przykład związane ze szkołą lub przedszkolem, rutyna pozwala mu przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości i dzielić uwagę między poszczególne zadania. Właśnie dlatego program dnia w szkole czy przedszkolu jest stały, podobnie jak czas trwania godzin lekcyjnych i ich powtarzalność. Dzieci potrzebują schematów, by lepiej przyswajać nowe informacje.

Planuj z głową

W domu utrzymanie rutyny bywa trudniejsze, dlatego warto zadbać o wsparcie, którego dostarczy planer rodzinny Familiowo, stworzony przez mamę. Umieszczony w widocznym miejscu może zawierać plany konkretnych dni, ale także tygodni czy całego miesiąca, uwzględniając zadania i obowiązki wszystkich domowników również w ciągu dnia.

Ważne jest, żeby planer użytkowali wszyscy członkowie rodziny, dzięki czemu dzieci będą czuły się odpowiedzialne za zadania, które im wyznaczymy lub które samodzielnie sobie przypiszą. Raz ustalone plany nie są dane raz na zawsze, dlatego lista powinna być łatwa w modyfikacji.

Planery Familiowo są nadrukowane na tablicę suchościeralną, co ułatwia wprowadzanie modyfikacji.

Jedna rodzina, wiele potrzeb

Rutyna, choć z definicji związana ze stałością zachowań czy rytuałów, również podlega zmianom. Plan dnia kilkumiesięcznego noworodka jest zupełnie inny niż kilkulatka, dlatego z wiekiem musimy modyfikować rutynę dziecka, wprowadzając zmiany stopniowo i z poszanowaniem jego już wypracowanych zwyczajów. Podobnie rzecz ma się ze zmianami sezonowymi. Latem, gdy życia dziecka nie porządkuje szkoła czy przedszkole, jego plan dnia będzie zupełnie inny niż w roku szkolnym. Zmiany dotyczą również pór roku – w ciepłych miesiącach pory i czas trwania aktywności na świeżym powietrzu będą zupełnie inne niż zimą i jesienią.

Pamiętajmy także, że rutyna jest inna u każdego dziecka, więc zamiast działać zgodnie ze schematami wypracowanymi przez innych, najlepiej po prostu wypracować własne.

 

Originally posted 2017-06-06 09:50:11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najciekawsze letnie stylizacje

świeta w hotelu

Święta w hotelu ze SPA – warto choć raz spróbować