w , ,

Jak znaleźć czas dla siebie, posiadając dzieci?

Nie jest łatwo sprostać dzisiejszym czasom — szczególnie jeśli posiada się dzieci. Rodzic musi się zmierzyć z ogromem wyzwań związanych z pracą, szkołą dzieci, zajęciami pozalekcyjnymi, obowiązkami domowymi. Jak w tym wszystkim znaleźć czas na własny odpoczynek?

Ustalanie priorytetów

Należy zacząć od ustalenia priorytetów — co jest dla mnie najważniejsze — z czego nie chcę rezygnować? I ustalić z samym sobą, że jednym z niezbywalnych praw jest między innymi prawo do odpoczynku.

Rodzinny kontrakt

Następnym ważnym elementem jest rozmowa z całą rodziną i ustalenie rodzinnych priorytetów i zadań. Musimy poinformować rodzinę, że potrzebujemy czasu dla siebie i wraz z nimi pragniemy znaleźć najlepszy sposób, jak wpleść to we wszystkie rodzinne plany i zobowiązania. To również okazja, by posłuchać, co jest ważne dla pozostałych członków rodziny.

Tworzenie listy zobowiązań

Planowanie czasu wolnego nie jest możliwe, jeśli nie wiemy, ile i jakie obowiązki obecnie posiadamy. Dobrze jest spisać wszystkie rzeczy, które robią członkowie rodziny. Lista powinna uwzględniać obowiązki szkolne, wszystkie zajęcia pozalekcyjne, obowiązki domowe oraz wszystkie inne zobowiązania, które się posiada.

Budowanie harmonogramu

Następnie wszystkie te plany dobrze jest umieścić w tygodniowym harmonogramie. Chodzi o to, by było jasne, co kiedy powinno być zrobione. Jeśli w poniedziałek dzieci są w szkole do 16, następnie mają jakieś zajęcia pozaszkolne, potrzebują nadzoru przy odrabianiu pracy domowej — nie ma co planować, że to będzie dzień zakupów lub czas na dokładniejsze sprzątanie. Warto skorzystać z gotowych formularzy, takich jak planer familiowo, które ułatwiają rozpisywanie planu tygodnia.

Analizowanie harmonogramu

Być może już na etapie budowania harmonogramu uda nam się zidentyfikować czas, który możemy poświęcić na odpoczynek. W takiej sytuacji po prostu wpisujemy odpoczywanie, jako jeden z elementów planu dnia.

Rewizja listy zobowiązań

Jeśli nie uda nam się takiego czasu znaleźć, musimy porozmawiać z rodziną na temat listy zobowiązań — może z czegoś można zrezygnować, może coś da się delegować, może da się pozamieniać czas realizacji poszczególnych zadań?

Po etapie rewizji warto rozrysować harmonogram jeszcze raz, a następnie po prostu realizować go, ciesząc się wygospodarowanym czasem wolnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabiegi lunchowe

PEG-i, SLS-y, parabeny – z encyklopedii szkodliwych składników kosmetycznych

Jak zbudować dobry planer rodzinny?