w ,

Najlepsza butelka dla dziecka – oczywiście szklana!

Większość rodziców na pewnym etapie życia ich malucha staje przed dylematem — jaka butelka dla dziecka jest najlepsza? Kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, jest mnóstwo. Wiele zależy oczywiście od wieku dziecka. Co innego ma sens dla noworodka, inne rzeczy sprawdzą się przy sześciomiesięcznym niemowlaku, a jeszcze inne potrzeby ma nadal korzystający z butelki roczniak.

Wiek dziecka ma duży wpływ na oczekiwaną pojemność i kształt butelki. Butelki dla noworodków powinny być raczej małe, z możliwością założenia smoczka antykolkowego lub takiego, którego ssanie wymusza podobny układ warg i pracę mięśni, jak przy pobieraniu mleka z piersi. Starsze niemowlę potrzebuje większej butelki, do której pasują smoczki o szybszym przepływie. Natomiast roczniak powinien posługiwać się butelką bez smoczka lub bidonem. Ważna jest za to możliwość samodzielnego trzymania i korzystania z butelki. Niezależnie od tego, o jakiej butelce mówimy pod względem wielkości i kształtu, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Materiałem, którego wielu rodziców się obawia, który jednakże jest najlepszym wyborem jest…szkło.

Szklana butelka dla dziecka jest bezpieczna, wygodna w użyciu, przyjazna dla środowiska.

Bezpieczeństwo
Szkło to najlepszy materiał do przechowywania żywności. Szkło nie wchodzi w reakcje z płynami niezależnie od tego, czy w butelce jest woda, mleko, czy sok. Mamy gwarancję, że nic szkodliwego nie przenika do napoju lub pokarmu dla dziecka. Badania z ubiegłego roku pokazują, że w wodzie przechowywanej w plastikowych butelkach znajdują się cząsteczki mikroplastiku, które potem dostają się do organizmu. Ich wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie nie jest na razie znany, natomiast pewne jest, że lepiej ich unikać.
Kupując szklaną butelkę mamy pewność, że nie zawiera ona bisfenolu-A (BPA). W przypadku bisfenolu negatywny wpływ na organizm został dokładnie przebadany i udokumentowany. Jest niestety negatywny – bisfenol wpływa na układ hormonalny zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powoduje problemy z płodnością; udowodniono także jego działanie kancerogenne.

Higieniczność
Szklane butelki są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Szklany bidon lub butelkę można myć w zmywarce i traktować wrzątkiem. W przypadku butelek plastikowych nie ma gwarancji, że wysoka temperatura nie wpłynie na nie negatywnie. Niektórych rodzajów plastiku nie można wyparzać, myć w zmywarce, czy nawet ręcznie, ale w wysokiej temperaturze. Inne, teoretycznie mogą być traktowane gorącą wodą, ale ich trwałość wtedy maleje. Szkło spokojnie wytrzymuje nawet wygotowywanie.
W związku z tym szklana butelka dla niemowlaka lub noworodka to zdecydowanie dobry wybór gwarantujący czystość mikrobiologiczną serwowanego napoju, lub mleka. Szkło nie pochłania zapachów i nie zabarwia się od soków owocowych. Butelka taka jest więc także dłużej estetyczna.

 

Trwałość
Wiele obaw związanych ze szklanymi pojemnikami w ogóle, a z butelkami dla dzieci w szczególności, wiąże się z ich trwałością. Rodzice obawiają się, że butelka może się łatwo stłuc, lub może wystąpić na niej odprysk. Szklane butelki dla dzieci wykonane są najczęściej z szkła borokrzemowego odpornego na zmiany temperatury, co zmniejsza ryzyko, że pękną. Większość dostępnych na rynku butelek wyposażona jest w specjalne silikonowe osłonki, które powodują, że bez problemu wytrzymują one upadki i wstrząsy. Osłonka taka działa także antypoślizgowo, co dodatkowo zmniejsza ryzyko upadku. Butelki przeznaczone dla starszych dzieci, które już są dosyć samodzielne, z reguły mają także wygodne uchwyty, dzięki którym nawet małe rączki są ją w stanie z łatwością utrzymać.

Wygoda
Szklane butelki przeznaczone dla dzieci są żaroodporne, co oznacza, że można je podgrzewać — w podgrzewaczu, garnku z gorącą wodą lub mikrofalówce. To kolejna zaleta w porównaniu z plastikowymi butelkami. W razie potrzeby bez problemu można podgrzać wodę lub mleko, doprowadzając je do odpowiedniej dla dziecka temperatury. Szkło jest także odpowiednim materiałem do mrożenia. Taka możliwość przyda się szczególnie w przypadku karmienia piersią. Ściągnięte mleko można zamrozić bezpośrednio w butelce, a następnie podgrzać i podać dziecku.

 


Wpływ na środowisko
Szkło to idealny materiał do recyclingu. Szkło można wielokrotnie przetapiać uzyskując surowiec tej samej jakości (inaczej niż w przypadku plastiku, gdzie kolejne „wcielenia” to plastik niższej jakości). Na dodatek wbrew zapewnieniom firm zajmujących się gospodarką odpadami, zaledwie nikły procent plastiku jest w Polsce poddawany recyclingowi. Znacznie większy odsetek ląduje w spalarni. Odzysk szkła jest znacznie częstszy, gdyż jest dużo łatwiejszy. Decydując się na szklaną butelkę dla niemowlaka przyczyniamy się także do dobrostanu planety — chociaż jeden śmieć mniej wyląduje w spalarni lub wysypisku śmieci. Samo szkło rozkłada się oczywiście bardzo długo, ale ponieważ jest naturalnym materiałem, nawet jeśli nie trafi do recyclingu — rozłoży się w końcu na i tak występujące w ziemi składniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak sfinansować zakup działki

Jak sfinansować zakup działki?

SMOG. Co zrobić zamiast narzekać? 10 kroków do zdrowszego oddechu