zmiana zawodu
w

Na co musisz zwrócić uwagę, gdy planujesz zmianę zawodu?

Jeśli nie podoba Ci się Twoja obecna praca, najprostszym rozwiązaniem wydaje się wysłanie CV w parę miejsc i znalezienie pracodawcy, który zaoferuje odpowiadające Ci warunki. Sprawa komplikuje się jednak, kiedy problem nie tkwi w pracodawcy czy atmosferze pracy. Być może nie tyle nie odpowiada Ci miejsce, w którym obecnie jesteś, a branża, w której działasz. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zmiana zawodu. Pytanie tylko, jak się za to zabrać?

Bez nauki się nie obędzie

Trzeba powiedzieć to wprost – zmiana zawodu zawsze wiąże się z koniecznością nauki. Musisz się więc przygotować na godziny szkoleń, kursów, oglądania tutoriali czy czytania książek. Jeśli w swojej obecnej pracy masz już spore doświadczenie, początkowo może to być dla Ciebie spory problem. W nowej branży będziesz zaczynać od zera. A to oznacza, że potrzebujesz włożyć sporo wysiłku, by dogonić konkurencję i znaleźć pracę.

Pomyśl sobie jednak, że obecnie rynek tak dynamicznie się zmienia, że praktycznie każdy zawód wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i śledzenia branżowych nowinek. Nawet jeśli ta zasada nie dotyczy Twojej obecnej pracy, to prędzej czy później i tak pojawiłaby się taka konieczność. Wiele zawodów powoli traci rację bytu, a większość z tych, które będą popularne za kilka lat, jeszcze nie istnieje. Obojętnie więc, czy zostaniesz w obecnej pracy, czy zdecydujesz się na zmianę zawodu, nie unikniesz konieczności nauki i aktualizowania swojej wiedzy.

Wybierz zawód, który do Ciebie pasuje

Jeśli chcesz osiągnąć coś w nowej branży, musisz wybrać zawód dostosowany do Ciebie. Oczywiście nie ma co od razu zakładać, że musi on się wiązać z Twoją pasją czy hobby. Słowem klucz są tu jednak „predyspozycje”. Przykładowo, jeśli nie umiesz pisać i tego nie lubisz, raczej nie masz co rozmyślać nad tym, jak zostać copywriterem. A jeśli źle radzisz sobie ze stresem, nie masz co porywać się na pracę wymagającą działania pod ciągłą presją. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zastanów się więc, jakie masz predyspozycje, talenty czy zainteresowania i znajdziesz pracę, która będzie do Ciebie pasować.

Skup się na branżach, które nie wymagają ukończenia studiów

Coraz więcej jest takich zawodów, które nie wymagają ukończenia jakichkolwiek studiów. Przykładem może być chociażby rozpoczęcie kariery w marketingu czy wspomniany już zawód copywritera. Podobnie sprawa wygląda w przypadku takich profesji jak trener personalny, dietetyk czy stylistka paznokci. Zakładając, że zależy Ci na zmianie pracy jak najszybciej i bez poświęcania kilku lat na studiowanie, najlepiej będzie, gdy skupisz się na branżach, w których wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne.

Rozważ własną działalność

Jeśli już decydujesz się na porzucenie dotychczasowej drogi zawodowej, niekoniecznie musisz szukać innego pracodawcy. Zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie otworzenie własnej działalności. Takie rozwiązanie ma kilka plusów. Przede wszystkim jesteś swoim szefem. Możesz więc dostosować tryb pracy do własnych potrzeb i współpracować z osobami, z którymi rzeczywiście chcesz. Poza tym wszystko robisz dla siebie, a nie dla kogoś innego, a tym samym masz większą motywację. Własna działalność stwarza też znacznie większe szanse na wysokie zarobki niż praca na etacie. Tutaj większość zależy od Ciebie, Twojej konsekwentnej pracy, zaangażowania i stałego rozwoju. Jeśli więc zmiana zawodu motywowana jest przede wszystkim chęcią polepszenia sytuacji finansowej, zastanów się, czy nie jest to najlepsze rozwiązanie.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  kiedy warto się przebranżowić

  Kiedy warto się przebranżowić? 4 sygnały, które powinny Ci dać do myślenia

  Jak się przebranżowić

  7 sprawdzonych rad jak się przebranżowić nie wychodząc z domu