jak się przebranżowić
w

Jak się przebranżowić? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Na myśl o kolejnym dniu pracy ogarnia Cię zniechęcenie i zmęczenie? Czujesz, że Twoje umiejętności się marnują? A może chcesz zarabiać więcej i wiesz, że w obecnym zawodzie to niemożliwe? W takim wypadku być może warto zmienić nie tylko pracę, ale i profesję. Aby to jednak zrobić, musisz wiedzieć, jak się przebranżowić.

Praca nie musi być pasją, ale nie powinna być męczarnią

Może często odmierzasz w pracy czas do końca dnia, a w poniedziałek rano myślisz tylko o tym, że weekend był zbyt krótki i że czeka Cię kolejne 5 dni obowiązków zawodowych. Nie ma co się oszukiwać, że każdy powinien mieć pracę, która jest jego pasją. Po pierwsze, nie zawsze z hobby da się wyżyć, po drugie – wprawdzie pasja może przerodzić się w biznes, ale nie zawsze wyjdzie jej to na dobre. Nie bez powodu mówi się, że zarabianie na hobby może skończyć się utratą jakiejkolwiek przyjemności z jego wykonywania.

Z drugiej strony w pracy spędza się naprawdę mnóstwo czasu. Zwykle jest to 160 godzin miesięcznie, nie wspominając już o dojazdach i nadgodzinach. To naprawdę spora część życia. Jeśli więc masz wrażenie, że praca jest niemal jak Twoje więzienie, a w dodatku zarobki nie rekompensują Ci tej męczarni, to znak, że czas pomyśleć o zmianie zawodu.

Nigdy nie jest za późno na zmianę kariery

Może podskórnie czujesz, że potrzebujesz zmiany i nawet zaczynasz zastanawiać się, jak się przebranżowić. Jednocześnie możesz mieć jednak wrażenie, że jest dla Ciebie za późno. To jednak nieprawda. Wiele osób zmienia pracę nawet po czterdziestce. Poza tym, jeśli to Cię nie przekonuje, to odpowiedz sobie na pytanie, czy naprawdę chcesz do końca życia wykonywać tę pracę? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to nie ma sensu zastanawiać się, czy warto, ale zacząć szukać odpowiedzi na pytanie „jak to zrobić?”.

Jak się przebranżowić? 5 najważniejszych kroków

Obojętnie, jaką masz motywację – wypalenie zawodowe, niskie zarobki, chęć rozwoju w innym obszarze czy może pandemia zmusiła Cię do zmiany zawodu – musisz zaplanować odpowiednią strategię działania. Przebranżowić może się każdy, ale należy to zrobić rozsądnie.

  1. Zastosuj praktyczne podejście – podstawą będzie tu znajomość siebie, swoich mocnych stron i umiejętności. Zacznij od zastanowienia się, co umiesz, co sprawia Ci przyjemność i jakie masz predyspozycje. Prawda jest taka, że nie każdy nadaje się do każdego zawodu. Tak może być i w Twoim przypadku. Pomyśl więc, w jakich obszarach rzeczywiście możesz się rozwijać i zarabiać. Nie wybieraj zawodu tylko dlatego, że większość osób w Twoim wieku decyduje się właśnie na taką ścieżkę. W ten sposób możesz uciec od jednej znienawidzonej pracy wprost do innej, która również będzie dla Ciebie udręką.
  2. Sprawdź opcje pracy – może udało Ci się wybrać wymarzony zawód, ale zanim rzucisz się w wir kursów, samodoskonalenia czy rozwijania własnego biznesu, dowiedz się, jakie w ogóle są możliwości pracy. Czy istnieje duża szansa, że znajdziesz zatrudnienie w tym zawodzie jako osoba bez doświadczenia? A może znacznie lepszym pomysłem będzie własna działalność i praca na swoim? Poznaj też perspektywy zarobkowe w tej profesji. Może się bowiem okazać, że nie będą spełniać Twoich oczekiwań i lepiej poszukać alternatywy.
  3. Zbadaj rynek w dalszej kolejności musisz poznać rynek. Dowiedz się, co jest potrzebne, by rozpocząć karierę. Prawdopodobnie okaże się, że musisz zdobyć pewne dodatkowe umiejętności czy poszerzyć swoją wiedzę. Poszukaj więc kursów, szkoleń i informacji, które mogą okazać się przydatne. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać. Wiele osób odwleka rozpoczęcie nowej kariery, cały czas sądząc, że wie jeszcze za mało. Podejdź do sprawy racjonalnie – określ konkretne umiejętności i informacje, które są niezbędne na start.
  4. Nie miej zbyt wygórowanych oczekiwań finansowych – wiele osób zastanawia się, jak się przebranżowić ze względów finansowych. Pamiętaj jednak, że droga do wyższych zarobków niekoniecznie będzie krótka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na początku będziesz zarabiać mniej niż do tej pory. To może być frustrujące, jednak nie zapominaj, że w dłuższym rozrachunku sporo na tym zyskasz. Dobrym pomysłem na start może być odłożenie pewnej kwoty. Da Ci ona poczucie bezpieczeństwa nawet, jeśli początkowe wynagrodzenie będzie niskie albo Twój własny biznes na start nie będzie zarabiał zbyt wiele.
  5. Stosuj metodę małych kroków – skoro już mowa o stabilności i bezpieczeństwie, to pamiętaj też, że nie musisz od razu odcinać się grubą kreską od dotychczasowego życia. Jeśli boisz się spróbować swoich sił w nowej branży, możesz wciąż kontynuować pracę na etacie albo zmniejszyć wymiar pracy i robić te dwie rzeczy jednocześnie. Oczywiście to wiąże się także z mniejszą ilością czasu wolnego i większym zmęczeniem. Z drugiej strony w zamian zyskasz bezpieczeństwo i spokojną głowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak założyć sklep internetowy, o czym pamietać zakladajac sklep

Sklep z artykułami do dekoracji wnętrz. Gdzie szukać dostawców?

oznaki nadmiernego stresu w pracy

Czy Twoja praca wiąże się z nadmiernym stresem? Poznaj 5 sygnałów świadczących o tym, że warto wprowadzić zmiany w życiu zawodowym