w

Rodzaje blogów – jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Istnieje wiele rodzajów blogów, a ich liczba nieustannie się zwiększa. Chcąc zaistnieć w blogosferze niekoniecznie musimy wymyślać coś nietuzinkowego, ale przede wszystkim musimy mieć na siebie pomysł i robić coś z pasją. Jak wybrać tematykę bloga odpowiednią dla siebie?

Blogi modowe

Kategoria blogów, w których pionierkami są Maffashion, Jessica Mercedes czy Karolina Gliniecka. Gdy na naszych oczach zaczęły odnosić sukcesy, rzesze fanek (i fanów) zapragnęło być jak one. Blogów modowych jest mnóstwo, dlatego tak trudno jest pokonać konkurencję i czymś się wyróżnić, ale każdy może spróbować i miejsce znajdzie się dla każdego.

Ta kategoria odnosi się do blogów, na których osoby dzielą się najczęściej swoimi stylizacjami ubraniowymi, pomysłami, inspiracjami. Mogą to być także blogi o zakupach, urodzie, stylizowaniu czy relacjach z pokazów mody. Dziewczyny prowadzące blogi modowe często nazywane są „szafiarkami”, co w naszym kraju nabrało nieco negatywnego charakteru.

Blogi modowe są prawdziwą dawką inspiracji. To dlatego cieszą się tak ogromną popularnością – podobnie jak ich właściciele.

Blogi lifestyle

„Blog lifestyle skupia się na wielu dziedzinach życia, poruszane są na nim tematy bliskie jego autorowi – tłumaczy Karolina Nitka, właścicielka bloga lifestyle jeilliebean.pl – może być to forma pamiętnika, gdzie autor przedstawia swoje codzienne życie, ale także komentarze na aktualne tematy, własne opinie. Ja na swoim blogu często dzielę się informacjami o ulubionych kosmetykach, potrawach, ubraniach czy sklepach, a także moimi stylizacjami ubraniowymi czy newsami dotyczącymi mojej pracy”.

Blogi lifestyle’owe mogą być praktycznie o wszystkim, co tylko wpadnie do głowy autorom.  To dobry pomysł na prowadzenie bloga, jeśli nie interesuje nas jedna, konkretna dziedzina, natomiast chcemy poruszać wiele, różnorodnych tematów dotyczących stylu życia.

Fotoblogi

To blogi, na których autorzy dzielą się zdjęciami. W takim przypadku tekstu jest niewiele lub wcale. To dobry pomysł, jeśli jesteśmy fotografami i chcemy pokazać swoje portfolio szerszej grupie odbiorców.

Do zdjęcia możemy dodać komentarz lub dłuższy wpis. Istnieje możliwość komentowania, dlatego to dobre miejsce, by poznać opinie innych i nieustająco ulepszać swój warsztat. Fotoblogi są też odpowiednim miejscem do dzielenia się zdjęciami z życia codziennego – podobnie jak na Instagramie.

Blogi specjalistyczne

Blogi specjalistyczne często prowadzone są przez firmy na stronach internetowych. Specjaliści dzielą się informacjami na temat swojego doświadczenia w danej dziedzinie. Dzięki temu, otrzymujemy za darmo konkretną dawkę wiedzy, pomysłów, inspiracji. Mogą to być także blogi prowadzone przez ekspertów w danej dziedzinie, których wiedza podparta jest ukończonymi kursami czy szkoleniami.

Treść publikowana na takich blogach musi być merytoryczna, poszerzać wiedzę. Mimo, iż blog jest luźną formą, gdzie możemy pozwolić sobie na nieco mniej formalny charakter, blogi profesjonalne powinny poruszać tematy, które można wykorzystać w pracy naukowej. Specjalistyczne blogi, w przeciwieństwie do blogów lifestyle’owych, skupiają się na konkretnej dziedzinie.

Istnieje wiele rodzajów blogów, a ich liczba nieustannie się zwiększa. Chcąc zaistnieć w blogosferze niekoniecznie musimy wymyślać coś nietuzinkowego, ale przede wszystkim musimy mieć na siebie pomysł i robić coś z pasją. Jak wybrać tematykę bloga odpowiednią dla siebie?


  1. Jak pisać posty na bloga – checklista
  2. 5 blogów o prowadzeniu domu
  3. Masz już swój biznes? Poznaj 12 sposobów, które pomogą Ci go promować!

Originally posted 2017-04-11 18:57:48.

Skomentuj

szczęście poradnik dla pesymistów

Szczęście można jedynie uchwycić kątem oka, a nie spojrzeć mu prosto w twarz

lustro

Lustro, czyli sposób na powiększenie przestrzeni w pomieszczeniu