w

Jak pisać posty na bloga – checklista

Napisanie dobrego postu na blog wymaga odpowiedniego przygotowania się. Zaczyna się, zanim jeszcze zaczniesz pisać 🙂 Możesz chcieć zacząć od razu, ale pamiętaj: pisanie zajmuje trochę czasu. A kiedy już napiszesz dobry post, będziesz musiał poświęcić czas na jego promowanie i aktualizowanie treści.

Dziś publikujemy check listę, którą warto uwzględniać, jeśli chcesz pisać dobre posty na swojego bloga.

 1. Pierwsze i najważniejsze: cel / intencja. Zastanów się jakim celom będzie służył ten post. Czy będzie wspierał działania seo, czy ma sprzedawać, czy może zwiększać liczbę subskrybentów swojego mailingu?
 2. Wybierz słowo kluczowe – jeśli chcesz być widoczny w wyszukiwarce to wybierz słowo kluczowe, którego będziesz używać w poście.
 3. Stwórz nagłówek – utworzenie nagłówka (nawet w wersji roboczej) pozwoli trzymać się tematu. Słowo kluczowe warto użyć w nagłówku
 4. Utwórz nagłówek. Zapisz przynajmniej jeden wstępny pomysł na tytuł artykułu. Znajomość nagłówka przed rozpoczęciem pisania pomaga trzymać się tematu i zrealizować to, co obiecujesz w tytule.
 5. Zidentyfikuj swoich odbiorców. Wskaż dokładnie, dla kogo piszesz wpis na blogu. Znając odbiorców swoich treści, znacznie łatwiej jest do nich pisać.
 6. Napisz ponad 300 słów. Napisz tyle, ile potrzebujesz, aby w pełni omówić ten temat, a najlepszą praktyką jest napisanie ponad 300 słów, aby pokazać wyszukiwarkom, że jest to gruntowny zasób. 8. Dodaj wartość. Pisząc post, podaj szczegóły, fakty, statystyki, wnioski, wiadomości i informacje, które są cenne i pomocne dla czytelnika.
 7. Pokaż, nie mów – czy uzywaj przykładów. Ważną częścią tej listy kontrolnej do pisania blogów jest używanie przykładów, które pomagają odbiorcom dogłębnie zrozumieć i wchłonąć przesłanie, które próbujesz udostępnić.
 8. Pisz w pierwszej osobie. Spraw, aby post był interesujący, pisząc o sobie.
 9. Pisz tak, żeby łatwo było przyswoić tekst. Chociaż jakość pisania powinna być wysoka, zachowaj prostotę w słowach. Nie używaj zbyt skomplikowanej struktury zdań ani terminologii, która może stracić czytelników.
 10. Zapewnij odpowiednie źródła. Jeśli w swoim poście na blogu używasz cytatów lub informacji z innych witryn, podaj odpowiednie cytaty, wymieniając i łącząc się ze źródłem.
 11. Używaj śródtytułów. Podziel treść na akapity i podkreśl za pomocą podtytułów w całym poście, aby podzielić sekcje tekstu.
 12. Użyj podstawowego słowa kluczowego w co najmniej jednym nagłówku. Część listy kontrolnej pisania na blogu powinna obejmować wstawienie słowa kluczowego w co najmniej jednym podtytule.
 13. Rozbij duże akapity. Treści cyfrowe powinny dawać się przesuwać, więc podziel duże bloki tekstu i akapity, dodając akapity i spacje.
 14. Dodaj linki. Pisałaś już na podobny temat? Do artykułu dodaj link który wskazuje gdzie czytelnik może znaleźć inne informacje na ten temat.
 15. Podkreśl ważne informacje. Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących pisania treści jest używanie funkcji formatowania, które ułatwiają przeglądanie postów. Pogrubienie, kursywa lub inne podkreślenie ważnych informacji.
 16. Dodaj grafikę. Dzięki grafikom post będzie bardziej angażujący i interesujący. Jeszcze lepiej jeśli są to Twoje grafiki – oryginalne zdjęcia czy obrazki, które Ty tworzysz.
 17. Upewnij się, że obrazy mają odpowiedni rozmiar. Obrazy, które są zbyt duże, spowalniają szybkość ładowania witryny, więc nie używaj zdjęć o dużych rozmiarach plików.
 18. Użyj słowa kluczowego w nazwie, tytule i znaczniku alt obrazu.
 19. Nie naruszaj praw autorskich. Sprawdź dokładnie, czy masz prawo do publikowania multimediów, aby uniknąć naruszenia praw autorskich w przypadku cyfrowych zdjęć i filmów.
 20. Użyj słowa kluczowego w tytule artykułu. Upewnij się, że tytuł jest niepowtarzalny, aby uniknąć problemów ze zduplikowanymi tagami tytułu, które mogą zaszkodzić SEO Twojej witryny. Zwykle możesz użyć tego samego tytułu strony co nagłówek.
 21. Użyj podstawowego słowa kluczowego w opisie meta artykułu.

Dzięki stosowaniu tych wytycznych post na pewno łatwiej będzie wypozycjonować i zainteresować nim Twojego czytelnika.


 1. 5 blogów o prowadzeniu domu
 2. Masz mały budżet reklamowy? Sprawdź te niskokosztowe sposoby promocji, dzięki którym będziesz mógł reklamować się w sieci
 3. Jak tworzyć nagłówki blogowe, które nie pozwolą czytelnikom przejść obok Twoich tekstów obojętnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomysły na biznes w 2023

Pomysły na biznes w 2023 roku: kobiece podejście do przyszłości

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna – za i przeciw