w

Antykoncepcja hormonalna – za i przeciw

Antykoncepcja hormonalna jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Na jej stosowanie decyduje się coraz więcej kobiet, które dostrzegają liczne korzyści wynikające z tego typu ochrony przed zapłodnieniem komórki jajowej. Warto jednak pamiętać, że antykoncepcja hormonalna ma także swoje wady. Jakie? Oto wszystkie za i przeciw stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna może przybrać różne postaci. Najczęściej hormonalne metody zapobiegania ciąży utożsamiane są z zażywaniem popularnych pigułek antykoncepcyjnych. Jednak ochrona przed niepożądanym macierzyństwem z zastosowaniem hormonów może również przybrać inne formy. Do tej grupy metod zabezpieczeń zalicza się specjalne plastry, zastrzyki oraz implanty wszczepiane pod skórę. Antykoncepcja hormonalna przez wiele kobiet uznawana jest za najlepszy rodzaj sposobów zapobiegania ciąży. Myślisz o tym, aby zacząć zażywać tabletki lub specjalne plastry? Zobacz zatem wszystkie za i przeciw antykoncepcji hormonalnej.

Zaleta 1: skuteczność

Antykoncepcja hormonalna cechuje się niezwykle wysoką skutecznością zapobiegania ciąży. Ryzyko zapłodnienia komórki jajowej w przypadku prawidłowego stosowania wybranej metody jest naprawdę minimalne. Dla porównania – wskaźnik Pearla (specjalny współczynnik ukazujący skuteczność danych metod antykoncepcyjnych) dla hormonalnych sposobów ochrony przed ciążą mieści się w przedziale 0,1-1, natomiast dla popularnych prezerwatyw ten sam wskaźnik wynosi 3. Nie ma obecnie na rynku efektywniejszej metod ochrony przed ciążą od tych z grupy antykoncepcji hormonalnej. To z pewnością ma ogromny wpływ na to, że kobiety coraz chętniej sięgają np. po pigułki lub plastry antykoncepcyjne.

Wada 1: możliwe skutki uboczne

Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczeniu kobiecemu organizmowi odpowiedniej dawki hormonów. Taka ingerencja w naturę musi mieć swoje konsekwencje. Nierzadko stosowanie jakiejkolwiek metody antykoncepcji hormonalnej wiąże się z wystąpieniem licznych skutków ubocznych. Najczęściej odnotowane działania niepożądane to m.in. bóle głowy, nudności, wymioty, krwawienia międzymiesiączkowe, tkliwość piersi, rozdrażnienie, huśtawki nastroju i nietolerancja szkieł kontaktowych. Każdy zaobserwowany skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej powinien bezzwłocznie zostać zgłoszony lekarzowi.

Zaleta 2: wygoda

Stosowanie np. hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych jest niezwykle wygodne i praktyczne. Przede wszystkim ten rodzaj antykoncepcji nie wpływa na jakość pożycia seksualnego – partnerzy nie czują się skrępowani żadnymi akcesoriami, a sam seks jest całkowicie naturalny.  Warto też wspomnieć, że zakończenie kuracji antykoncepcji hormonalnej równoznaczne jest z niemal natychmiastowym powrotem do pełnej płodności. Jeśli więc kobieta zechce zajść w ciążę, wystarczy, że zrezygnuje z zażywania tabletek/naklejania plastrów itd., a jej organizm będzie ponownie gotów na przyjęcie nowego życia.

Wada 2: nie dla wszystkich 

Antykoncepcja hormonalna przez swoją ingerencję w naturalny mechanizm kobiecego organizmu nie jest niestety dostępna dla każdego. Lekarz z pewnością zabroni stosowania tabletek/plastrów/zastrzyków i innych sposobów z tej grupy metod kobietom z problemami zakrzepowo-zatorowymi. Przeciwskazane jest także zapobieganie ciąży szeroko pojętymi hormonami w przypadku stwierdzenia choroby nowotworowej piersi oraz dróg rodnych, problemów z wątrobą, cukrzycy z powikłaniami naczyniowymi, czy krwawień międzymiesiączkowych o nieustalonej przyczynie.

Zaleta 3: łagodniejsze miesiączki

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej reguluje krwawienia miesiączkowe i zmniejsza ilość wydzielanej krwi. Oprócz tego zaobserwowano, że kobiety, które do tej pory uskarżały się na różne dolegliwości związane z tzw. PMS, przy zapobieganiu ciąży metodami hormonalnymi nie były rozdrażnione i zdekoncentrowane tuż przed rozpoczęciem miesiączki.

Wada 3: wymagana dyscyplina

Aby antykoncepcja hormonalna była skuteczna, musi być stosowana zgodnie z instrukcjami lekarza. Każde odstępstwo od zaleceń jego lub producentów danych środków zmniejsza skuteczność ochrony przed ciążą. Warto też wspomnieć, że ryzyko zapłodnienia zwiększa się, gdy podczas terapii hormonalnej stosowane są niektóre leki.

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł przygotowano w oparciu o Tabletki antykoncepcyjne – kobieta.wp.pl

  1. Lady-Comp: antykoncepcja zgodna z naturą
  2. Kobiety czy mężczyźni – kto zdradza częściej?
  3. 5 sposobów na przełamanie rutyny w związku

Originally posted 2016-11-29 14:41:45.

Skomentuj

jak pisać posty na bloga

Jak pisać posty na bloga – checklista

porady na zdrady

„Porady na zdrady”: miłosny poradnik inny niż wszystkie