Definicję zdrowia seksualnego podamy poniżej, ale ważne jest to, że jeśli którykolwiek element, z którego się składa się zdrowie seksualne, nie działa prawidłowo to wszystkie inne elementy na tym cierpią. Co to właściwie oznacza i jak to zweryfikować?
Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała zdrowie seksualne jako integrację biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych aspektów życia seksualnego, które są ważne dla pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości.
Zdrowie seksualne jest częścią zdrowia reprodukcyjnego, które oznacza, że ludzie są w stanie prowadzić satysfakcjonujące i bezpieczne życie seksualne i w samodzielny sposób decydować o tym czy chcą mieć dzieci, kiedy chcą je mieć i jak liczną być rodziną. Brak zdrowia seksualnego może prowadzić do licznych zaburzeń jak też kompleksów i zaniżonej samooceny a w konsekwencji nawet zaburzeń psychicznych, napięć w relacjach partnerskich i międzyludzkich.
Jak wiadomo seks i tematy z nim związane są rzeczami, o których mało się mówi a jeśli już to zazwyczaj ściszonym głosem. Nie dlatego, że są to tematy zakazane a raczej przez to, że są wstydliwe. W konsekwencji bardzo wiele polek i polaków uprawia seks pod kołdrą, przy zgaszonym świetle i w czasie wyznaczonym przez kalendarzyk.
Jeśli tak właśnie chcą to robić, to nie ma tematu, ale warto wspomnieć, że na życie seksualne powinni mieć wpływ tylko partnerzy i nikt z zewnątrz nie powinien w to ingerować. To kiedy i gdzie chcecie się kochać, ile dzieci chcecie mieć i czy w ogóle powinno zależeć tylko od was. Mało tego, lekarze powinni respektować wyznaczone normy medyczne, zasady określone przez WHO oraz twoje zdanie a przede wszystkim odłożyć na bok swoje osobiste i religijne poglądy.
Jak dbać o zdrowie seksualne?
- Przede wszystkim należy otwarcie wyrażać swoje potrzeby. Nie powinno się też oczekiwać, że partner czy partnerka domyślą się wszystkiego telepatycznie. Pamiętaj, że brak spełnienia w życiu seksualnym rodzi frustrację i może doprowadzić do rozpadu związku. Rozmawiaj, dziel się wiedzą i słuchaj co mówi do ciebie partner.
- Ważne jest też żeby zadbać o samego siebie. Warto zacząć od zdrowego odżywiania się, rzucenie palenia, zrezygnowanie z nadmiaru alkoholu i innych używek. Zacznij uprawiać jakiś sport, może wspólnie z partnerem. Kolejny krok to regularne wizyty u lekarza, także seksuologa, jeśli odczuwasz taką potrzebę. Bardzo ważna w życiu seksualnym jest akceptacja własnego ciała. Nie można zapominać o wyglądzie. Zmęczona i niezadbana osoba nie jest raczej atrakcyjna w oczach partnera a w dodatku nie czuje się dobrze. O higienie osobistej nawet nie wspominamy, bo to chyba oczywiste.
- Ważne jest pokonanie wstydu. Nie tylko jeśli chodzi o rozmowy o seksie, ale sam stosunek i wszystko co związane z seksualnością. Nie można także bać się wizyt u specjalisty. Pamiętaj, że większość chorób związanych z seksem można wyleczyć. Nie ma powodów, żeby ukrywać to przed partnerem. Wzajemne zaufanie to klucz do udanego życia seksualnego.
Życie seksualne jest bardzo ważną częścią życia każdego człowieka. Jeśli nie wszystko jest w porządku i partner nie czuje się spełniony może szukać spełnienia gdzieś indziej. Pamiętaj o tym, żeby mówić głośno o swoich potrzebach i rozmawiać o nich z partnerem. Masz do tego prawo, więc korzystaj z niego.
- Rola melatoniny w radzeniu sobie z problemem bezsenności
- Wirus Brodawczaka Ludzkiego czyli HPV. Jakie są objawy HPV i jak rozpoznać HPV
- 7 wiosennych zmian, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i samopoczucie
Originally posted 2017-04-11 09:58:13.