w

Rola melatoniny w radzeniu sobie z problemem bezsenności

MELATONINANie dla wszystkich z nas, sen przychodzi łatwo. Niektórzy miewają trudności z zasypianiem, a jeśli uda się im w końcu odpłynąć – budzą się nawet z powodu delikatnego dźwięku. Stosowanie środków nasennych może pomóc zasnąć, ale często sprawia, że ranem człowiek nie czuje się zbyt dobrze. To mgliste uczucie w głowie może się utrzymywać przez cały dzień. Naturalne środki zaradcze wydają się dawać lepsze rezultaty, a wiele osób uważa, że suplementy z dodatkiem melatoniny mogą być tutaj najlepszym wyborem.

Związek między zasypianiem a melatoniną

Melatonina jest hormonem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Może być również obecna w niektórych środkach spożywczych, w ograniczonych ilościach. Hormon ten odgrywa ważną rolę w utrzymaniu rytmu około dobowego. Zmniejszone stężenie tego hormonu sprawia, że człowiekowi jest trudno zasnąć. Tradycyjne porady dotyczące bezsenności mówią, że jeśli sen nie przychodzi, należy wstać i zrobić coś, aż poczujesz się zmęczony. Prowadzi to często do włączenia światła, co zakłóca produkcję hormonu snu. Nie jest niczym niezwykłym, że osoba cierpiąca na bezsenność czuje się potem bez energii przez całe dni.

Początkowe zakłócenie snu, które powoduje zmniejszenie produkcji melatoniny może być spowodowane przez wiele rzeczy. Przykłady:

  • masz chore dziecko i nie śpisz całą noc, gdyż musisz je doglądać
  • masz nocne zmiany w pracy
  • obniżony poziom hormonów czasem jest po prostu wynikiem starzenia.

Ostatni przykład jest wyjaśnieniem tego, dlaczego dzieci często zasypiają szybciej niż osoby starsze. Wiele osób, które weszły w cykl, który przerywa około dobowy rytm prędzej czy później zauważają, że uzupełnienie melatoniny może być rozwiązaniem ich problemu. Najlepiej spożywać taki suplement około trzydziestu minut przed snem. Ci, którzy pracują na nocną zmianę mogą przyjmować go w ciągu dnia przed pójściem spać.

Jak działa suplement z dodatkiem melatoniny?

Środek ten w zasadzie niejako restartuje cały system. Gdy pojawia się sen, produkcja melatoniny poczuje bodziec. Gdy powróci do normalnego poziomu produkcji, przekonasz się, że sen przyjdzie dużo łatwiej. W większości przypadków, trzeba będzie ją uzupełniać tylko przez krótki okres czasu. Gdy ciało wejdzie we właściwy rytm będzie mogło swobodnie utrzymać poziom hormonu bez pomocy suplementu. Osoba, której doskwierał ten problem wyjdzie z błędnego koła.

Czy to jest bezpieczne?

Jakiś czas temu dokonaniu badania tego dodatku i wykazano, że nie niesie ze sobą znaczących skutków ubocznych, nawet po trzech miesiącach suplementacji. Jednak badania dotyczące długotrwałego stosowania nie zostały jeszcze do tej pory wykonane. Niepotwierdzone dane nie wskazują, by ten suplement mógł być niebezpieczny, nawet gdy jest stosowany w długich okresach czasu.

Jeśli masz problemy ze snem – melatonina może być odpowiedzią, której szukasz. Istnieje wiele suplementów dostępnych na rynku, które oferują pomoc dla osób cierpiących na bezsenność. Warto dowiedzieć się więcej na temat suplementów z zawartością melatoniny, a także wielu innych naturalnych środków na bezsenność – aby jeszcze tej nocy lepiej spać.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany dzięki uprzejmości apteki internetowej www.i-apteka.pl/

  1. Przyczyny choroby wieńcowej
  2. Kamica nerkowa – co to jest? Objawy i leczenie kamicy nerkowej
  3. Jagody goji proste przepisy kulinarne

Originally posted 2017-03-29 12:20:02.

Skomentuj

Mammografia, USG, czy samokontrola? Jaka metoda badań jest najlepsza?

menopauza

Jak radzić sobie z menopauzą?